M Hondstrouwe nieuwslezeres te oud en venijnig voor moderne leider Kim EUWS 11 'onoplosbaar' lerarentekort radicaal aan te pakken Het onderwijs kan efficiënter, dat is goedkoper en biedt meer kwaliteit eruit als een mens, lijken net echte leraren, reageren ook op wat kinde ren zeggen. Maar eigenlijk zijn ze een soort robots. Robots hebben zo'n ne gatiefimago, maar ik denk dat ze een deel van de lessen gaan overnemen." „Daar ben ik het ook mee eens. 'Echte' leerkrachten blijven broodno dig. Maar misschien kunnen virtuele leraren wel een deel van het routine matige werk doen, als hulp. De leer kracht kan dan zelf extra aandacht besteden aan een groepje of indivi duele leerlingen. Je zult het onder wijs anders moeten organiseren." „Dat klopt, maar als je als team meer aankunt, gaat de productiviteit van een leraar omhoog. Dat zie je ook in Singapore. Daar heb je soms groepen van honderd leerlingen met een team van meerdere leraren en bijvoorbeeld onderwijsspecialisten. De één is goed in rekenen en verzorgt die lessen, de ander is beter in taal. Dan ben je niet in je eentje verantwoordelijk voor een klas. Met elkaar kunnen mensen meer opleveren." „Ja, dat zouden we meer moeten doen. Daarover heb ik nog een ander idee, waarvan ik weet dat het me niet in dank wordt afgenomen. We heb ben in Nederland heel veel kleine scholen. Daar besteden we ontzet tend veel geld aan dat we ook anders zouden kunnen gebruiken. De kwa liteit van het onderwijs zou er bij ge baat zijn als we anders met kleine scholen zouden omgaan." „Ik ben me ervan bewust dat dit idee tegen het zere been is van veel men sen. Maar ik vind dat we er op zijn minst goed over moeten nadenken. Als we het onderwijs helemaal op nieuw zouden inrichten, doen we al les dan hetzelfde? Nee, absoluut niet. Nu zijn er soms wel acht scholen bin nen een heel kleine straal. Dat bete kent acht gebouwen, acht teams, acht iet-voorzieningen en noem maar op. Dat kan veel efficiënter." „Je kunt bijvoorbeeld werken met een stads- en plattelandsnorm, want ik snap dat de situatie niet overal het zelfde is. In de stad kun je scholen stichten voor vijfhonderd leerlingen. Dan kun je in minder dichtbevolkte gebieden uitgaan van zo'n 250 leer lingen, op het platteland wellicht van honderd. Ik laat die berekeningen nu uitvoeren. Mijn inschatting is dat we echt veel geld kunnen besparen." „Nee, dit plan zal ook op weerstand stuiten bij ouders. Een grotere school kan onveiliger voelen voor kinderen. Er zijn veel barrières te overwinnen en we moeten dit goed overdenken. Maar kleinschaligheid is peperduur. Met het lerarentekort wordt de nood zaak groter om anders te denken. Als we het onderwijs efficiënter organi seren, kunnen we veel geld besparen en meer kwaliteit bieden." „Je zult een prijs voor nabijheid moe ten betalen, maar wat krijg je er voor terug? Ik wil dat we daarover naden ken. Als we dan tóch nee zeggen, vind ik dat ook prima. Maar dan heb ik mijn verantwoordelijkheid geno men om te laten zien wat er mogelijk kan zijn. Misschien zijn de geesten rijper nu de urgentie groter wordt." Ri Chun-Hee was ruim 47 jaar hét gezicht van de Noord-Koreaanse staatszender KCTV. Ze bracht in juni nog verslag uit over de histori sche ontmoeting tussen de Ameri kaanse president Donald Trump en de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. Dat deed ze met de voor haar zo kenmerkende venijnige en melodramatische toon en gekleed in een traditionele Hanbokjurk in fel paars-roze en zwart, zoals altijd. De beroemde nieuwslezeres is al een paar maanden niet meer te zien op televisie. Haar plek is ingeno men door frisse, jonge meiden. Niet omdat de 'roze dame' ziek is of kampt met ouderdomsproblemen, maar omdat Noord-Korea onder Kim Jong-un (35) in de ban is van modernisering. Dat meldt de Ame rikaanse nieuwszender ABC News. „Het belangrijkste motto van het door Kim Jong-un ingeluide tijd perk is het binnenhalen van de nieuwe eeuw en haar trends", verklaart Noord-Korea-expert en professor Kang Dong-wan van de Dong-A Universiteit in Seoul (Zuid-Korea). Op de Noord-Koreaanse televisie rukt de Westerse stijl voorzichtig op. Verslaggevers doen in lichte, moderne kleding verslag vanuit het veld, worden door de camera ge volgd terwijl ze lopen en praten, spreken op informele, gemoede lijke toon en bedienen zich vaker dan voorheen van handgebaren en gezichtsuitdrukkingen. Een ver slaggeefster droeg onlangs een fluorgroene, tweedelige rok en stiletto's tijdens haar presentatie voor de camera. In het land van Kim worden ook Noord-Koreaanse kijkers en tv-pro- gramma's uit Zuid-Korea belangrij ker. Subtiel maar opvallend is hoe bij KCTV de manier van vertellen verandert: steeds meer draait het om mensen in plaats van om ideo logie, zegt Kang-Dong-wan. Vroe ger gingen de programma's vooral over prestaties van de 'grote leiders' of waren ze gericht op indoctrina tie. Dankbaarheid aan de grote lei der klinkt nog volop, maar de door snee burger wint snel terrein. dinsdag 4 december 2018 GO Wiely Hendricks: „Handig voor routinewerk." fotod.schippers U kunt wel raden wat critici zeg gen: een virtuele leerkracht kan nooit een echte vervangen. Sommige basisscholen doen dat al. Die werken met units waarin - Wiely Hendricks, schoolbestuurder soms wel zestig kinderen les krij gen van een lerarenteam. Maar daarmee bespaar je niet per se op leerkrachten. U denkt heel bedrijfsmatig, in productiviteit. Oei, er wordt juist hard gestreden om de laatste dorpsscholen open te houden. Hoe zou het onderwijs eruitzien als u het opnieuw zou inrichten? Als ouder wil je je kind toch niet op een 'basisschoolfabriek'? Ouders kiezen het liefst een basis school die zo dichtbij mogelijk is. Ze werd wereldberoemd door haar traditionele roze gewaad en de theatrale toon waarmee ze het Noord-Koreaanse nieuws voorlas. Toch moet Ri Chun-Hee (75) plaatsmaken voor jongere collega's. De communistische staat moderniseert de media. Caspar Naber Pyongyang/ Rotterdam De melodra matische Ri Chun-Hee (75) is verbannen van de Noord- Koreaanse te levisie. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11