'Gert heeft deze branden niet aangestoken' mmuM, 7 Oud en nieuw is niet alleen één van de leukste, maar ook een van de gevaarlijkste nachten van het jaar. Al sinds de zomer werkt de politie aan een veiligheidsplan. Ook brandweer- en ambulancepersoneel zet zich schrap voor de topdrukte. Nederland is nog in de ban van Sin terklaas, maar Ruud Verkuijlen, programmamanager Geweld tegen Politie Ambtenaren, heeft zijn blik al maanden gericht op de jaarwis seling. Dan breekt hét 'hoog risico evenement' van het jaar aan. Met 6ooo tot 7000 agenten zet de politie alles op alles om de jaarwisseling veilig en gezellig te laten verlopen. Voor henzelf, maar ook voor boa's en hulpverleners van de brandweer en ambulancedienst. Dat lukt op veel plekken. Het neemt niet weg dat er gemiddeld toch ruim 10.000 incidenten zijn. Afgelopen jaar raakten 75 politie mensen bij geweldsincidenten be trokken. Ze werden bijvoorbeeld bekogeld met vuurwerk, soms zo zwaar als een granaat. Verkuijlen: „Het is gebeurd dat het Openbaar Ministerie daarom vervolgde voor poging tot doodslag." Het zegt iets, over de storm waarin agenten te recht kunnen komen. „Soms is het echt een persoonlijk drama, waarbij politiemensen tijdelijk hun gehoor of zicht kwijtraken. Of erger." Pakketten Dat is onder meer de reden om in de zomer al te beginnen met het maken van draaiboeken. Agenten worden getraind om met Nieuw jaar om te kunnen gaan met vuur werkagressie. Speciale brillen en gehoorbescherming moeten zor gen voor extra veiligheid. Er wordt gespeurd naar illegaal vuurwerk. „Vorig jaar haalden we voor het eerst internationale sites uit de lucht die illegaal vuurwerk leveren. Dat zetten we nu door. We kijken ook naar de logistieke stroom: hoe worden pakketten bezorgd?" De politie heeft nu al 30.000 kilo ille gaal vuurwerk opgespoord, veel meer dan de 16.000 kilo van 2017. De toename van illegaal zwaar vuurwerk maakt de brandweer be zorgd. Daar weten ze: het levert niet alleen schade op, maar ook gevaar voor omstanders en eigen perso neel. De brandweer is blij met fikse straffen en zet zelf in op voorlich ting over gevaren van vuurwerk. Ook met de legale variant moet ver standig om worden gegaan. Toch weet Stephan Wevers van Brand weer Nederland: „Er is structureel sprake van een enorme piek. Vorig jaar zijn we 3500 keer uitgerukt tij dens oud en nieuw. Dat is een da ling ten opzichte van twee jaar eer der, maar er zijn nog altijd te veel excessen." Dat brandweerlieden soms worden gehinderd bij het uit oefenen van hun werk, noemt We vers 'onbegrijpelijk'. In Utrecht grijpen ze in de strijd tegen autobranden zelfs naar het le ger. Camera's van defensie scree nen vanuit de lucht op hitte. Hulp diensten kunnen op basis van die af te steken gegevens sneller bij autobranden zijn. Dat heeft niet alleen voorde len bij het blussen, het moet ook de pakkans vergroten. Zulke maatre gelen zijn bij de ambulancedien sten niet nodig. Gelukkig, bena drukt een woordvoerder van Am bulancezorg Nederland, verlopen de jaarwisselingen goed. „Vaak ver gelijkbaar met een druk weekend." De politie krijgt nog meer op zijn bordje dan andere jaren, is de ver wachting. „Nu de vuurwerkvrije zones een vlucht lijken te nemen, staan we voor een nieuwe uitda ging", ziet Ruud Verkuijlen. „Met de huidige capaciteit is de orde in die zones voor ons lastig te handha ven. Dat betekent dat boa's daar voor worden ingezet. Het spreekt voor zich dat die op ons kunnen re kenen als het uit de hand loopt." De boa's zelf konden ondertus sen bij de Nederlandse Boa Vak bond een speciale cursus volgen, om verschillende soorten vuur werk te herkennen en te weten hoe ze daar op kunnen reageren. De dag na Sinterklaas spreken ze in bij de Amsterdamse gemeenteraad, om dat ze willen worden uitgerust met pepperspray, een wapenstok en bodycam. Het pleit zal niet voor oud en nieuw zijn beslecht. Dan is er nog het waterbedeffect. Verkuij len: „Een verbod op een plek kan zorgen dat overlast zich verplaatst." Buienfront Het resultaat van de viering in voorgaande jaren is bekend. „Elk jaar hebben we te maken met zo'n 500 gewonden, een dode, 13 tot 14 miljoen euro schade aan particu liere eigendommen en een veel voud daarvan aan de publieke ruimte", zegt Verkuijlen. Nou maar hopen dat er net als vorig jaar neer slag is. Dat bepaalt niet in de laatste plaats de uitkomst. „Het afgelopen jaar hadden we tussen acht en elf uur 's avonds te maken met een groot buienfront. Dat beperkt de schade enorm." Zijn ex-vrouw Patricia, nichtje Cor- linde (16) die geld voor hem inza melt, en de directeur van het bevei ligingsbedrijf dat hij inhuurde, ge loven niet dat hij zelf de branden op zijn boerderij heeft aangestoken. „Ik kan mij absoluut niet voorstel len dat Gert zelf betrokken is bij de brandstichtingen", zegt Patricia de Heus stellig. Ze was tot begin dit jaar getrouwd met de man die za terdag werd gearresteerd en woonde met hun twee zoons tot vorige week nog op het terrein. „Hij kan dit niet gedaan hebben. Hij is zo gek met zijn dieren en hij zou de kinderen en mij nooit in gevaar willen brengen. Ik geloof dat hij on schuldig is en sta voor 100 procent achter hem." Patricia maakte zaterdag van dichtbij mee hoe haar ex werd ge arresteerd. „Die arrestatie kwam voor ons totaal onverwacht. We gingen met z'n tweeën vrijwillig naar ons huis in Werkhoven. De ar restatie vind ik erg voorbarig." Zeifis Patricia ook verhoord. Ze is inmiddels met haar kinderen ver trokken uit Werkhoven. „Omdat ik me daar niet meer veilig voel en het voor mijn kinderen ook geen fijne plek is om te wonen. Met mij gaat het nu redelijk, al hakken de ge beurtenissen er flink in. Ik heb veel lieve familieleden, vrienden en per soneel van het bedrijf om mij heen aan wie ik veel steun heb." Nichtje Corlinde ontving afgelo pen dagen veel negatieve reacties op haar inzamelingsactie na de branden. „Nee, ik stop niet met mijn actie. Hoewel de vele boze re acties niet leuk zijn. Ik doe mijn best en blijf dat doen, want de meeste mensen zeggen dat ik door moet gaan." Ook directeur Gert Jan Soontiëns van het beveiligingsbedrijf dat het terrein bewaakte na de eerste bran den, is hogelijk verbaasd dat boer Gert S. mogelijk zelf achter alle brandstichtingen zit. „We hebben nooit aan hem getwijfeld. Als we ook maar enig vermoeden hebben dat er iets niet snor is of dat we mo gelijk voor een crimineel werken, dan trek ik mijn mensen meteen te rug. Daar doe ik niet aan mee." De beveiligers van GS Security Services waren al sinds vorige week vertrokken. „Er is een afweging ge maakt nadat het na de vierde brand alweer een tijdje rustig was. Het cir keltje werd steeds kleiner en vol gens de recherche zou er snel dui delijkheid komen over de dader", zegt Soontiëns. Patricia de Heus bevestigt dat zij en haar ex-man zelf gestopt zijn met de beveiliging omdat dat na enkele weken erg duur werd. dinsdag 4 december 2018 GO Carla van der Wal Den Haag vanaf hier is het verboden S vuurwerk (art. 2.^7^d^TAPV^ Tijdens oud en nieuw zijn er duizenden incidenten waarbij de politie in actie komt. Er zijn meer vuurwerkvrije zones, fotosanp Ondanks de arrestatie zaterdag van Gert S. (35) uit Werkhoven, die verdacht wordt van vijf bran den bij zijn eigen boerderij in Werkhoven, blijven de mensen om hem heen pal achter hem staan. Ivar Penris Marco Gerling Werkhoven Boer Gert wordt nu zelf ver dacht van de branden op zijn boerderij, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7