JE 15 In Frankrijk wordt gesproken over een 'explosieve situatie'. De regering wil de gele hesjes tegemoet komen, maar veel actievoerders eisen meer. Zaterdag staat een nieuwe demonstratiedag op het menu. Wat zijn de risico's? Knieval moet rust geven, wel extra oproerpolitie De Fransen De gele hesjes zélf zijn een minder heid. Bij de landelijke demonstraties kwamen de afgelopen weken steeds minder mensen opdagen: afgelopen zaterdag zo'n 136.000, volgens de overheid. Bij de dagelijkse acties ver spreid over het land, doen soms en kele duizenden mensen mee. Dat zijn relatief kleine aantallen, maar de schade kan nog aanzienlijk zijn. In Bretagne worden olieraffina derijen geblokkeerd en staan tank stations daarom droog. Maar de échte politieke risico's lig gen elders: meer dan 70 procent van de Fransen steunt de gele hesjes. Het geweld bij demonstraties wordt afge keurd, maar de grieven over de da lende koopkracht, daar herkennen de meeste Fransen zich in. De achterban van de gele hesjes is daarmee enorm groot. President Em- manuel Macron zal en moet daar re kening mee houden. De gele hesjes niet serieus nemen is synoniem aan de Fransen niet serieus nemen. Extremisme Bij de demonstratie van afgelopen zaterdag in Parijs waren extreem linkse en extreemrechtse betogers aanwezig. Zij waren vaak degenen die zich aan geweld schuldig maak ten. Vroeger stonden ze meestal tegen over elkaar. „Nu waren wij hun doel wit", vertelde een anoniem lid van de Franse oproerpolitie op televisie. Ra dicalen van links en rechts, anarchis ten en nationalisten, die samen agen ten bekogelen: dat is nieuw in Frank rijk. Ze vinden elkaar in hun haat je gens de overheid en het gezag. En dat sluit - toevallig of niet - naadloos aan bij het sentiment van 'gewone' Fran sen: de overheid bekommert zich niet om hun dagelijkse zorgen en proble men. De optelsom is een explosieve cocktail aan ongenoegens van radi cale én gewone Fransen. CONSESSIES PARIJS De regering van president Macron heeft een knieval ge maakt. Eerder zei het Franse staatshoofd geen water bij de wijn te willen doen. Nu liet hij zijn premier, Edouard Philippe, con cessies bekendmaken, om de rust en kalmte in het land terug te brengen. „Ik roep de gele hesjes die verder willen demonstreren op om dat op vreed zame wijze te doen." De gewraakte belas tingverhoging op die sel en benzine per 1 ja nuari gaat voorlopig niet door. Er komt een moratorium gedu rende zes maanden. In die tijd moeten Fran sen en politici debatte ren en met oplossingen komen voor de belas tingdruk. „De Fransen willen dat werk loont, en dat willen wij ook", zei Philippe. Hij zei dat de prijzen voor gas en elektriciteit deze win ter evenmin omhoog zullen gaan. De regering hoopt hiermee de rust te her stellen. Maar heeft ook aangekondigd extra oproerpolitie naar Pa rijs te halen voor de de monstraties, die ook voor zaterdag zijn aan gekondigd. Hoeveel ex tra, wilde minister Christophe Castaner Verhoging van belasting op brandstof zes maanden uitgesteld van Binnenlandse Za ken gisteren niet zeg gen. De gele hesjes reage ren verdeeld op het uit stel van de maatregel. De één noemt het een 'goede eerste stap', de ander vindt de maatre gelen 'te laat en te wei nig'. Een van hen, Ber- nard Cauchy, zei giste ren: „De Fransen wil len geen kruimels, ze willen het hele stok brood." Anarchisme De gele hesjes zijn ongeorganiseerd en hebben geen duidelijke leider. Dat maakt ze ongrijpbaar en in zekere zin anarchistisch. Iedereen die een geel hesje aantrekt, wordt al snel gebom bardeerd als spreekbuis van 'de' gele hesjes. Dat is moeilijk onderhande len voor de regering. De ene keer wordt gevraagd om een algehele be lastingverlaging, de volgende keer roept een woordvoerder op om presi dent Macron te vervangen door een ex-legerleider. De rol van de voorzitter, zoals bij een partij of een vakbond, is bij de gele hesjes overgenomen door Face- book. Op de vele online groepen van gele hesjes circuleert aan de lopende band nieuws - fake of echt - dat de woede van de groepsleden alleen nog maar verder ophitst. De geest en de fles Het protest richtte zich eerst tegen de brandstofprijzen, maar is inmid dels een uiting van de algehele on vrede in Frankrijk. En hoe algeme ner, hoe meer mensen zich daar in vinden. Sinds begin deze week wor den meer dan honderd scholen ge blokkeerd. Dat is een protest tegen onderwijshervormingen. Maar scho lieren trokken ook nogal eens gele hesjes aan. Volgende week gaan Franse boeren demonstreren. „We steunen het pro test tegen de tweedeling in onze sa menleving", zei een vakbonds woordvoerster, gevraagd naar de steun van de boeren voor de gele hesjes. Scholieren en boeren komen op voor hun eigen belangen, maar als die (deels) samenvallen met het on genoegen van de gele hesjes, ziet pre sident Macron zich geconfronteerd met een zeer breed gedragen én ro buust verzet. woensdag 5 december 2018 Gele hesjes: anarchistisch, maar met steun van het Franse volk Frank Renout Parijs Een actievoerder op de tolweg bij Aix-en-Provence. fotoap President Macron spreekt van oorlogstaferelen in Parijs, fotoepa A Bekogelde oproerpolitie op de Champs-Elysées. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15