Met bolderman.nl naar Italië bolclErman.nl 4 GELE HESJES TRAANGAS EN AUTOBRANDEN IN PARIJS Parijs was zaterdag het toneel van een stadsguerrilla. Tientallen auto's gingen in vlammen op, ruiten werden ingegooid en straatmeubilair werd vernield. Frank Renout, onze correspondent in Parijs, vertelt over de bizarre taferelen die hij op straat waarnam. Macron staat onderdruk Het is tegen midder nacht. Ik zet één stap buiten ons kantoor tegenover de Are de Triomphe en zie een slagveld. „Dit is een stadsguer rilla", had een betoger overdag te gen me gezegd. Niet tien, niet twintig, maar vele honderden hulzen van traangas granaten liggen verspreid op de straatstenen. Links voor me staat een uitgebrand en zwartgeblakerd karkas van een auto, op z'n kop. Daar achter nog één, en daar ach ter nog één. Rechts voor me staat een kordon van de oproerpolitie, dreigend met wapenschilden, hel men en gasmaskers. De winkel naast mijn deur is een ruïne. De ruiten zijn ingesla gen en het interieur is volledig ge plunderd. De eigenaren staan tus sen het gebroken glas wanhopig rondkijkend in hun leeggeroofde vitrine. Het restaurant aan de overkant is er nog erger aan toe. De complete voorgevel werd 's avonds verwoest en daarna rende een groep gemaskerde jongeren naar binnen. Ze plunderden alles en gooiden stoelen en tafels naar bui ten. Die werden aangestoken waarna metershoge vlammen op stegen en ook de gevel van het ge bouw in lichterlaaie zetten. Bij de woningen boven het restaurant zag ik nog licht branden, toen het vuur zich verspreidde. Verderop in de straat lopen in het donker nog steeds jongens rond met ijzeren staven in hun handen en gasmaskers voor hun gezicht. Overdag had ik nog 'colle ga's' van ze gezien: met mokerha mers. Ze sloegen er bushokjes, muren, zitbankjes en een bestel busje mee tot moes. Er valt hier aan de voet van de Are de Triomphe, tegen midder nacht, niet veel meer te halen. Al les is al kort en klein geslagen. De relschoppers druipen af. Een tele visiejournalist loopt nog wel rond - begeleid door zijn bodyguards, zoals hij al heel de dag wordt be waakt tegen betogers die ook re gelmatig verslaggevers aanvallen. „Dit is ongekend geweld", zei de rechtse premier Edouard Philippe eerder op de dag. De linkse burge- PROBLEMEN meester van Parijs, Anne Hidalgo, zei: „Frankrijk verkeert in een diepe crisis." Ik zie vooral een stad die ik nog nooit zo heb gezien. Parijs móest het toneel worden van een de monstratie van gele hesjes, maar werd het toneel van chaos en ge weld, van onvrede en boosheid die explodeerde en die wild en wille keurig om zich heen sloeg. Vlakbij het Louvre wrikten de monstranten een enorm hekwerk los, dat op een andere betoger neerkwam, die nu in levensgevaar verkeert. Agenten werden overal aangevallen met stokken en beko geld met projectielen. Zeker één man van de oproerpolitie werd door een groep betogers tegen de grond gewerkt, waarna de me nigte hem begon te slaan en schoppen. Als een lynchpartij. Op één van de chiquere avenues werd onder luid gejoel en door een dolle menigte een Porsche op z'n kop gedraaid. Verderop werden de ruiten van bankkantoren ingesla gen. „Macron is óók zo'n bankier, hij is er alleen voor de rijken", schreeuwde een demonstrant. „Dit is geen oorlog, dit is anar chie", zei een mevrouw tegen me, met een geel hesje, die zó verwon derd stond rond te kijken dat het leek alsof ze in de verkeerde film was beland. Naast haar schoten betogers, zich verschuilend achter hekken die ze als barricades had den neergezet, met vuurwerk op agenten. Die schoten terug met traangas, waarna de hele menigte het op een rennen zette, inclusief de vrouw met het gele hesje. Toekomst „Ik weet niet goed wat we nou moeten doen", verzuchtte de vrouw. „Zo kunnen we toch hele maal niet demonstreren?" Een oude man naast haar - ook met een geel hesje - wreef in zijn rode ogen, als gevolg van de enorme wolken traangas die overal hingen. „Weet u: dit is de eerste keer in mijn leven dat ik demonstreer. En dat doe ik niet voor mezelf, maar voor mijn kleinkinderen. Dat zij een betere toekomst krijgen." Naast hem werden vuilnisbak ken omgekieperd op straat.„Ge- weld is niet goed", zuchtte de oude man. „Maar deze regering wil maar niet naar ons luisteren." 10 dagen Istrië en Slovenië, Umagall-inclusive 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur 12 dagen Lago Maggiore, Cinque Terre en Toscane 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust I Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! w maandag 3 december 2018 GO 'Deze regering wil maar niet naar ons luisteren' Frank Renout Parijs Door het extreme geweld van zaterdag in Parijs - er waren 421 arrestaties en 133 gewonden, waaronder 23 agenten - heeft president Macron niet meer te maken met alleen gele hesjes maar met een gordiaanse knoop vol veiligheids-, maatschap pelijke en politieke proble men. Het protest van de gele hesjes groeide uit tot een nationaal fenomeen met veel diepere oorzaken. De de monstranten beklagen zich over de dalende koopkracht in het algemeen en over de blindheid van de Parijse elite voor hun dagelijkse zorgen. De Fransen staan achter ze. Kijk op de site bij /video hoe de gele hesjes de Are de Triomphe bestormen. v.a. slechts v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4