1 l i 14 2019 JAAR VAN DE WULP De vogel van het jaar 2019 is de wulp. Deze grote weidevogel broedt nog op meerdere plaatsen in het land. De vraag is hoelang dat nog gebeurt, want er worden nauwelijks nog kuikens grootgebracht. Al vroeg in het voorjaar zijn de wulpen terug op de broedplaatsen. Dat gaat gepaard met jode lende baltsgeluiden, die uitbundig en veelvuldig ten gehore worden gebracht. Als een paar elkaar heeft gevonden, legt het vrouwtje vanaf eind maart drie tot vier eieren die geduldig worden uitgebroed. Als het goed gaat, kruipen de kuikens na een maandje uit het ei en struinen nog een maand rond op zoek naar voedsel, voordat ze kunnen vliegen. Maar steeds vaker vliegen de kui kens niet uit, is er te weinig voedsel in de omgeving, worden ze gedood of als ei kapotgereden door maaimachi- nes. Al jarenlang worden door wul pen (en ook door andere weidevogels als de grutto) te weinig kuikens grootgebracht om de sterfte van oude vogels te compenseren. Dan zijn er nog de jagers in Frankrijk, die on danks vele protesten een wulp voor de braadpan mogen schieten. En zo keren jaarlijks minder wulpen in het voorjaar terug om weer te jodelen en kuikens groot te brengen. Om hernieuwd aandacht te vragen voor de benarde toestand van weide vogels in Nederland hebben Sovon Vogelonderzoek Nederland en Vogel bescherming de wulp uitgeroepen tot vogel van het jaar 2019. Door z'n grootte en imposante snavel is de wulp een opvallende verschijning en in ieder geval komend jaar een am bassadeur voor alle weidevogels. Sinds 2015 is de grutto, ook al zon opvallende verschijning in onze wei- i Roofdieren, maaimachines en te weinig voedsel spelen de kuikens parten landen, onze nationale vogel. Ook deze neemt schrikbarend in aantal af: waren er in 1975 nog zo'n 120.000 broedparen in Nederland, nu schat Sovon het aantal broedparen op min der dan 40.000. Om die meer alge mene andere weidevogel, de kievit, onder de aandacht te brengen, was 2016 het jaar van de kievit. Daar gaat het overigens beter mee: er zijn zo'n 110.000 tot 160.000 broedparen. Met de tureluur (20.000 broedparen) en de scholekster (rond 40.000 broedpa ren) gaat het ook niet geweldig. Want alle weidevogels lijden onder de steeds intensievere landbouw en pre- datie van de kuikens en de nesten door vossen, kraaien en en andere roofdieren. De weidevogels zitten aan alle kanten in de knel. De wulp is een kieskeurige vogel en broedt het liefst op open grasland gebieden, grote heideterreinen en aan de randen van omvangrijke veen gebieden. Met de lange, gebogen snavel kun nen ze alle mogelijke soorten voedsel Voelen' en vangen en bovendien ook dieper in de grond wormen uit de bodem peuteren. In het najaar verza melen ze zich samen met wulpen uit andere landen in groepen en bi vakkeren dan in het Waddengebied, langs de Zeeuwse kust, in rivieruiter waarden en in veel mindere mate in Oost-Nederland in 'natte' natuurge bieden als veengebieden en drassige graslanden. Ook dan is de lange sna vel belangrijk om voedsel uit het slik en de modder te halen. Volgens de meest recente gegevens van Sovon Vogelonderzoek Neder land telt Nederland nog 3900 tot 4800 wulpenparen. In deelgebieden zijn wel exacte gegevens over vele ja ren bekend. Hier en daar zijn in Ne derland ook nieuwe broedplaatsen ontstaan, vooral in gebieden waar landbouwgrond is omgezet in na tuurgebied en gebieden die speciaal voor weidevogels zijn ingericht. Het behoud van weidevogels in ons land is een ingewikkeld thema. Zo is de gemiddelde grondwaterstand in heel Nederland gedaald ten behoeve van de landbouw, die al vroeg in het voorjaar met zware machines het land wil bewerken. Terwijl weidevo gels het juist wat drassig willen. Graslanden worden bovendien meerdere keren, soms wel vijf maal per jaar gemaaid. Dat biedt ook wei devogels die de werkzaamheden overleven weinig kansen. De nesten, eieren en kuikens zijn op een kaal grasland voor roofdieren al op grote afstand zichtbaar. En als de kuikens veilig het nest verlaten, vinden ze op de kale graslanden weinig voedsel in de vorm van insecten. Plekken om uit te wijken, zoals slootkanten, zijn schaars of worden eveneens gemaaid. Sombere toekomst Een gemiddeld hogere grondwater stand en een veel minder intensief gebruik van het land kan weidevogels nieuwe kansen bieden. Dat betekent voor boeren dat zij economisch een flinke veer moeten laten, terwijl het water vele bedrijven al tot aan de lip pen staat. Het alternatief dat boeren die natuurvriendelijk produceren worden gecompenseerd door hogere prijzen, kan vooralsnog niet op mas saal enthousiasme van consumenten rekenen. Als de spiraal van een steeds efficiëntere landbouw ten nadele van weidevogels en andere natuur niet kan worden doorbroken, ziet de toe komst voor de wulp er somber uit. woensdag 5 december 2018 GO Jan Bengevoord Enschede Grote foto: de wulp. Kleine foto's: een paartje grutto's en een vliegende kievit. FOTO'S GETTY, DREAMSTIME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14