48.000 21.000 Rijbewijs zieke verlopen door trage CBR 'mmm 3 draait overuren Tante Pos vember ook een topmaand gewor den. „Op Cyber Monday zijn hier 6972 pakketten de deur uit gegaan", illustreert Minderhoud. De dagen voor Sinterklaas zijn het er ruim 5000; een verdubbeling ten op zichte van normale dagen. Dat Cy ber Monday en Black Friday het ook in verhouding tot Sinterklaas zo goed doen, komt doordat 5 decem ber bijna exclusief een Neder lands/Belgisch feestje is. Bax Music is actief op de internationale markt. Gemiddeld boekt Bax Music negen miljoen per maand omzet. In no vember en december ligt dat aantal zo'n drie miljoen hoger. dat we een dobbelspelletje spelen: we gooien de cadeaus op een hoop en het geluk bepaalt wie welk ca deau krijgt. Maximaal vijftien euro per persoon, hebben we afgespro ken." Steve en zijn vriendin zitten allebei in de muziek; grote kans dat bij muziekshop Bax iets leuks te vinden is. Gedichtjes Voor het eerst zag Bax Music - van origine een webwinkel - op Black Friday ook in de fysieke winkels het aantal shoppers toenemen. Maar de omzet moet toch vooral van de website komen. Daar wordt dit jaar nadrukkelijk ingespeeld op Sinter klaas en Kerstmis, met cadeaupa pier, logo en gedichtjes die je via de website kunt uitprinten. „Van die service wordt veel gebruik ge maakt", weet woordvoerder Anne Minderhoud. Was vorige jaren december de topmaand, met Cyber Monday en Black Friday (dagen waarop web winkels hun producten flink afprijzen) nu is no- Om al die pakketten te verwer ken, werken in november en de cember in het magazijn van in to taal 21.000 vierkante meter, met daarin 46.000 producten, zo'n tweehonderd mensen. Dat is zo'n 60 procent meer dan normaal. „Vanuit Goes wordt heel Europa bediend. We redden het dit jaar niet met extra mensen via uitzend bureaus, al beginnen we al in au gustus te werven. We hebben ons kantoorpersoneel gevraagd een dagje in het magazijn te staan", ver telt Minderhoud. Om het een beetje leuk te houden, wordt ieder een tussen de middag op een broodjeslunch getrakteerd en 's avonds op friet met kroketten en frikandellen. Wie zeker wil zijn dat de ca deautjes op tijd in huis zijn, moest 3 december ('last call') zijn bestel ling plaatsen. Minderhoud: „Wij hebben controle over ons eigen proces. We kunnen het pakketje op tijd ingepakt hebben en in de vrachtwagen krijgen, maar dat wil nog niet zeggen dat onze vervoer der het op tijd bij jou thuis brengt. Vandaar dat wij een dagje speling ingebouwd hebben." POSTNL Van Staveren (53) kampt met een chronische spierziekte. Op 23 juli dit jaar viel een brief op de mat van de RDW (Rijksdienst voor het Wegverkeer) met de mededeling dat op 1 december haar rijbewijs zou verlopen. Omdat zij vanwege haar medische situatie een gezond heidsverklaring nodig heeft om haar rijbewijs te kunnen verlen gen, besluit ze snel in actie te ko men. „Ik moest onder meer brie ven van de neuroloog en cardioloog indienen, die verklaringen kosten zo'n 250 euro per stuk", zegt Van Staveren. Op 3 september deed ze paperassen op de postOp 17 sep tember kwam de ontvangstbeves tiging, maar daarna blijft het stil. Testrit „Op 10 november ben ik maar eens gaan bellen: hoe staat het ermee? Er was nog niets bekend", zegt de Zie- rikzeese. Ze heeft zo'n beetje de rest van de afgelopen maand met het CBR gebeld of beter: proberen te bellen, aangezien de wachttijden meer dan eens opliepen tot meer dan een uur. „Op 28 november viel een brief op de mat dat ze een test rit willen doen. Dat zou op 12 de- Door mijn ziekte kan ik niet ver lopen of fietsen, de auto is mijn stukje vrijheid cember in Leeuwarden zijn. De eerstvolgende gelegenheid in de buurt was pas op 13 januari, in Goes. Maar inmiddels is het 1 de cember geweest en is mijn rijbe wijs verlopen", zegt Van Staveren. „Ik heb afgelopen vrijdag nog ge vraagd hoe ik met mijn eigen auto op de afspraak moet komen nu ik niet meer mag autorijden." Rompslomp De Zierikzeese verwacht dat ze door alle rompslomp twee maan den zonder rijbewijs zit. „Door mijn ziekte kan ik niet ver lopen of fietsen, voor mij is de auto mijn stukje vrijheid, ook om bood schappen te doen." Een bijkomend probleem is volgens Van Staveren dat haar verlopen rijbewijs nu ook niet meer kan dienen als legitima tiebewijs Van Staveren heeft inmiddels haar beklag gedaan bij de Nationale Ombudsman en bij het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Volgens haar is de oplossing sim pel. „Verstrek gewoon een vrijstel ling totdat de uitslag binnen is. Het kan niet zo zijn dat mensen zonder rijbewijs komen te zitten" Woordvoerster Irene Heidens van het CBR erkent de problemen met lange wachttijden. De stijging in het aantal rijexamens en de groei van het aantal ouderen dat deel neemt aan het verkeer, zorgen voor een toename van het aantal medi sche beoordelingen. „Maar als mensen echt in de knel komen, zijn we bereid hen voorrang te ge ven." Het CBR adviseert Gezond heidsverklaringen omwille van de snelheid online in te vullen. Op de website geeft het CBR tekst en uit leg over de problemen en hoe het die denkt op te lossen. dinsdag 4 december 2018 aan dek bij webwinkels mensen zijn bij Bax Music nodig om producten te verwerken in het magazijn van verkante meter Drukte bij Bax Music in Goes. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE PostNL ziet in november pieken rond internationale evenementen als Singles Day (11 november), Black Friday en Cyber Monday, daarna komen de traditio nele Nederlandse feestda gen. De week voor pakjes avond is traditioneel een van de drukste weken op de sorteercentra. In 2017 was het aantal pakketten in de aanloop naar Sinter klaas 6,5 miljoen; een stij ging van 30 procent ten opzichte van 2016. Dit jaar wordt dat aantal overtrof fen, is de verwachting. Nor maal gesproken bezorgt PostNL 700.000 pakketten op een dag, deze weken is dat op sommige dagen meer dan het dubbele. Het aantal ritten kan in de feestdagen oplopen van 3500 normaal naar 4500. Om de pieken op te vangen zijn vijftig vrachtwagens aangeschaft en vierhon derd nieuwe medewerkers aangetrokken. Ook PostNL heeft kantoorpersoneel ge vraagd mee te werken op de sorteercentra. „En we hebben drie nieuwe pak- kettensorteercentra ge opend, in Apeldoorn, Venlo en Amsterdam", laat een woordvoerder weten. Om het enorme aantal pakket ten te kunnen opslaan, zijn voor deze periode zeven extra opslaglocaties inge huurd. I I De vergrijzing speelt het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) parten. Wachttij den voor medische beoordelin gen lopen dusdanig op, dat men sen met verlopen rijbewijzen komen te zitten. Zo ook Marian- ne van Staveren uit Zierikzee. „Je wordt het bos ingestuurd." Luc Oggel Zierikzee - Marianne van Staveren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35