M Nieuwe Kerk staat dagje vol met fietsen 19 THEATERVOORSTELLING DE JOCHIES Met de voorstelling Onbegrepen snijden De Jochies pijnpunten rond alzheimer aan. Het publiek is enthousiast bij de première zaterdag. Stuk marmer op strand wellicht van gedenksteen De titel is veelzeggend: de omgeving begrijpt vaak niet waar je als dementerende mee te maken krijgt. Even min ontbreekt dikwijls begrip voor de worsteling van de partner van zo'n patiënt. De Jochies spelen in enkele korte scènes tot welke pijnlijke, maar soms ook komische situaties dat kan leiden. Een themavoorstelling over de mentie klinkt loodzwaar. De Jo chies, Gijs van der Siuis en Rob Vaillant, stellen de zaken zaterdag in theater De Verdieping in Zierik zee ook zeker niet mooier voor dan ze zijn, maar Onbegrepen weet ook met regelmaat een lach op te wek ken en biedt beslist enige troost. Vaillant en Van der Sluis zijn bei den 'mannen uit de zorg' en gel den als ervaringsdeskundigen. Daarnaast vonden zij elkaar jaren geleden al in hun voorliefde voor muziek en kleinkunst als hobby. In deze themavoorstelling is theater vooral het middel om te prikkelen over zaken als alzheimer en dementie na te denken en te praten. Daarbij is het niet echt van belang dat een noot niet altijd zui ver wordt gezongen of een sketch nog wel wat scherper gespeeld zou kunnen worden. Daar staan veel meer pluspunten tegenover, zoals het spelplezier van De Jochies, de vaak lekker bekkende teksten en de intensiteit waarmee ze de on- derwerpen op het publiek willen overbrengen. Zo maken de toe schouwers kennis met twee vrien den in de kroeg, van wie de ene steeds vaker naar het juiste woord moet zoeken, maar ook met de casemanager die komt informeren hoe het gaat met dat Rotterdamse echtpaar en die wil weten of ze elke dag nog gezond eten. Lollig en ontroerend tegelijk is de dialoog tussen twee oudjes in een tehuis die vertrouwelijk hun behoefte aan seksualiteit (of vooral: intimi teit) bespreken. De spelscènes worden steeds afgewisseld met Blijf bewegen en onderhoud een sociaal netwerk liedjes, gezongen in bestaande versies, zoals Stil in mij, Mag ik dan bij jou en Voor Haar maar ook met een eigen tekstbewerking zoals in Vluchten kan niet meer en Flink zijn. Dat laatste lied is een hoogtepunt in de voorstelling. Aan alzheimer valt voor velen niet te ontkomen, maar volgens De Jochies is er preventief wel iets te doen: 'Blijf bewegen' en 'onder houd een sociaal netwerk', luidt hun advies. Zelf dragen ze daaraan bij door de toeschouwers zingend en bewegend te laten participeren in het lied De Wandelclub. Boven dien bracht deze première op ini tiatief van het Alzheimer Café Schouwen-Duiveland veel betrok ken ouderen en zorgmedewerkers bijeen. Een bijeenkomst die werd gesteund met een gift van Rotary Zierikzee. „Het is soms confronte rend, maar het is goed om discus sie over alzheimer op gang te brengen. Jullie moeten dit voor meerdere zorgorganisaties, maar ook voor familieleden van demen terenden en zeker ook voor jonge ren gaan opvoeren", luidden de adviezen die De Jochies vanuit het publiek tijdens het nagesprek kre gen. Vaillant en Van der Sluis beogen inderdaad een tour te maken met Onbegrepen langs zorgcentra en ziekenhuizen. BROUWERSDAM Leden van 'de Bende van het Strand' hebben za terdag op de Brouwersdam een stuk marmer gevonden dat wellicht een onderdeel vormt van een grafsteen of gedenksteen. Erik de Vries was zaterdagoch tend met enkele vrijwilligers op de Brouwersdam toen ze het stuk za gen liggen. „Het is een marmeren plaat van circa 40 bij 15 cm en onge veer 10 cm dik. Het lijkt mij een on derdeel van een gedenkteken dat je soms langs de kant van de weg ziet staan", vertelt De Vries. Wie denkt iets meer te weten over de herkomst van het stuk mar mer kan zich melden bij de politie in Zierikzee. vies over banden, schoenen, schoonmaakmiddelen, fietsver lichting, kleding en helmen. Een extra publiekstrekker bleek de Zeeuwse Zwift challange onder leiding van oud profrenner Leon van Bon. Het handelt om een in- doorwedstrijd op de fiets en de op dracht is zo snel mogelijk een tra ject van 900 meter af te leggen. „Ik vind het best zwaar en je moet vooral snel schakelen", consta teerde de 9-jarige mountainbiker Heronimus uit Nieuwerkerk. Bij de mannen bleek Frits Bayens de snelste te zijn met 1:48,8 minu ten. Bij de dames legde Dana Kaczma- rek het traject als snelste in 2:28,5 min. af en winnaar bij de kinderen werd Hero Oppeneer met 5:21,3 mi nuten. ZIERIKZEE De Race 8c MTB Show van fietsenwinkel Jan de Jonge in combinatie met de Zeeuwse Zwift Challenge trok zaterdag veel wie- Ierliefhebbers naar de Nieuwe Kerk in Zierikzee. „We bereiken hier een breed pu bliek mee en voor onze vaste klan ten bieden we jaarlijks weer wat noviteiten", zegt Luciënne Krista- lijn-Verschure van fietsenwinkel Jan de Jonge. Deze speciaalzaak hield zaterdag voor de zesde keer een Race MTB show met presen tatie van nieuwe fietsmodellen, ad- maandag 3 december 2018 Lachsalvo's in stuk over alzheimer Ali Pankow Zierikzee (I) en Rob Vaillant, in een spelscène over ouderen en seksualiteit, foto dirk-jan gjeltema De Jochies, Gijs van der Sluis -Advies van De Jochies in de voorstelling om gezond te blijven Dimitri Mulder (I) en Ramon Vleugel proberen onder aan moediging van oud-profwiel- renner Leon van Bon (r) zo snel mogelijk 900 meter te fietsen, foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50