Adidas sleept ster van FC Barcelona voor Nederlandse rechtbank DEK,BED 3 HALEN 1BETA LEN 13 Worsteling op Binnenhof fcqkufcpn V CDA-leider Sybrand Buma maakte gisteren aan alle hoop een einde. Hij staat achter zijn handtekening onder het regeerakkoord en dus wordt de rente op studieleningen voortaan niet meer vijfjaar, maar tien jaar vastgelegd. Dat betekent in de praktijk dat studenten na hun studie maandelijks méér geld moe ten terugbetalen. Hij negeert daarmee zijn eigen partijcongres, maar dat kan volgens Buma amper een verrassing zijn. „Als coalitiepartij kun je nooit op een achternamiddag zeggen: we willen het anders." Niet dat Buma dat überhaupt geprobeerd heeft. „Ik ga niet iets inbrengen waarvan ik bij voorbaat weet dat het niet lukt." Het ongemak over het leenstelsel neemt in Den Haag toe. Van de be loofde investering in onderwijs is weinig terechtgekomen en er zijn zorgen over 'leenangst' die mbo'ers en havisten ervan weerhoudt te studeren. Ook de renteverhoging, die het leenstelsel voor de toekomst betaalbaar moeten houden, roept bij weinigen enthousiasme op. Zelfs niet in het kabinet: „Het is niet mijn favoriete maatregel", zei minister van Onderwijs Ingrid van Engelshoven vorige maand nog. Sinds september 2015 krijgen stu denten die aan hun studie begin nen geen basisbeurs meer, maar moeten zij hun studiebeurs lenen. Dat is het gevolg van een politieke deal tussen toenmalige regerings partijen VVD en PvdA en opposi tiepartijen D66 en Groenlinks. Coalitiepartijen CDA en Chris tenunie waren altijd al tegen het leenstelsel, maar slaagden er aan de formatietafel niet in die maatregel ongedaan te maken. CU-leider Gert-Jan Segers heeft de moed nog niet opgegeven: bij de Algemene Politieke Beschouwingen in sep tember noemde hij de schuldenlast voor jongeren al 'een molensteen om de nek van onze jongste gene ratie'. Onlangs ging hij in de Volks krant een stap verder: „Wat ons be treft heeft het leenstelsel zijn lang ste tijd gehad." Zo stellig durft Buma nog niet te zijn: „Dat is niet mijn stijl." Hij staat voor zijn hand tekening. „Maar ik weet wel hoe men er in de partij over denkt", zegt hij, vooruitlopend op het volgende verkiezingsprogramma. 11,2 miljard Probleem is wel dat hoe langer het leenstelsel bestaat, hoe duurder de afschaffing wordt. Hoewel studen ten altijd al konden bijlenen, is de nationale studieschuld sinds de in voering van het leenstelsel flink op gelopen. In 2017 stond de teller op een record van 11,2 miljard euro. Alleen al daarom wordt het ieder jaar moeilijker om de basisbeurs weer in te voeren. Want behalve dat studenten dan weer een beurs als gift zouden krijgen, zullen de schulden van de generatie die met het leenstelsel te maken kreeg ook moeten worden kwijtgescholden. De studentenorganisaties ISO en LSVb hebben hun blik al verlegd naar de Eerste Kamer. Als de senaat alsnog een streep door de rentever hoging zet, is de eerste slag gewon nen in de strijd om het leenstelsel weer af te schaffen, redeneren zij. Adidas en Rafinha kwamen in ok tober 2013 overeen dat hij sportkle- ding- en schoenen zou dragen tij dens trainingen, wedstrijden en mediaoptredens. De onderhande lingen namens Rafinha werden gedaan door zijn vader, Mazinho, die in 1994 met Brazilië wereld kampioen werd. Mazinho is tegen woordig spelersmakelaar. De sponsordeal liep afgelopen 30 juni af, maar werd volgens Adi das stilzwijgend verlengd tot maart 2023. De voetballer re ageerde namelijk niet op het ver- lengingsvoorstel van Adidas. Ra finha en co. beweren dat zij een verlengingsoptie in het contract niet hebben gezien. Dit omdat er al eerder (vanaf 2011) een contract was en in dat eerste contract stond géén verlengingsoptie. „Die is er in 2023 ingefietst", zeggen Rafinha's advocaten. Rafinha loopt sinds de zomer op zwartgemaakte schoenen van het concurrerende Japanse merk Mi- zuno. „Maar", benadrukt Ra finha's Nederlandse advocaat Kriek Wille: „Rafinha heeft die schoenen zelf gekocht. Hij heeft geen nieuwe schoenensponsor." Dwangsom Adidas eist dat Rafinha zijn Adi- das-kicksen weer aantrekt en wil hem daartoe dwingen met een dwangsom van 100.000 euro voor elke dag dat hij weigert. De voet baller en zijn vader waren zelf niet in Amsterdam. Rafinha staat al sinds 2011 onder We wisten het niet. Verlenging van contract is er in 2013 ingefietst contract bij FC Barcelona. Vorig seizoen was hij uitgeleend aan In- ter Milan. Rafinha komt dit jaar niet meer in actie voor Barcelona door een kruisbandblessure. Juist gisteren werd hij geopereerd. De rechtszaak speelt in Amster dam omdat 'de vennootschap van Adidas waar Rafinha een contract mee heeft', in Nederland gevestigd is. Op het contract is ook het Ne derlands recht van toepassing. De rechtbank doet 18 december uit spraak. Ook Nederlandse spelers had den in het verleden akkefietjes met Adidas. Zo stond bijvoorbeeld Simon Tahamata in zijn Ajaxtijd voor de rechter, omdat hij niet op Adidas, maar op Puma wilde spe len. Tahamata verloor. Wie wel won is - uiteraard - Jo- han Cruijff, die in de jaren 70 af dwong dat hij bij het Nederlandse elftal niet in Adidastenue hoefde te spelen, omdat hij anders zijn persoonlijke contract bij Puma zou verliezen. Bestel nu, voor Sinterklaas in huis! V Achteraf betalen mogelijk V 1,5 Miljoen tevreden klanten 9,2 25.643 Beoordelingen WWW.DEKBED-DISCOUNTER.NL/KRANT woensdag 5 december 2018 Lenen voor studie toch duurder De rente op studieleningen gaat gewoon omhoog. Tegelijkertijd neemt het politieke ongemak over het leenstelsel toe. Al wordt terugdraaien een steeds duurdere grap. Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Topspeler Rafinha van FC Bar celona moet weer op Adidas- schoenen gaan spelen en an ders 100.000 euro per dag af tikken. De Duitse sportmerkgi gant Adidas eiste dat gisteren voor de rechtbank in Amster dam. Allemaal vanwege een Nederlands contract. Victor Schildkamp Amsterdam - Rafinha's advocaten Voetballer Rafinha speelt nu op schoenen van een Japanse concurrent van Adidas. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13