mmm 12 INTERVIEW YVES GIJRATH De Masters of LXRY, een lofzang op 'kwaliteit en levensvreugde', opent morgen in de RAI. Maar begin bij eigenaar en ras- Amsterdammer Yves Gijrath (51) niet over elite en rijken. e man achter de Masters of LXRY en eerder de Mil jonair Fair zit al op de kast voordat ons gesprek goed en wel is begon nen. Hij begint spontaan over een 'golfevenement' in Dubai waar hij midden in de nacht op tv naar de voetbalwedstrij d Duitsland-N eder- land keek. Als hij de fronsende wenk brauwen bij de interviewer ziet, zegt hij meteen: „Mag dat soms niet? Wordt dit ook weer zo'n gesprek waarin alles al vaststaat?" „Ik hoor mensen van alles roepen over elite en de rijken en dat die van alles zouden doen. Ik vraag me af: wie zijn dat dan? Wie is die elite? Dan wil ik ook namen en rugnum mers. Maar het blijft meestal bij kre tologie. Bij populisme. Ik ken leuke, oude, jonge, vervelende en gekke rij ken. Net zoals ik leuke, aardige, gekke en goede mensen ken zonder geld. Holle woorden en polarisatie zijn het houtrot van de maatschappij. Ik be strijd dat." „Mijn werk gaat veel minder over rijkdom dan iedereen denkt. Maar goed, we leven in een land waar ie dereen mag vinden wat hij vindt. Tegelijk heb ik ervaren dat afwijken van de norm hier niet echt wordt gewaardeerd." „De Miljonair Fair beginnen was in 2002 niet echt logisch. Voor mij was het aanvankelijk meer een school reisje, dat zich ontwikkelde tot een grote reis, tot een bedrijf met inter nationale vestigingen. Iedereen had er een mening over. Vooral de men sen die er nooit waren geweest. Ik heb me daar weinig van aangetrok ken, al werd het na verloop van tijd h v' I vermoeiend. De media bombardeer den mij tot een soort woordvoerder van de rijkaards. Als ergens een Fer rari uit de bocht vloog, belden jour nalisten mij om te vragen wat ik daarvan vond." „Bij mij is iedereen altijd welkom- en dan is 'nee' zeggen niet de eerste impuls. Uiteindelijk ben ik Masters of LXRY begonnen omdat ik wilde dat mijn werk op andere merites zou worden beoordeeld." „Ik wilde weg van de clichés, van de platitudes die ik blijkbaar opriep. Mijn imago, de president van de rij ken, ging me tegenstaan. Ik heb me zelf minder belangrijk gemaakt. Mas ters of LXRY is nu de AEX-index van de beurzen. Bij ons kun je zien hoe de economie ervoor staat. Het is een gigantisch evenement - er wordt in de RAI een soort stad in de stad ge bouwd." „Hoe kom je daar toch bij?" „Ik kijk en denk niet zo. We leven in deze stad met 185 nationaliteiten en dat betekent dat wij hier alles heb ben. Dat is te danken aan onze ge schiedenis, aan onze liberale grond houding en aan onze open geest. Die houding is niet alleen op menselijk Als ergens een Ferrari uit de bocht vloog, belden journalisten mij om te vragen wat ik daarvan vond vlak mooi, maar ook economisch in teressant: nieuwe mensen brengen nieuwe ideeën en initiatieven met zich mee. Geen Gouden Eeuw zon der Spinoza. De leerlingen van Rem- brandt, nu allemaal geëerd als grote schilders, waren gewoon ambachts lieden op zoek naar een beetje droog brood. Of neem Johan Cruijff. Een Amsterdamse jongen zonder enige opleiding die de wereld aan zijn voe ten kreeg." „Ik praat over Amsterdammerschap. In deze stad is alles van iedereen. Dus als ik als Amsterdammer iets doe, dan doe ik dat voor iedereen. Masters of LXRY gaat over 'masters', over de beste jongetjes en meisjes van de klas. De beste schoenmakers, de bes te kunstenaars, de beste juwelenont- werpers. Iedereen die een kaartje koopt, krijgt die te zien. De beurs gaat vooral over bewondering en le vensvreugde. Bewondering voor kwaliteit en vakmanschap, voor het beste in zijn soort." „De beurs geeft Amsterdam interna tionale allure, maar dat is natuurlijk mijn mening. Ik houd zo veel van deze stad. Ik doe ook van alles voor de stad, veel meer dan beurzen organi seren en bladen uitgeven. Maar ik ben niet zo'n type dat dergelijke din gen aan de grote klok hangt. Ik heb op verzoek van Eberhard van der Laan de Daklozenkrant geholpen. Zo zijn Amsterdammers. Die helpen el kaar gewoon. Joop van den Ende heeft de stad een schitterend theater geschonken. Ook een echte Amster dammer. Met niets begonnen in Oost en decennia later geeft hij zijn ge boortegrond een cultuurhuis terug. Zo gaat dat." „Dat gebeurde in 2012 - nadat ik in 2008 nog een schitterend bod op het bedrijf had afgewezen. Zo broos is succes. De ene avond besluit je, met een fles Barolo in de buurt, een mil joenenbod opzij te schuiven en het volgende moment valt alles om. Het was een rollercoaster van ellende. De crisis die begon bij de Lehman Bro thers en daarna over de wereld raasde." „Een nederlaag... Dat was het inder daad. In sporttermen moet je denken aan het Nederlands elftal dat op een WK ineens van het veld wordt ge speeld. Met 6-0. Het goede van vallen is dat je meestal weer kunt opstaan. Dan zijn er twee opties: huilen en zeuren, of zorgen dat je nog beter wordt. Ik ben een strijder. Ik ben zelfs op mijn best als het me tegenzit. Dan schakel ik pas echt door." woensdag 5 december 2018 GO 'Masters of LXRY is nu de AEX-index van de beurzen' Ronald Ockhuysen Amsterdam Hoe bedoelt u? Even een adempauze. Mijn eerste vraag was eigenlijk: hoe gaat het met Masters of LXRY? Profiteert u van de opmars van de nieuwe rij ken in Nederland? Dat is geen antwoord op mijn vraag. X - Ï^.J- Misschien had u die media vaker 'nee' moeten verkopen. Welke merites? Maar vooral een plek voor rijken... Omdat er helikopters te koop zijn, jachten, horloges van 60.000 euro... FOTO MARTIN DIJKSTRA Ik geloof dat ik de draad nu kwijt raak. U hamert nogal op uw Amster damse identiteit. Brengt u de stad met uw beurs verder? U zei zojuist dat u van koers wij zigde omdat u meer op uw merites wilde worden aangesproken. Maar de Miljonair Fair ging toch failliet? Hoe ging u met die nederlaag om?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12