1 Oranje kan revanche nemen op Engelsen van Vilhena iiiüil 23 nominaties Sportgala: 'Dit is raar. Héél raar.' 'li Summerville moet boeten Genomineerden van 2018 SPORTGALA zondag hoorde dacht ik: dit is raar. Héél raar." Haarhuis, oud-proftennisser en nu coach, vindt het topjaar van Bertens reden voor een nomina tie. Twee schaatssters ('Neder landse folklore') en twee wielren- sters kregen de voorkeur. „Daar had Kiki tussen moeten staan. Weet je wat gek is: dat de jury met drie genomineerde sport mannen en vier sportvrouwen maar tot twee coaches van het jaar komt. Waren die andere coa ches dan niet zo belangrijk voor die prestaties?" Ook waterpolocoach Robin van Galen kan zich het ongemak bij Sluiter goed voorstellen. „In 2008 werd ik Coach van het jaar en mijn team Sportploeg van het jaar. Iedereen blij. Maar als ik was genomineerd en de ploeg niet, had ik daar ook veel moeite mee gehad. Die meiden zetten jou op een platform, niet andersom." Ook hij vindt dat Bertens onte recht is gesneuveld. „Wat zij pres teerde was uniek. Ik denk best dat ze minder goed had gepresteerd zonder Sluiter, maar ze horen bij elkaar. Als je de één nomineert, dan de ander ook. Zo slim hadden jury en NOC*NSF moeten zijn." Van Galen denkt een oplossing te hebben. „Deze verkiezing blijft Sportvrouw Coach Sportploeg Paralympische Sporter appels met peren vergelijken. Discussie hou je en dat is ook niet erg, praten over sport is altijd goed. Maar als je gewoon wat meer mannen en vrouwen nomi neert, had je deze regen aan reac ties niet gehad." Het zou Haarhuis 'aangenaam verbazen' als Sluiter de trofee wint. „Tennissers liggen niet al te goed in de Nederlandse sport, zegt mijn gevoel. Maar ik laat dat vooroordeel graag wegnemen. En dan moet Raemon eigenlijk het gehele team op het podium roe pen. Mooi dat hij de erkenning krijgt, terecht ook, maar dat wil je samen vieren." - De winnaar van die wedstrijd speelt op 10 juni in Porto de finale van de Nations League, tegen de winnaar van Portugal - Zwitser land. Verliest Oranje van Engeland, dan speelt het dezelfde dag een troostfinale om de derde plaats. Winst in de Nations League levert geen directe EK-kwalificatie op, wel een trofee en een geldprijs. „Een mooie wedstrijd", zo rea geerde bondscoach Ronald Koe man. „Recent hebben we van Enge land verloren, dus dit is een mooie kans om dat recht te zetten." En daarmee krijgt het interland jaar 2019 concreet vorm voor Koe man, aandachtig toeschouwer in Dublin. Na de loting voor de EK- kwalificatie van een dag eerder, lonkt voor Oranje nu een voetbal jaar van hoge verwachtingen. Afge lopen jaar kreeg het vernieuwde Nederlands elftal weer wat kleur op de wangen, met winst in de Nati ons Poule A als hoogtepunt. Met die prestatie dwong het een geplaatste status af als groepshoofd in de EK- kwalificatie, goedbeschouwd de belangrijkste opdracht. „Die loting voor de kwalificatie was het belang rijkste", aldus Koeman, die Oranje gekoppeld zag worden aan Duits land, Estland, Noord-Ierland en Wit-Rusland. „We krijgen een mooie mix van tegenstanders zo. Tegen een paar mooie toplanden, én tegen landen waartegen we ver plicht zijn om te winnen." In Dublin werd ook het speel schema bepaald voor de komende maanden. Oranje treft in maart eerst Wit-Rusland en Duitsland thuis. Daarna volgt de Nations League, en pas in september, okto ber en november 2019 volgen de overige kwalificatieduels. „Voor heen mocht je als KNVB meepraten over het speelschema, maar nu wordt dat volledig door de UEFA bepaald", aldus Koeman. „Maar we nemen het zoals het komt." NATIONS LEAGUE Programma anderzijds. De oud-Ajacieden du wen talenten graag omhoog; de spelers die bij Feyenoord schitter den zijn daar veel minder snel toe geneigd. „Veel mensen keken bij Vilhena te lang naar wat hij niet kan", aldus De Wolf. „Maar zondag tegen PSV was hij fantastisch in de rol die hem op het lijfis geschreven. En hij is nooit geblesseerd." Natuurlijk, iedereen vindt Fren- kie de Jong en Matthijs de Ligt bij Ajax en Steven Bergwijn bij PSV van de buitencategorie. Het gaat meer om het contingent daaronder dat lang niet altijd zo goed bleek als werd voorspeld. En dat steekt in de Kuip. In september 2014 zei Martin van Geel in Sevilla, waar Feyenoord moest spelen, al dat het zijn club ontbrak aan een icoon die het in de media, aan tafel bij de praatpro gramma's, opnam voor Rotterdam se talenten. Maar ook Feyenoord is er niet echt bedreven in. Toen Ro bin van Persie in 2004 voor Arsenal tekende was er niemand die in hem de wereldster zag dé topscorer van Oranje zou worden. Hij was vooral een onhandelbare jongen. Als Feyenoord het in de Europa League al zo lang onklopbare Se villa vloert in 2014, staan de inter nationale cameraploegen een dag later voor een dichte Kuip. Er is geen ontmoeting met de pers inge roosterd. Toen Vilhena zijn con tract in 2016 aanvankelijk niet ver lengde in de Kuip, gaf Feyenoord zélf een ronkend persbericht uit waarin nog net niet letterlijk stond dat het om een geldwolf ging. JEUGDSPELER In dezelfde krant waarin Vilhena die bij Ajax nog zelden speelde, een 8 kreeg voor zijn spel tegen maar wel voor 12 miljoen werd ver- PSV, stond een berichtje dat FC kocht aan VFL Wolfsburg. De vraag Porto middenvelder Bazoer op een is of Feyenoord bij Vilhena dat be- zijspoor had gezet. Dezelfde Bazoer drag überhaupt wel haalt. dinsdag 4 december 2018 GO wel, Kiki niet Sportman Jeffrey Herlings Kjeld Nuis Epke Zonderland Anna van der Breggen Suzanne Schulting Jorien ter Mors Raemon Sluiter Jac Orie Jeroen Otter De baansprinters (mannen) Oranje hockeyvrouwen Annemiek Bekkering/ Annette Duetz Diede de Groot Bibian Mentel Rolstoelbasketbalsters Oranje 'Mltff De Arena, 23 maart van dit jaar: Lingard schiet de eindstand van 0-1 binnen bij het oefenduel met Nederland, fotoanp De loting in Dublin was zo ge piept. In amper twee minuten trokken Iers oud-international Robbie Keane en paralympisch voetballer Gary Massett de bal letjes: Nederland treft Engeland op 6 juni 2019 in de halve finale van de Nations League. Sjoerd Mossou Dublin FINALERONDE Halve finales 5 juni: Portugal - Zwitserland (20.45 uur in Porto) 6 juni: Nederland - Engeland (20.45 uur in Guimaraes) Finale om derde en vierde plaats 9 juni 15.00 uur in Porto Finale 9 juni 20.45 uur in Guimaraes. Tonny Vilhena (rechts) is in het duel met PSV Denzei Dumfries te snel af en geeft de bal voor. fotosoccrates ROTTERDAM Bij Feyenoord werd gisteren de 17-jarige jeugdinternational Crysencio Summerville gestraft voor het feit dat hij met zijn broer medespeler Mats Knoester twee weken geleden te lijf ging. De aanvaller is de rest van deze maand geschorst en zal direct daarna voor de rest van het seizoen worden ver huurd. Summerville krijgt ook een geldboete en een nog nader te bepalen taakstraf. Feyenoord zal hem daarnaast ook op mentaal vlak laten begeleiden. Raemon Sluiter coacht zijn pupil Kiki Bertens bij de Libéma Open in Rosmalen in juni van dit jaar. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23