<D O O f V« 16 IN DE ETALAGE IDEALISME Even leek het erop dat de idealistische chocoladefabrikant Tony's Chocolonely was gezwicht voor het grote geld. 'Een misverstand', heet het nu. Of is er toch meer aan de hand? Chocolade fabriek met achtbaan Kort 'China verlaagt importtarief voor Amerikaanse auto's' China zou akkoord zijn met een verlaging of zelfs afschaffing van importtarieven op Amerikaanse auto's'China heeft inge stemd met het verlagen en afschaffen van tarieven voor auto's die China binnenko men vanuit de VS. Momenteel is het tarief 40 procent', twitterde de Amerikaanse pre sident Trump gisteren. Eerder werd al be kend dat de twee landen hebben afgespro ken om voorlopig geen nieuwe importhef fingen in te voeren. 'Italië moet gaan bewegen' Italië moet van Brussel 'substantiële aanpas singen' aanbrengen in de ontwerpbegroting voor 2019 om onder een strafprocedure uit te komen. „De bal ligt bij Italië", zei vice- voorzitter Valdis Dombrovskis van de Euro pese Commissie gisteren. Dombrovskis noch EU-commissaris Pierre Moscovici (Economische Zaken) wilde zeggen hoe lang ze Rome de tijd geven voor ze het land op het strafbankje zetten. Volgens ingewij den komt de kwestie op 19 december in de Europese Commissie aan de orde. Supermarkten blij met sint De supermarkten profiteren al volop van de sinterklaasstemming. Samen komen ze uit op een recordbedrag van 754 miljoen euro. Dat is 5,4 procent hoger dan de 715 miljoen die vorig jaar in de periode rond 5 december werd behaald. Volgens het CBL, de koepel organisatie van supermarkten en foodser- vicebedrijven 'geeft het vertrouwen voor de kerstperiode'. Zoetigheden die het best wor den verkocht, zijn pepernoten en chocola- dekruidnoten. Positie pensioenen gelijk De financiële positie van Nederlandse pen sioenfondsen is in november gelijk gebleven aan die van oktober, aldus onderzoeksbu reau Aon. De gemiddelde dekkingsgraad bleef 'steken' op 107 procent. De dekkings graad mag niet te lang zo laag zijn. Flitsen Arcelor- Mittal Shell Air France- KLM Signify Nee, het klopt niet dat ik Tony Chocolo nely nadruk kelijk in de etalage heb ge zet in het Fi- nandeele Dagblad van afgelopen vrijdag", zegt directeur Henk Jan Beltman (44) desgevraagd. „Dat zijn niet mijn woorden. En hetzelfde geldt voor de be wering dat Tony's Chocolonely de misstanden in de cacaoteelt effectiever zou kunnen aanpak ken als onderdeel van een mul tinational. Wat wel klopt, is dat ik samenwerking met multina tionals als Nestlé en Mars in de toekomst zeker niet uitsluit." Beltman: „Ons doel blijft: hon derd procent slaafvrije choco lade maken. Praktisch houdt het in dat (kleine) cacaoboeren fatsoenlijk worden betaald en dat er geen sprake is van kinder arbeid. Dat betreft niet alleen onze chocolade, maar alle cho colade, wereldwijd. Daarvoor CIRCUS moet je wel impact hebben." Beltman: „Wij werken samen met vijfduizend cacaoboeren en daar zijn we hartstikke trots op, maar het stelt mondiaal gezien niets voor. Er zijn twee miljoen cacao boeren. Wat wij doen, is niet eens een druppel op een gloeiende plaat. Micro is het geweldig - ma cro is er veel te weinig vooruit gang. Als we de impact willen ver goten - en dat willen we, dat is de reden van ons bestaan - zullen we wel moeten gaan samenwerken met multinationals als Nestlé en Mars." Beltman: „Nee, niet als het aan mij ligt. Er is trouwens nog een re den voor een nauwere samenwer king, en dat is onze eigen chocola defabriek -inclusief achtbaan - die we willen vestigen in Zaanstad. Dat vergt een investering van 120 miljoen euro, op een omzet van 55 miljoen euro. Dat slaat econo misch gezien natuurlijk helemaal nergens op, maar dat is nu een maal onze droom." De grondlegger en bedenker van Tony's Chocolonely, de bekende programmamaker Teun van de Keuken (onder meer van Keurings dienst van Waarde) reageerde vo rige week uiterst geschokt toen hij van Beltmans plannen hoorde. Dat uitgerekend Tony's in handen zou kunnen vallen van Nestlé en Mars, deed hem pijn. Beltmans bewering dat 'ook bij HANDELSOORLOG AFGEWEND EU NIET AKKOORD MET BEGROTING ■SBs.7- RECORDOMZET VAN 754 MILJOEN EURO DEKKINGSGRAAD 107 PROCENT Het Chinese Tencent denkt alsnog aan een Amerikaanse beursgang van zijn mu ziekdienst. Aanvankelijk zou Tencent Music in oktober naar de beurs gaan. De concur rent van Spotify blies de beursgang toen af vanwege ongunstige marktomstandigheden. De Nederlandse autoverkopen zijn in no vember weer lager uitgevallen dan een jaar eerder. De daling bedroeg 7,4 procent, blijkt uit cijfers van brancheorganisaties Bovag en RAI Vereniging. O dinsdag 4 december 2018 GO Het uitblijven van een han delsoorlog tus sen China en de VS was goed nieuws voor de staalindustrie. m Het olie- en gas- concern profi teerde van de gestegen olie prijs. De gestegen olieprijs was voor de luchtvaart maatschappij juist ongunstig. De oude lichtdivi- sie van Philips was de grootste daler in de AEX. O c Leo Roggeveen Want? Tony's Chocolonely gaat een chocoladefabriek met acht baan realiseren in een monu mentaal cacaopakhuis op de grens van Amsterdam en Zaandam. Tony's Chocolo nely Chocolate Circus', dat meer dan 100 miljoen euro zal gaan kosten, moet ook een restaurant en congresfacilitei ten gaan herbergen. Tony's hoopt op honderdduizenden bezoekers per jaar. Achter het Circus wil direc teur Beltman twee fabrieken bouwen om de repen te pro duceren. Daar wil Beltman de hele productieketen van cho cola laten zien. Het Circus zal zeker ook aandacht besteden aan de deerniswekkende ar beidsomstandigheden in het overgrote deel van de cacao teelt. En die impact hebben jullie niet? Jullie leveren je niet uit aan het grootkapitaal? Zwicht Tony's Chocolonely voor het grote geld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16