Lesgeven in een klas met twee lokalen en een assistent 15 Door het groeiende tekort aan collega's staan leerkrachten op basisscholen soms voor bomvolle klassen. Zoals juf Dorathea, die nu twee samengevoegde klassen van groep 8 onder haar hoede heeft. Een dag in haar plofklas van 36 leerlingen. 08.39 uur Juf Dorathea (6o) loopt naar het raam en klapt het open. De klas begint vol te stromen. Een paar kinderen dralen nog op het schoolplein. Ze tikt op het raam en seint: een beetje tempo graag! Dat woord - tempo - zal nog vaker val len deze dag. Alles duurt nu eenmaal langer in een klas met 36 leerlingen. Goep 8 van basisschool De Dijck in Maassluis is zo groot omdat er geen nieuwe leerkracht kan worden gevon den. Twee van oorsprong kleinere klassen zijn samengevoegd tot één grote. Het lukt directeur Robert Poort man gewoon niet een juf of meester te vinden voor zijn vacature. „We kregen vooral brieven van verplichte sollici tanten die in de WW zitten. Eentje schreef zelfs vijfjaar geen school van binnen te hebben gezien." Veel basisscholen zitten te springen om leerkrachten, want veel docenten van de babyboomgeneratie gaan deze jaren met pensioen. Tegelijkertijd houdt de aanwas van studenten op de pabo's niet over en stromen de inval- poules leeg omdat de invallers vaker een vaste baan krijgen aangeboden. Bij ongewijzigd beleid loopt het leraren tekort op tot 11.000 in 2027. Schooldirecteuren als Poortman zit ten 's ochtends met een probleem als een leerkracht zich ziek meldt. Sinds januari stuurden ze al ruim 2600 keer een klas naar huis en meer dan 3000 keer werd een groep over andere klas sen verdeeld. Leerkrachten krijgen er regelmatig vijf leerlingen bij, terwijl ze soms al een klas van dik dertig kin deren hebben. Zo kwam juf Dorathea Linsen twee weken geleden zelfs voor 41 kinderen te staan. „Ze konden er in ons lokaal niet bij, dus zaten ze in de aula. Die kinderen komen op zo'n moment zo veel tekort. Ik heb geen tijd om aan dacht aan ze te besteden." 08.47 uur Deze vrijdagochtend begint de hele klas eventjes in één lokaal, totdat de tussendeur openzwiept en een deel van de kinderen naar het naastgelegen lokaal stroomt. Want de vaste juffen hebben een extra lokaal en een onder wijsassistent bedongen om de klas te kunnen managen. De directeur springt bij als er problemen zijn, bij voorbeeld als een leerling door het lint gaat. Die vangt hij dan op. Om alle leerlingen een plekje te kunnen bieden, staan de kasten nu op de gang. De instructietafel waar de juf GO ZATERDAG 1 DECEMBER 2018 Dorathea Linsen geeft les aan een samengevoegde groep 8. Ze moet bijna ogen in haar achterhoofd hebben om iedereen in de gaten te kunnen houden, fotoarie kievit Leven in de PLOFKLAS ELLEN VAN GAALEN LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64