Bénédicte Ficq, schrik van de tabaksindustrie Bénédicte Ficq werd als strafadvocaat boegbeeld van de antirooklobby. Het gerechtshof beslist deze maand of de tabaksindustrie wordt vervolgd. „Het is pervers, maar deze zaak kan de tabaksindustrie zelfs geld opleveren." 20 gezegd dat het geen verslaafden zijn. Alleen bij de sigaretten wordt altijd gezegd: er zijn er zo veel die kunnen stoppen, dus je bent niet verslaafd. Ik zie het nu ook bij mijn zoon: hij probeert te stoppen. Dat is ongelooflijk moei lijk." „Terwijl het gevaar van roken vele malen groter is. Elk jaar zijn er in Nederland 20.000 doden door si garetten. Tabak is het gevaarlijk ste product ooit." „Het kan je leven ruïneren, maar je krijgt er geen kanker van. Daarom zijn veel mensen zo ver slaafd aan tabak: je functioneert, neel dan een groep hoogopgeleide academici, biochemici en psycho logen die een product ontwikke len dat zo verslavend mogelijk wordt gemaakt. Puur om omzet te verhogen, terwijl ze weten dat het leidt tot doden. Ik zou het zo terecht vinden dat deze psycho paten in maatpak worden neerge zet waar ze horen: in een straf bank." „Nooit. Ze houden zich verbor gen. Het zijn kakkerlakken onder een steen. Ik daag ze uit: kom bij mij aan tafel!" „Natuurlijk niet. Net als milieu vervuilers, die verdedig ik ook niet. Ik heb mijn principes." „Iedere dag. Ik begon toen ik 14 was, net als 80 procent van alle ro kers. Ik was 45 toen ik stopte, ik ben nu 60. Ik ben ook niet funda mentalistisch over roken: als ie mand rookt, denk ik nog steeds: hmmm, heerlijk..." „Omdat ik voelde: ik ga eraan. Ik rookte twaalf tot zestien sigaret ten per dag. Mijn dochter las ook die waarschuwingen op de pakjes en vroeg: ga jij nou ook dood?" „Iedere junk denkt: 'ik kan stop pen, maar ik heb er gewoon geen zin in'. Het brein beseft niet eens dat je verslaafd bent. Ik ben letter lijk een jaar op mijn handen gaan zitten, ik vond het echt hel." „Dat vind ik zó'n achterlijke rede nering. Bij een alcoholist zegt nooit iemand: hij is geen ver slaafde, hij kon stoppen. En bij drugsverslaafden wordt ook nooit Ooit zag ze er niets in, een strafzaak te gen de tabaks industrie. Maar wie de spreekkamer van advocaat Bénédicte Ficq be kijkt, ziet dat het nu anders is. In de hoek staat een notitiebord met schetsen van sigarettenfilters, op tafel liggen sigaretten om openge sneden te worden voor een lesje sjoemelsigaret. Bénédicte Ficq is met haar straf zaak al twee jaar lang de grote aanjager van de antirooklobby. Haar verwoede pogingen de ta baksreuzen strafrechtelijk te ver volgen, worden wereldwijd ge volgd: als het lukt, zou dat de eer ste keer zijn. In die twee jaar is er al veel ver anderd. De huidige staatssecreta ris Paul Blokhuis (Volksgezond heid) is het inmiddels met Ficq eens dat de sigaret in zijn huidige vorm 'illegaal en gevaarlijk is' en probeert in Europa wetgeving te veranderen. Ook wordt 'de peuk' nu bijna overal verboden waar kinderen komen. En toch is die strafzaak volgens ex-roker Ficq van levensbelang: „Politieke beslissingen zijn terug te draaien. De strafzaak is de ul tieme remedie tegen de sigaret die absoluut niet voldoet aan de wet." „Ik vind hen gewetenloze kloot zakken. Omdat ze doen alsof ze met een fatsoenlijke business be zig zijn. Terwijl ze weten dat ze fout zijn. Als je in een opwelling, een woedeaanval of onder invloed van drugs een strafbaar feit pleegt, is dat veel minder crimi- ZATERDAG 1 DECEMBER 2018 GO Rokers functioneren toch gewoon? Alcoholisten en junks niet. Heroïne is toch verwoesten der... 'Als iemand rookt, denk ik: hmm... héérlijk' VICTOR SCHILDKAMP en NIELS KLAASSEN Bénédicte Ficq: „Deze straf zaak is de ultieme remedie tegen de sigaret die absoluut niet voldoet aan de wet." FOTO'S PIM RAS Spreekt u ze wel eens? U verdedigt zelf vaak geweten loze criminelen. Zou u deze mensen kunnen bijstaan? U bent een ex-roker. Mist u de sigaret nog wel eens? Waarom bent u gestopt? De antirooklobby was vijftien jaar geleden nog amper op gang. Was stoppen zwaar? Maar zélf gestopt, dus. Dat vindt de rookindustrie fijn. De fabrikanten zeggen: roken is een keuze. Het lijkt wel alsof u ze haat, de bazen van de tabaksindustrie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69