6 6 Juristen maken gehakt van langere proeftijd bij vaste baan 7 Grappig bedoelde online filmpjes van leerlingen gaan soms veel te ver Kwetsen, beledigen, bedreigen. Docenten zijn steeds vaker lijdend voorwerp in grappig bedoelde merries, foto's en filmpjes met scherpe teksten die leerlingen maken en online zetten op sociale media. Leuk bedoeld, pijnlijk ervaren Wanneer Els binnenkomt Wanneer ze je aankijkt Middelbare scholen in heel het land worstelen met zulke memes. Lera ren spelen de hoofdrol, maar vin den dat niet altijd even grappig. Het Frits Philips lyceum in Eindhoven schorste een 16-jarige jongen omdat 'het de spuigaten uitliep'. Met anonieme accounts voorzien scholieren foto's en filmpjes van scherpe teksten. Sommige scholie ren gaan zo ver dat ze foto's en na men van hun leraren gebruiken om ze vervolgens 'te kakken te zetten'. „Het is niet iets wat heel zichtbaar is voor scholen, maar iets waar ze soms gewoon achter komen. Het is hoe dan ook wel degelijk iets dat speelt op scholen", weet Remco Pij pers van stichting Kennisnet, iet- partner van het onderwijs. Het verrast scholen volgens Pij pers inmiddels niet meer. „Sinds de smartphone heeft dit soort dingen een enorme vlucht genomen. Alle scholen weten dat het kan gebeu ren en hebben erover nagedacht. Dat neemt niet weg dat het lastig is als het gebeurt. Zeker als docenten zich gekrenkt voelen." Schorsing Dat gebeurde deze week op het Frits Philips lyceum in Eindhoven, waar een van de scholieren die de memes maakte, werd geschorst. „Grapjes kunnen we hebben, maar foto's op dit account werden door een aantal collega's als beledigend ervaren", legt rector Wiel Sporken uit. „Dit liep de spuigaten uit." De school deed aangifte. Wat er precies op de foto's te zien was, wil Spor ken niet zeggen. Volgens Omroep Brabant ging het onder meer om een foto van de receptionist van de school met als hoofd een mis vormde schedel. Of een afbeelding van een zwembad met de tekst 'Hoe leeg zou het zwembad zijn als conciërge... hier in zou springen?' Volgens de omroep werden zelfs hakenkruizen gebruikt in de posts, maar dat wil de directeur niet be vestigen. Grenzen Uit reacties op sociale media blijkt dat de leerlingen zelf de memes vooral grappig vinden. Ze zien er geen probleem in. „Ik denk dat veel docenten er ook wel om kunnen la chen, zolang het binnen het beta melijke blijft. Je weet dat pubers de grenzen opzoeken", aldus Pijpers. Hoe erop wordt gereageerd, ver schilt per school. Preventief infor meren is volgens Pijpers noodzake lijk, om te voorkomen dat de 'grap pig' bedoelde berichten uit de hand lopen. „Dat houdt ten eerste in dat je duidelijk bent in je regels en welke straffen worden gegeven als je die regels overtreedt. Soms wordt er geschorst, soms blijft het bij een goed gesprek." Het Frits Philips lyceum legt ko mende week leerlingen uit hoe de school met memes omgaat. „Zolang het grappig blijft, moeten we leer lingen ruimte geven. Ze zijn in ont wikkeling. Maar als ze beledigend worden, gaan ze een grens over." Jongeren bedoelen het niet kwet- School is net een circus. ,Vn2\<T^ MY HEART Wanneer ze naar je toe loopt send, ze beseffen waarschijnlijk niet eens dat de betreffende docent de memes ook onder ogen krijgt. Pijpers: „Des te belangrijker is dat je, preventief dus, ook voortdurend praat over de digitale omgang met elkaar, dat je rekening moet houden met gevoelens van anderen en dat je je ook online fatsoenlijk moet ge dragen." Wat niet grappig is, kan soms zelfs strafbaar zijn, als het om een verregaande belediging of bedrei ging gaat. Memes uitbannen gaat Grapjes kunnen we hebben, maar dit liep de spuigaten uit volgens Pijpers niet lukken. Boven dien: „Het kan ook voordelen met zich meebrengen. Er zijn zat voor beelden van memes die een goed doel dienen. Zoals van de overle venden van de schietpartij op de Parkland High School in de Ameri kaanse staat Florida, die sociale me dia inzetten om duidelijk te maken dat ze tegen wapengeweld zijn. Ook memes zijn ingezet, heel effectief." Onveiliger Hoewel docenten zich overwegend veilig voelen (rapportcijfer 7,8), is dat cijfer de afgelopen drie jaar wel gedaald. Dat blijkt uit representa tief onderzoek van DUO Onder wijsonderzoek Advies dat eergis teren verscheen. Bijna een kwart voelt zich onveiliger, vindt dat er bij incidenten hardere maatregelen moeten volgen en dat iedereen op school afspraken moet naleven. Van de ondervraagde docenten sprak 11 procent van ongewenste omgangs vormen van leerlingen naar hun le raren toe. Uit het onderzoek blijkt dat 4 procent zich echt gepest voelt. Minister van Sociale Zaken Wouter Koolmees (D66) kan de maatregel beter schrappen. Die oproep zul len drie arbeidsjuristen maandag laten horen tij dens een hoorzitting in de Tweede Kamer over de Wet Arbeidsmarkt in Balans (WAB). Volgens de experts is de kans juist groot dat het kabinet ongewild een nieuw, kortlopend tijdelijk contract creëert. „Werkge vers zouden immers een vast contract kunnen aan bieden, terwijl de intentie eigenlijk is om de werkne mer al binnen vijf maan den (zonder formaliteiten) te ontslaan", stelt senior ju rist arbeidsrecht Pascal Besselink van rechtsbij- standverzekeraar DAS. Bij een vast contract is de maximale proeftijd nu nog maximaal twee maanden. Volgens arbeidsrechtadvo caat Maarten van Gelderen worden werknemers bij een wettelijke proeftijd van vijf maanden met een 'te lange periode van rechte loosheid' opgezadeld. Van Gelderen kan zich ook niet goed voor- stellen dat werkgevers door deze maatregel eer der een vast contract aan bieden. „Ze zijn vooral huiverig voor vaste con tracten vanwege de ver plichtingen na het ver strijken van de proeftijd." Onzekerheid De Raad van State oor deelde eerder ook al dat de verlengde proeftijd uit het wetsvoorstel ge schrapt zou moeten worden, omdat niet duidelijk is waar die maatregel nou eigenlijk een oplossing voor is, en omdat die tot nieuwe onzekerheid leidt. Advocaat Max Keulaerds van BarentsKrans kan dat oordeel alleen maar on derschrijven. „De maatre gel beoogt, aldus de rege ring, het direct aanbieden van een vast contract aan trekkelijker te maken. On begrijpelijk is waarom daartoe déze regelgeving wordt geïntroduceerd", al dus de voorzitter van de werkgroep ontslagrecht bij de Vereniging Arbeids recht Advocaten Neder land (VAAN). zaterdag 1 december 2018 GO Je eigen leraar plagen, is dat om te lachen of om te huilen? Simone van Zwienen Eindhoven Ik: Mao ik naar de wc? Leraar Het was net pauze Ik: Maar toen moest ik nog niet! Elk uur weer een andere clown n don I glvo Filmpjes, foto's, mini-strip- verhaaltjes, in allerlei vor men wordt op sociale media de draak gestoken met het schoolleven en met leraren. -Wiel Sporken, rector Frits Philips lyceum in Eindhoven Het kabinetsplan om werknemers die in vaste dienst komen voortaan eerst een proeftijd van vijf maanden te laten doorstaan, lokt misbruik uit en leidt niet tot extra vaste banen. Laurens Kok Den Haag Minister Wou ter Koolmees zou de langere proeftijd niet moeten invoe ren, vinden juristen. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7