Politicoloog: lage opkomst maakt protest niet minder serieus 14 De gelehesjesbeweging in ons land brengt geen massa op de been. De boodschap is te diffuus. Toch is er onvrede in het land, blijkt uit de statistieken. De een stond er omdat ze klaar was met premier Mark Rutte, de ander 'omdat alles steeds duurder wordt in Nederland'. Waar de demonstranten allemaal schoon genoeg van hebben is dat gemorrel aan de gelaatskleur van Zwarte Piet. En dan waren er nog klaagzangen over de EU, het migra tiepact, de onbetrouwbare media. Kortom, de gele hesjes die zich za terdag rond het Binnenhof in Den Haag hadden verzameld voor een grotendeels vreedzaam verlopen pro test, zijn ontevreden over van alles en nog wat. Eigenlijk komt het allemaal samen in de achternaam van een van de voorvrouwen van de beweging, Hannie Descendre. Dat is Frans voor omlaag gaan, afglijden. En dat is pre cies wat de gele hesjes met Neder land zien gebeuren. Maar waar in Parijs en Brussel de straatstenen door de lucht vlogen, de politie traangas moest inzetten, mo numenten werden vernield en er ge wonden vielen, hielden de demon stranten het in Den Haag bij een paar protestkreten door een megafoon en het samen zingen van Vijftien miljoen mensen. Ze waren bovendien met slechts honderd tot tweehonderd man. Als dat groepje symbool staat voor de onvrede in dit land, kunnen Mark Rutte en zijn ministers rustig gaan slapen. Matige opkomst Of missen we hier iets? Kees Aarts, hoogleraar politicologie aan de uni versiteit in Groningen, doet een po ging de matige opkomst te duiden. Waar het mee begint, zegt hij, is het feit dat ons land een relatief beschei den geschiedenis kent als het aan komt op massale stakingen. „De sta kingsbereidheid is in Frankrijk en ook in België over het algemeen veel groter. Dat speelt mee. Maar dit was geen staking, het was een protest buiten de gebaande paden." En dus is het zoeken. Wie zijn dit, wat willen ze precies, hoe groot is het potentieel? Wat het lastig maakt, is dat het protest op het Binnenhof (en op een paar andere plekken in het land) ongericht was. Het was het ge volg van een fenomeen, gele hesjes, dat uit het zuiden was komen over waaien. Maar waar in Frankrijk presi dent Macron met het verhogen van de brandstofprijzen de lont in het kruitvat had gestoken, ontbrak in Nederland zo'n gemeenschappelijke boosmaker. En dus werd het breed uitwaaierende boosheid: Rutte, im migratie, de EU, Zwarte Piet. Wat de opkomst misschien ook kan hebben gedrukt, is dat de gemid delde Nederlander volgens het World Happiness Report een stuk gelukkiger is dan de standaard Fransman. Op die lijst staan Nederlanders zesde, de Fransen 23e. Dat komt onder meer doordat de sociale ongelijkheid in het land van Macron groter is. De proble men zijn er dan ook serieus: van de leegloop van het platteland tot de gettovorming in de banlieues rond de grote steden. Explosiegevaar is al tijd aanwezig. Paradox Onvrede is er ook in ons paradijsje aan de Noordzee echter wel degelijk, vooral onder de middelbaar en lager Vooreen groep is het leven de laatste jaren wel degelijk moeilijker geworden opgeleiden. Van hen durft niet eens de helft te zeggen dat het de goede kant opgaat met het land, blijkt uit een jaarlijks onderzoek van het Soci aal en Cultureel Planbureau (SCP). Het is een paradox: eigenlijk zijn we best gelukkig, maar tegelijk zien ve len van ons de dreiging van alle kan ten op zich afkomen. Ook bij het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) sijpelt de onvrede al jaren door in de tabellen en grafie ken. Wel blijkt uit recent onderzoek ook dat het vertrouwen in instituties als de Tweede Kamer, de politie en de rechtspraak de laatste tijd toeneemt, en in vergelijking met andere wes terse landen is dat vertrouwen ook relatief hoog. Tegelijk wordt in die onderzoeken keer op keer vastgesteld dat miljoenen Nederlanders, op nieuw relatief veel lager opgeleiden, weinig of helemaal geen vertrouwen hebben in de politiek, en zich slecht vertegenwoordigd voelen. Kun je dan spreken van een tevreden volkje? Of hoeft er net in Frankrijk maar iets te gebeuren om een vulkaan van on vrede te laten uitbarsten? Politicoloog Aarts drukt de be leidsbepalers in Den Haag op het hart het protest met de gele hesjes vooral niet af te doen als gerommel in de marge. „Voor een groep mensen is het leven de laatste jaren wel degelijk moeilijker geworden. Dat geldt ei genlijk voor alle westerse landen. Of er nu honderd of duizend mensen bij het Binnenhof staan, maakt volgens mij niet zoveel uit. Het is een feit dat ze er staan, en dat je ze alleen al daarom serieus moet nemen." dinsdag 4 december 2018 A Betogers bij de Hofvijver lopen met onder meer de prinsenvlag, de oranje-blanje-bleu. foto david van dam 'Gele hesjes' ontevreden over van alles en nog wat Chris van Mersbergen Den Haag - Kees Aarts, politicoloog T Politie te paard be geleidt de demon stranten in Den Haag op het Plein voor de Tweede Kamer. FOTO NIELS WENSTEDT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14