Vlag kan ook uit voor leerlingen praktijkonderwijs IÉ 3 ledereen wil weten wie Esmee (18) neerstak De politie is een klopjacht gestart op de mysterieuze automobilist die vorige week in Egmond de 18-jarige hardloopster Esmee neerstak en wellicht twee anderen aanreed. In Noord-Holland zit de schrik er stevig in. enorme impact. Deze regio is doorgaans heel veilig. Een inbraak valt al meteen op, laat staan deze verschrikkelijke gebeurtenis." De burgervader loopt zelf ook regelmatig hard, meestal in de dui nen. „Dit gebied is fantastisch mooi en iedereen moet hier veilig kunnen lopen. Ik druk iedereen nu wel op het hart in groepjes van tenminste twee op pad te gaan. Dat doe ik zelf ook." Inmiddels hebben zich enkele getuigen gemeld, vertelt Jamy-Lee Roy van de politie Noord-Hol land. Maar de hoop is dat meer ge tuigen zich melden. „Vandaar dat we vanavond in het tv-programma Opsporing Verzocht een oproep doen." Of het slachtoffer al is ge hoord, wil Roy niet zeggen. „Dat maakt deel uit van het onderzoek." De 18-jarige hardloopster is in middels van de intensive care af, maar mag nog niet naar huis. Vol gens haar moeder Jolanda is ze enorm van slag. „Vooral 's nachts komt er veel naar boven. Ze heeft er al nare nachtmerries van ge had", zei ze in een interview met het Noordhollands Dagblad/Alk- maarsche Courant. Haar dochter zal aangifte doen van poging tot doodslag. „Dat klinkt heftig, maar het is wel zo. Hopelijk krijgt de dader hierdoor wroeging. Waarom heeft hij onze dochter dit aangedaan?" Ja, natuurlijk weet hij van de neer gestoken hardloopster, zegt Carel van de Poll (61), terwijl hij gister middag ruim een kilometer van de plaats delict zijn rondje maakt. „Ik woon hier vlakbij in Heiloo en het nieuws ging als een lopend vuur tje door de buurt. Via WhatsApp kreeg ik meteen allemaal berich ten doorgestuurd." Zijn vrouw en vrienden manen hem goed op te passen als hij zijn hardloopschoenen en felblauwe sportjasje aantrekt. De fitte zesti ger ziet echter geen reden om niet zoals gewoonlijk drie tot vier keer per week op pad gaan en tot 10 ki lometer te rennen. „Daarvoor loop ik te graag." Wel let hij extra op. „Als een auto halt houdt, zorg ik dat ik weg blijf van het raampje", refereert hij aan het misdrijf van vorige week maandagavond. De 18-jarige hard loopster Esmee liep toen iets over half acht haar rondje op de Rinne gommerlaan in Egmond aan den Hoef. Plotseling reed een automo bilist in een grijze auto haar klem, opende het raampje en gaf een harde stomp op haar borst. Esmee rende nog enkele hon derden meters door, langs het StayOkay hostel, en stortte vervol gens naast de begraafplaats bij de Herenweg in elkaar. Omstanders belden 112, waarna een ambulance haar met spoed naar het zieken huis in Alkmaar reed. Sprak de vrouw tegen omstan ders nog over een stomp, het inci dent bleek veel serieuzer: het was een messteek. Met verwondingen aan een long en een hartzakje be landde ze op de intensive care. Bewoonster Willy Groen is flink geschrokken, ze woont met haar gezin aan de Rinnegommerlaan op nog geen 100 meter afstand van waar de steekpartij gebeurde. „Het was nota bene half acht 's avonds, dan verwacht je zoiets niet", ver telt ze terwijl ze met puppy Spike een wandelingetje maakt. Groen voelt zich extra betrok ken, nu ze drie kinderen in de zelfde leeftijd heeft als Esmee. „Dit is een afgelegen weg zonder straat verlichting, maar voetbalclub Zee vogels zit hier vlakbij, net als een manege. Hier fietsen vaak jonge ren langs." Inmiddels heeft de politie alarm geslagen, ook al omdat kele dagen voor het nog twee aanrijdingen plaatsvon den. Twee vrouwen van 18 en 52 jaar werden kort na elkaar op de Zandweg in Limmen aangereden door een automobilist, nog geen vijf kilometer verderop. Ze liepen respectievelijk een klaplong en verwondingen aan de elleboog op. De automobilist reed door. Bewoners speculeren druk over wie de dader kan zijn. „In beide gevallen gebeurde het op een afge legen weg", zegt jager Jan die met zijn zwager John net twee hazen heeft geschoten in het weiland aan de Rinnegommer laan. „De auto- De automobilist woont in deze buurt, of kent het gebied in elk geval goed mobilist woont dus in deze buurt, of kent het gebied in elk geval goed." Burgemeester Toon Mans van Castricum houdt de vinger aan de pols en leeft erg mee. „Dit heeft Het kabinet gaat de wet aanpassen om het diploma voor het praktijk onderwijs mogelijk te maken. Dat meldt minister Arie Slob voor Ba- sis- en Voortgezet Onderwijs van daag aan de Tweede Kamer. Zo'n 30.000 leerlingen volgen praktijkonderwijs. Voor hen is het vmbo, het laagste niveau van het re guliere voortgezet onderwijs, te hoog gegrepen. Op een handjevol van de 175 praktijkscholen krijgen schoolverlaters al een diploma, als erkenning en als bewijs van hun in zet. Minister Slob vindt dat dit op elke praktijkschool moet gebeuren, zodat leerlingen trots kunnen zijn op wat ze hebben bereikt. „Zij wil len net zoals andere leerlingen la ten zien wat ze kunnen." In de vijfjaar die voor praktijkon derwijs staat, worden scholieren via praktijklessen en stages naar werk begeleid. Leerlingen sluiten die periode niet af met een eindexa men, omdat ze allemaal op ver schillende niveaus onderwijs vol gen. „De kracht van het praktijkon derwijs zit in maatwerk", vindt Slob. Het gros van de scholieren W Kinderen die slagen voor hun opleiding moeten eindelijk een diploma krijgen gaat na de praktijkschool aan het werk; de helft heeft meteen een baan. De meesten gaan aan de slag bij een sociale werkplaats. Naast het diploma kan de prak tijkschool een portfolio samenstel len, waar de praktijkervaring van leerlingen in wordt vastgelegd. Als een scholier bijvoorbeeld stage geeft gelopen bij een bakkerij, kan ook een verklaring van de branche organisatie in de portfolio worden opgenomen. Slob wil het praktijkonderwijsdi- ploma zo snel mogelijk in de wet verankeren. In de tussentijd roept hij praktijkscholen op schoolverla ters al een diploma te geven. Dat di ploma geeft geen recht op een ver volgopleiding of op doorstroming naar het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo). De minister gaat wel een proef doen om de scholieren met extra begeleiding klaar te stomen voor het vmbo. Komend schooljaar kun nen leerlingen op dertig scholen af en toe les volgen op het vmbo, waarmee ze dan kunnen wennen aan het hogere niveau. Als ze heb ben bewezen dat ze dit aankunnen, stromen ze door naar het vmbo. dinsdag 4 december 2018 Willy Groen laat haar hond lit aan de Rinnegommerlaan, waar Esmee werd gestoken. FOTO JEAN-PIERRE JANS GO Hardlopers gaan door, maar de schrik zit erin M Carel van de Poll: „Als een auto halt houdt, zorg ik dat ik weg blijf van het raampje." David Bremmer Egmond - Jan, buurtbewoner Leerlingen op praktijkscholen krijgen voortaan een diploma. Nu is het praktijkonderwijs nog de enige vorm van voortgezet onderwijs waar scholieren zon der het begeerde papiertje van school gaan. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3