21 'M'n dochter las de waarschuwingen op de pakjes en vroeg: ga jij nou ook dood?' het is een briljant product, je stinkt hooguit een beetje. Maar wel ziekmakender en dodelijker dan welk product ook. Kijk, de zé kere gevolgen van roken, dat je ernstig ziek wordt, ervaar je pas na twintig jaar. Maar stel nou dat dat binnen drie weken zou zijn? Dan zou zo'n producent meteen opgepakt worden!" „Klopt. Dat was toen Wanda de Kanter (longarts die al jaren tegen roken strijdt, red.) bij me aan klopte. Ik rookte nog. Zij ook. En ik dacht: dit is niet haalbaar. Toen later longkankerpatiënt Anne Ma- rie van Veen aangifte wilde doen, zei Wanda: ga je eerst eens verdie pen wat een sigaret is. Tot mijn stomme verbazing: ik wist niks!" Ficq geeft een spoedcollege sjoe- melsigaret. Met een vlijmscherp mesje opereert ze een peuk. Als ze het uitgerolde sigarettenpapier te gen het licht houdt, zijn ze te zien: die minuscule gaatjes in het filter, hét geniale geheim van de fabrikanten. Door die gaatjes kan de tabaks branche de peuk tjokvol versla- vende stoffen stoppen, want de Nederlandse meetmachines zul len dankzij die ventilatiegaatjes nooit méér slechte stoffen meten dan is toegestaan. Maar in tegen stelling tot machines houdt de ro ker met zijn vingers de gaatjes dicht. Het gevolg: hij zuigt nog meer rotzooi naar binnen. „Toen de Amerikaanse chemicus Jeffrey Wigand een autopsie op een sigaret deed. We hadden al aangifte gedaan, maar pas toen dacht ik: dit kan niet waar zijn. Een gemanipuleerd, maar on meetbaar product maken. Daarna werd ik ook nog geconfronteerd met een bewijsstuk uit 1982, waarin tabaksproducenten zich druk maakten over de Barclay- sigaret, de eerste peuk met venti- latiesleuven. Ze waarschuwden in Amerika de instanties: als jullie niet ingrijpen bij die Barclay- sigaret, worden we van de markt gedrukt door een concurrent die doet of hun product weinig teer bevat. Maar wij kunnen ook gaat jes maken, zeiden ze. Alleen zul len wij dan over tientallen jaren als de grootste criminelen worden weggezet. Nou... dat is nu. Zij waren waanzinnig voorspellend bezig." „Dat wordt dan een probleem, want het brein is verslaafd aan een x-hoeveelheid. Dus als de ni cotine gehalveerd wordt, zal het brein twee keer zo vaak een siga ret vragen. Dat zou zelfs de omzet van de tabaksindustrie kunnen verdubbelen. Dat is extreem per vers. Maar ik ga ervan uit dat er dan rap een verbod komt." „Ik ben voor het verstrekken van gratis sigaretten voor tabaksver- slaafden. Maar zorg dat de nieuwe generatie niet gaat roken. Er zijn genoeg genotsmiddelen. Legali seer xtc. Als staatsfabrieken vei lige xtc-pillen maken, is er veel minder overlast. Liever pillen dan tabak. Serieus." „De sjoemelgaatjes in de sigaret waren al tientallen jaren bekend, maar het drong gewoon niet door. Nu wel, dankzij de strafzaak. Daarom is staatssecretaris Blok huis aan een kruistocht begon nen." „Accijnzen, prijsverhogingen, niks werkt. Dit is de enige optie om roken écht te stoppen. We hebben nu ook een bestuursrech telijke procedure lopen, omdat we vinden dat de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit moet handhaven. De overheid moet ge woon ingrijpen. Ze hebben zo lang zitten slapen." „Nou ja, misschien dat de angst voor het faillissement van de bv Nederland ook een rol speelt. Stel dat de strafrechter zou bepalen dat de tabaksproducent inderdaad schuldig is, dan kunnen nabe staanden van mensen die gestor ven zijn claims indienen. Dat is onbetaalbaar." „Mijn tegoedbon voor kanker ligt in de la. Elke sigaret verandert iets in je dna en maakt je minder weerbaar tegen tumoren. Maar ik zit niet in de put. Iedereen gaat eraan, ik alleen misschien eerder. Ik ben me kapot geschrokken van wat ik de afgelopen jaren heb ge leerd, maar het heeft me niet somber gemaakt. Wraakzuchtig, dat wel ja, haha. En vastberaden. Ik houd hier nooit mee op." GO ZATERDAG 1 DECEMBER 2018 i Zelf zag u in eerste instantie toch ook niks in deze straf zaak? Wanneer kreeg u dit door? Spoedcollege sjoemelsigaret: door de minuscule filter gaatjes meten de machines nooit méér slechte stoffen dan toegestaan. Als de rechter op uw lijn zit, bevat een sigaret straks dus veel minder nicotine. Verstokte rokers zullen op jacht gaan naar illegale sigaretten. Waarom grijpt de overheid niet in? Als het doel een tabaksloze samenleving is, waarom is de strafzaak dan dé route? Waar zijn ze bang voor? En uzelf, vreest u nog voor de gevolgen van dertig jaar roken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70