12 KERK HOMOSEKSUALITEIT Als homoseksueel in een zwaar christelijke omgeving zat Wim bijna vijftig jaar noodgedwongen in de kast. Nu vertelt hij zijn verhaal, want het schiet nog steeds niet op met de emancipatie van homo's in de kerk. „Voor mijn gevoel had ik beter dood kunnen zijn." Het was koel en koud, en dat met mijn neef voelde als liefdevolle aandacht og steeds zijn er herinnerin gen waarover Wim liever niet lijkt te praten. Dan raffelt hij de woorden af, kijkt even weg, maakt in gedach ten een klein sprongetje en pakt zijn verhaal een paar momenten verder weer op. 48 jaar lang was het zijn natuur om niet te vertellen wat hij dacht, wat hij voelde, wat hij wilde. Wim (53) was homoseksueel in een we reld waarin homoseksualiteit niet bestond. „Als kind kende ik het woord niet eens, er werd gewoon niet over gepraat." Het moment waarvoor hij zijn hele leven bang was - de onthul ling van zijn geheim - ligt nu zes jaar achter hem. Achteraf bracht het veel goeds: „Eindelijk hoefik niet meer iemand anders te zijn." Maar voor het zover was, raakte hij alles kwijt. Hij dacht aan zelfmoord. „Dan stond ik op het punt al mijn medi cijnen door te slikken, en adieu. Waar is God, dacht ik? Waarom helpt hij me niet?" Nu vertelt hij zijn verhaal. Dat is nodig, merkte hij deze maand op nieuw. In een paar weken tijd be sloten de Christenunie, het Refor matorisch Dagblad én de Protes tantse Kerk in Nederland dat er niets verandert aan hun homo standpunt. Ze blijven verschil ma ken tussen homo's en hetero's. „Het is enorm pijnlijk als mensen, om welke reden dan ook, buiten gesloten worden. Dat is mij al zo vaak overkomen." Wim is niet zijn echte naam, die wil hij niet in de krant. Dat is niet omdat hij zich geneert: al eerder vertelde hij over zijn verleden, bij de podcastserie Anoniem Intiem van Omroep Gelderland. Hij wil echter voorkomen dat zijn moeder en zijn kinderen opnieuw gecon fronteerd worden met het oordeel van de omgeving. Dat oordeel is streng. Linkerhanden Wim is zo'n jongen die op de ver keerde plaats is geboren. Gay in een dorpje op de Veluwe, in het hart van de Biblebelt. Met twee linkerhanden is hij leerling op de LTS, want hij mag niet doorleren. Een anekdote: de 17-jarige Wim en zijn vader zitten in de auto, na een bezoek aan het ziekenhuis. Bij de jongen is een hernia geconsta teerd, opereren is noodzakelijk. „Ik liep krom, had uitvalverschijnse- len. Op de terugweg heeft mijn vader alleen maar gescholden. Dat het veel te veel geld kostte, of ik dat wel snapte." De familie is niet verzekerd, uit overtuiging. Het gezin is lid van de Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Dat is een orthodoxe kerk, heel groot ook, nog steeds. Zijn eerste seksuele ervaring heeft hij met een neef. Wim is 10, de neef net volwassen. „Het bleef bij zoenen en oraal. Je zou het mis bruik moeten noemen, inderdaad. Het klopte van geen kanten. Maar ik heb er nooit last van gehad. Ik vond het fijn, maar wist donders goed dat het niet openbaar moest worden. Het duurde zes jaar, toen trouwde hij met een vrouw." „Ja, het was heel moeilijk. Dat kwam ook door thuis. Het was al lemaal koel en koud, en dat met mijn neef voelde als liefdevolle aandacht." Wim avonturiert nog wat met een buurjongen, maar stopt zijn gevoelens daarna in de kast. In 1985 komt zijn vrouw op zijn pad. „Een correspondentievriendin van mijn zus. Er ontstonden toch wel gevoelens. Zij was bam, helemaal in de gloria, zei ze later. Daar ben ik toen maar in meegegaan." Wat volgt is 'een klotehuwelijk'. „Dat kwam zeker niet alleen door mijn geaardheid." Van zijn brui loft herinnert hij zich niets. Hoe de seks was? „Meer een verplich ting dan echt.Als het er was, was het puur lichamelijke opwin ding. De kinderen zijn in elk geval niet door de ooievaar gebracht." „Vrij snel. Het begon als zij naar bed was. We hadden een UPC- themakanaal met porno. Ik keek naar de mannen en bevredigde mezelf. Ik had geen seks met man nen. Dat heeft geduurd tot 2008, 2009, zoiets. Bijna 25 jaar." „Weinig." Hij laat een stilte vallen. „Voor mijn gevoel was er geen uitweg. Ik zat heel diep, maar kon het met niemand delen. Ik was terugge trokken, had geen vrienden. Niet om zielig te doen, maar ik kan niet zeggen dat ik ooit gelukkig was." Rond de eeuwwisseling treedt hij in een ondersteunende functie in dienst van de kerk. De dominee is zijn buurman. Het is een mildere kerk dan die van zijn ouders, maar voor zijn geaardheid is geen plek. In 2008 bezoekt Wim voor het eerst een ontmoetingsplaats voor homo's, langs de snelweg. „Ik ben op de fiets gestapt, met lood in de schoenen en trillende knietjes. Ik dinsdag 4 december 2018 GO 'Ik zag geen uitweg, de toekomst was zwart' Sander van Mersbergen Arnhem Had je liefdesverdriet? Wanneer ontdekte je dat je niet genoeg had? Waar haalde je in die tijd je geluk uit?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12