II Slachtoffer Hoek is Belgische zakenman 5 THEATERLOODS-B HORZELMAN Met de voorstelling Horzelman confronteert de Zeeuwse Theaterloods-B jongeren met nationalisme, populisme en extremisme. „Een jeugdvoorstelling hoeft niet altijd alleen maar leuk te zijn." jugend ook hebben gewerkt. Maar miljoenen jongeren werden daar geïndoctrineerd met de ideeën van het nazisme. Vanuit dat ver leden hebben wij een link gelegd naar heden. ]e ziet dezelfde sym boliek en heroïek terug bij een groepering als IS, maar ook bij Schild Vrienden." De scholieren - uit de boven bouw van het basisonderwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs - komen in de voorstel ling Horzelman terecht in een Like Show. Postema en Annemarike Ruitenbeek spelen twee vloggers die via internet likes genereren voor de populaire politicus Hor zelman. Postema: „Het gaat over het creëren van een wij- en zij- gevoel, over erbij horen en ande ren uitsluiten, wie volgt wie en waarom, wie is goed en wie is fout?" Extremisme Uiteindelijk komen Jacko (Pos tema) en Cordila (Ruitenbeek) tegenover elkaar te staan. Als een hedendaagse Hitier schaft Hor zelman het parlement af, hij stopt zijn tegenstanders in concentra tiekampen. „Jacko gaat daarin mee. Hij is gehersenspoeld. Cor dila gaat daar niet in mee. Uitein delijk dreigt ze zichzelf op te bla- Als er een boodschap in het stuk zit, dan is het: 'denk voor jezelf' zen met een bomgordel. Ze wil een daad stellen tegen extre misme, maar vervalt zeifin extre misme." Horzelman is het meest poli tieke stuk dat Theaterloods-B tot dusver heeft gespeeld, maar Pos tema waarschuwt dat het niet de bedoeling is een opvatting aan de leerlingen op te dringen. „Het is geen vormingstheater. We ontko men niet aan heftige uitspraken, maar wat ze ermee doen moeten leerlingen en docenten zelf we ten. Er zit wel een lesbrief bij de voorstelling. Wat wij nastreven is bewustzijnsverruiming. Als er een boodschap in het stuk zit, dan is het: 'denk voor jezelf." Na een reeks try-outs in Zee land wordt Horzelman eind ja nuari gespeeld tijdens de Etalage- dagen in Arnhem. Daarna kun nen scholen of instellingen de voorstelling boeken. een Zeeuwse toneel groep speelt zo vaak als Theaterloods-B. Af en toe in theaterzalen, maar vooral in klaslo kalen. De nieuwe schoolvoorstel ling heet Horzelman. De komende weken wordt hij uitgeprobeerd op Zeeuwse leerlingen. Het idee is ontstaan na het zien van de documentaire Through heil for Hitier, vertelt artistiek leider Oscar Postema. Die gaat over Henry Metelmann, die als jon getje bij de Hitlerjugend komt en daarna als soldaat van de Duitse Wehrmacht naar het Oostfront wordt gestuurd. Pas als hij ver liefd wordt op een Russisch meisje komt er een einde aan zijn volgzaamheid. Geïndoctrineerd „Als jongetje vond ik de scouting helemaal te gek", vertelt Postema. „Je kreeg een mooi mes en een supergestreken overhemd. Zo moet de verleiding van de Hitier- Het ongeluk gebeurde zaterdagna middag rond 16.30 uur op de N61 richting Terneuzen. Het was slecht weer. Het werd al donker en het re gende fel. Lauwers moest op de ro tonde uitwijken voor een andere wagen. Door die manoeuvre gleed zijn voertuig van de weg en botste enkele meters lager tegen de betonnen rand van een fietstunnel. Stabiel De hulpdiensten stuur den naast brandweer en ambulance ook een trau mahelikopter. Voor vader Wil fried kon geen hulp meer baten. Zijn zoon Stephan werd gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Zijn toestand is stabiel. De dokters houden hem in obser vatie. Het plotse verlies is een zware klap voor de familie Lauwers. Wil fried Lauwers heeft drie zonen (Mi- chaël, Stephan, David) en een dochter (Véronique). Twee zonen, Michaël en Stephan, werken in het bedrijf voor kranen en takelmateri aal van hun vader. Zijn kinderen re ageerden met een rouwgedicht aan hun 'allerliefste papa': Vanaf het prille begin was jij de steun pilaar van ons gezin. Alles wat wij nodig hadden, heb jij ons gegeven. Jij was de cement die ons samenhield. Het lichtpuntje in ons leven. Het doet immens veel pijn. Wetende dat we nooit meer met je kunnen praten. Hoe oneerlijk het lot soms kan zijn. Zoals de zwarte dag waarop je ons hebt verlaten. Plots werden wij in een nachtmerrie gesmeten. Alles wat jij ons leerde, zullen wij nooit meer vergeten. Dit doet immens veel pijn. Er zijn geen woorden voor onze rouw. Alles wat we met zijn vieren zijn, zijn wij geworden door jou. Ook de vissersclub Koninklijke Verenigde Vissers is aangeslagen door het plotse verlies van hun voorzitter. De club bestaat al hon derd jaar en Lauwers was er bijna 40 jaar lid. „Wilfried was de man in de club die je voor alles kon aan spreken. Hij zorgde dat de boel bleef draaien. Wij zijn een bloei ende club met een honderdtal le den en elk jaar een goedgevulde agenda", aldus een bestuurslid. dinsdag 4 december 2018 'Wie is goed en wie is fout?' Annemarike Ruitenbeek en Oscar Postema van Theaterloods-B confronteren scholieren met nationalisme, populisme en extremisme in hun voorstelling Horzelman. foto lex de meester - Oscar Postema, artistiek leider Theaterloods-B Ernstjan Rozendaal Middelburg Bij het dodelijke ongeluk zater dag in Hoek is de 61-jarige Wil- fried Lauwers (foto) uit het Vlaamse Niel om het leven ge komen. Hij zat samen met 36-jarige zoon Stephan in de auto en kwam terug van een dag zeevissen. Zijn zoon ligt in het ziekenhuis. Wilfried Lauwers is een zakenman die in België bekend is als voorzitter van de Konink lijke Verenigde Lijnvissers. Hoek De auto van Lauwers raakte op de N61 bij Hoek van de weg en botste tegen de betonnen rand van een fietstunnel. FOTOPROVICOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37