9 triest. „Arctica heeft de strijd tegen klimaatverandering verloren. De Noordpool is niet meer het slachtof fer, het is de drijvende kracht gewor den achter klimaatverandering. 45 procent van het poolijs is al gesmol ten, een gebied zo groot als Europa. Dat ijs hield onze planeet koel. Het witte ijs dat zonlicht terugkaatste naar de atmosfeer, is veranderd in zwart zeewater dat de warmte absor beert. Daardoor smelt het overgeble ven ijs nog sneller." In het poolgebied zag ze meer van zulke zichzelf versterkende, onom keerbare effecten. Haar grootste zorg is de ontdooiende permafrost. In de toendra's van Siberië en Alaska zijn enorme hoeveelheden methaan op geslagen, een broeikasgas dat 23 keer zo krachtig is als CO2. „Als dat vrij komt, zijn de gevolgen niet te over zien. Dan stevenen we af op een tem peratuurstijging van 3 of 4 graden." Een ander gevolg is de verande rende straalstroom, de sterke wind op zo'n 10 kilometer hoogte, die grote invloed heeft op het weer. Die ontstaat doordat koude en warme lucht botsen, doceert Notenboom. „Doordat de koude lucht steeds min der koud wordt, verzwakt de straal stroom. Hij gaat slingeren. Dat zorgt voor extremen, zoals de droogtes en bosbranden in Californië." Zulke harde waarheden, waarmee ze tijdens haar expedities en talloze gesprekken met wetenschappers werd geconfronteerd, hebben Noten boom veranderd in een klimaatacti vist - al spreekt ze zelf liever van kli maatjournalist. Ze geeft lezingen over klimaatverandering, maakte er tv-series over en organiseerde drie expedities naar Spitsbergen met ceo's van grote Nederlandse bedrij ven. Die maakte ze tijdens de reis be wust van wat zij tegen klimaatveran dering kunnen ondernemen. Of de wereldleiders die bijeen zijn op de klimaattop in Polen de Noord pool - en ons klimaat - nog kunnen redden? Notenboom heeft weinig hoop daarop. „We zouden de VN verantwoordelijk moeten maken voor klimaatwetgeving. Democratie is funest voor het klimaat. Kijk naar Amerika. Obama had fantastische plannen, Trump draait alles terug. Het klimaat is te belangrijk om te la ten afhangen van welke politici toe vallig aan de macht zijn. De temperatuur kan er in de pikdonkere winter gemakkelijk min 60 aantikken. Er groeit niks, er leeft niks. Geen vogel durft zich er te wagen. Het is niet eens land: het noordpoolgebied is een verzameling drijvende ijs- schotsen, vol scheuren en ijsbergen, waar een gure wind vrij spel heeft. Op Bernice Notenboom heeft de meest extreme, onbereikbare, on heilspellende plek op aarde een onweerstaanbare aantrekkingskracht. „Er is geen landschap dat zo leeft, dat zo piept, scheurt en kraakt. Nergens ben je zo op jezelf teruggeworpen, word je zo hard af gestraft als je fouten maakt. Zo'n land schap dwingt respect af. Ik ben verslaafd aan het overweldigende gevoel van iso latie dat je daar ervaart, het besef van mijn eigen nietigheid. Je zwoegt van ijsschots naar ijsschots. Continu dreigt gevaar. Je bent er alleen bezig met overleven." Begin vorig jaar was ze er voor de derde keer, en waarschijnlijk voor het laatst. Door de opwarming van de aarde is het ijs zo dun geworden, dat het voor vliegtuigen die poolrei zigers afzetten, bijna onmogelijk wordt er te landen, vertelt ze. „Vorig jaar was het basiskamp nog vijf we ken open, dit jaar nog maar twee. Dat is te kort om een echte expedi- tietocht te maken van de pool naar het land of omgekeerd. Als het ijs gaat smelten en scheuren, kun je niet meer wegkomen. Alleen korte toeristentripjes zijn dan nog moge lijk." Notenbooms voorlaatste expe ditie, in 2014, moest ze 100 kilome ter voor het einde afbreken, omdat ze te ver waren weggedreven. Met een vliegtuig werd ze geëvacueerd. De Nederlandse poolreizigers Mare Cornelissen en Philip de Roo had den minder geluk: zij zakten een jaar later tijdens een expeditie door het ijs en kwamen om. Notenboom hield aan haar expe dities 'slechts' een bevroren lip over, een paar gevoel loze vingers en een knie die na vijf ope raties toe is aan ver vanging. Dat heeft ze met de Noord pool gemeen, schrijft ze in haar boek Arctica. „We zijn allebei bescha digd." Arctica ver scheen niet toevallig aan de vooravond van de klimaattop in het Poolse Kato- wice. Met eigen ogen zag Noten boom wat klimaatverandering met het noordpoolgebied doet. „Het duurt niet lang meer voor de pool ijsvrij is. Wij zijn een nieuwe oceaan van het gebied aan het maken." Dat zorgt ervoor dat de Noordpool meer dan ooit in de belangstelling staat. Het gebied is van niemand, maar 'buurlanden' Rusland, Noor wegen, Denemarken (Groenland), Canada en de VS (Alaska) ruiken er economische en militaire kansen. Naar schatting ligt een kwart van de onontgonnen olie- en gasreserves in het gebied. Ijsvrije vaarroutes schep pen mogelijkheden voor vissers en vrachtschepen. „De noordelijke zee route is tien dagen korter dan de re guliere vaarweg tussen Azië en Eu ropa, dus besparen ze enorm op brandstofkosten", zegt Notenboom. „Cruiseschepen varen steeds verder noordwaarts. Russische ijsbrekers vervoeren voor veel geld rijke toeris ten naar de Noordpool." Een groter contrast met ontdek kingsreizigers als Willem Barentsz, over wiens Arctische avonturen in een tijd zonder gps, satelliettele foons en reddingshelikopters ze ook schrijft in haar boek, is amper denk baar. De plek die haar zo gelukkig maakt dat ze er zelfs dichterbij is gaan wonen - de helft van het jaar woont ze in de Canadese Rocky Mountains - maakt haar ook intens dinsdag 4 december 2018 CANAEgfijg NP00L RUSLAND Annemieke van Dongen Andijk Herbevoorrading door een vliegtuig (foto boven) en an dere beelden van de de drie noordpoolex pedities waaraan Bernice Notenboom (foto onder in een tent en foto links) deelnam. De foto's komen uit Noten booms boek Arctica, uitgegeven door Pro- metheus. FOTO'S MARTIN HARTLEY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9