GEZOND Je lichaam presteert er goed door ■M 1 2 3 Festival 4 Vraag het onze specialisten IK Nutrition 20 We zouden dol op stress moeten zijn, zeggen deskundigen Suzan Kuijsten en Carolien Hamming. En wel om deze zes redenen. Zorg wel dat je tijdig herstelt. GEZOCHT Mijn vriend wil niet met mij aan zijn problemen werken Wat kan ik verwachten in een tantra workshop? Stress houdt je in leven Carolien Hamming: „Stress ligt aan de basis van je energiesysteem. Het zorgt er de hele dag moeiteloos voor dat je de fut hebt die nodig is. Je hebt altijd stresshormonen in je lijf, niet alleen in een noodsituatie als je moet vechten of vluchten. We gebruiken het woord stress meestal alleen negatief, maar het is net als je hartslag: we kunnen niet zonder. Ben je actiefin de weer, dan zijn net als je hartslag ook je bijnieren actiever dan normaal. Die maken stresshormonen aan die je letterlijk in leven houden. Zelfs als je slaapt, heb je een zekere mate van stress om honderden li chaamsprocessen gaande te houden." Stress zorgt voor focus Suzan Kuijsten: „Dankzij stress kunnen we focussen. We richten onze aandacht op wat we doen en brengen dat tot een goed einde. Als je bijvoorbeeld een moeilijke som uit rekent, neemt de stress in je brein toe en daardoor krijg je meer focus en energie. Dat voelt niet vervelend of negatief, het is juist nodig om je werk tot een goed einde te brengen. Zon der stress zouden we geen grote pres taties kunnen verrichten." Stress maakt (leuke) dingen doen mogelijk Kuijsten: „Alles wat te maken heeft met mentale en fysieke inspanning, zou niet mogelijk zijn zonder stress hormonen. Denk aan sporten, (over)werken, tuinieren, leuke din gen doen, een hele nacht dansen, maar ook to-dolijsten wegwerken en de berg aan informatie verwerken die via onze mobiele telefoons en andere beeldschermen tot ons komt. Het duurt nog duizenden jaren voordat ons brein is ingesteld op de hoeveelheid informatie die we vandaag de dag tot ons krijgen Dat laatste is een enorme uitdaging voor ons brein. Ik sprak laatst een evolutiebioloog. Hij zei dat het nog duizenden jaren zal duren voor dat ons brein is ingesteld op de hoe veelheid informatie die we vandaag de dag tot ons krijgen. Met andere woorden: zonder die extra energie (stress) zouden onze hersenen onze huidige levensstijl niet kunnen bij houden." Stress helpt ziektes overwinnen Hamming: „Als je ziek bent, heeft je lichaam meer energie nodig om je lichaamstemperatuur te kunnen op voeren en je afweercellen te voeden die keihard werken om virussen of bacteriën te verslaan." Meestal heb dinsdag 4 december 2018 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. j Coach seksualiteit Carla Rutgers Uw geliefde verbreekt jullie relatie, schrijft u, omdat hij u niet wil belasten met zijn problemen. Mijn eerste gedachte is dat ik on mogelijk antwoord kan geven. Ik weet niet over welke problemen het gaat. Maar toen zei een vrien din met wie ik erover sprak: „Het feit dat het kennelijk goed gaat in de liefde, is een deel van de oplos sing." Die woorden bleven in mijn hoofd hangen. Wat voor problemen kan iemand hebben, dat ze in de weg staan dat er van je wordt ge houden? Zelfs als je bezig bent een oplossing voor die problemen te zoeken? Is het niet ook iets van deze tijd, dat we vinden dat we alles in ons eentje moeten kunnen? Als het ene uiterste een gearrangeerd huwelijk is, waarin je het hoe dan ook samen moet redden, is het andere uiterste dat je het hoe dan ook al leen wilt redden. Het is een interessante uitdaging je problemen niet alleen te willen op lossen. Wie weet waartoe dat leidt. -Jan Drost Wees blij met een beetje stress! VIVIAN DE GIER Goede vraag, maar lastig om er kort op te antwoorden. Tantra kent diverse uitingsvormen en betekent voor iedereen iets anders. Voor mij is tantra een eeuwenoude oos terse traditie van oefeningen, die gericht zijn op persoonlijke ontwik keling. Een deel gaat over seksuali teit. Er zijn veel workshops. Som mige richten zich op mensen die willen leren zich vrij te voelen tij dens de seks, omdat zij van nature terughoudend zijn. Andere work shops richten zich op mensen die willen leren terughoudender te zijn, omdat zij dat moeilijk vinden. Wat je altijd mag verwachten is dat een trainer een veilige omgeving schept, waarin je kunt oefenen met jezelf, je partner of met anderen, en waar je zelf bepaalt wat je wel en niet wilt doen. In beginners workshops doe je gekleed oefenin gen. Je raakt een ander bijvoor beeld aan op armen, schouders en hoofd op een manier waarop jij zelf wilt worden aangeraakt. De ander doet dat na bij jou. Zonder woor den vertel je je partner wat jij fijn vindt. - Carla Rutgers Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Business Development Growth Deelnemers aan een onderzoek naar de werkzaamheid van eierschaalmembraan voor de verlichting van pijn in het kniegewricht als gevolg van artrose. Voor dit onderzoek zoeken wij mannen en vrouwen tussen de 40-75 jaar met pijn door artrose aan het kniegewricht. EIERSCHAALMEMBRAAN Eierschaalmembraan is het vlies aan de binnenkant van een eierschaal, dat soms zo in de weg zit bij het pellen van een gekookt ei. Het membraan lijkt qua samenstelling sterk op ons kraakbeen. Eerder verkennend, kleinschalig onderzoek met eierschaal membraan heeft laten zien dat pijn en stijfheid in de gewrichten lijkt te verminderen. INTERESSE? MEER WETEN? Het onderzoek wordt uitgevoerd doorJLK Nutrition in samenwerking met Prof. Dr. S. Bierma (Erasmus Universiteit). Wilt u meer weten en heeft u interesse in deelname aan dit onderzoek? Stuur dan een e-mail naar onderzoek@jlk-nutrition.com en ontvang uitgebreide informatie. Trainer Suzan Kuij sten en directeur Carolien Hamming van het Centrum stress en burn-out coaching maakten zich sterk voor 'De week vóór de stress' (tot en met 7 december) en het 'Stresstival', van middag in Utrecht. Sprekers zijn onder anderen olympisch schaatskampioen Mark Tuitert en professor neuropsy chologie Erik Scher- der. Kuijsten en Hamming schreven ook het boek Gek op stress. Zie voor meer informatie over het 'Stresstival' (van 16 tot 18 uur): gekopstress.nl Liefdesexpert Jan Drost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20