3-daagse minicruise naar York of Leeds 22 Roelant Oltmans, hockeybondscoach van Maleisië, treft Oranje op het WK PbOX Faizal Saari. Let op die man, van middag. De spits van Maleisië ver beeldt in zijn eentje het Aziatische hockey. Technisch briljant, pinge lend puur op intuïtie, maar tactisch soms tenenkrommend. Het is zo'n speler die Roelant Oltmans, een le ven lang actiefin het hockey en al les al meegemaakt, soms de wenk brauwen doet fronsen. „Och die jongen", zegt de coach, telefonisch vanuit WK-speelstad Bhubanes- war. „Die is zo authentiek. Soms krijg je er grijze haren van, want hij kan net zo goed de hele wedstrijd onzichtbaar zijn. Maar dan ineens verrast hij je weer, is het genieten." Maleisische hockeyers, zegt Olt mans, zijn niet wezenlijk anders dan die uit India of Pakistan. Snel ler dan het licht halen ze met hun stick een bal heen en weer. Maar bijvoorbeeld bij balverlies kunnen ze ook net zo makkelijk iets onbe nulligs doen, waarvan je denkt: hè? „En ze hebben in Azië nog altijd een sterke drang naar minderwaar digheid. Er wordt erg opgekeken te gen toplanden als Nederland of Australië. Dat is totaal niet nodig. Er worden resultaten geboekt, ze kunnen goed hockeyen. Al is er te gelijkertijd nog veel te winnen. Tactisch, maar ook technisch. Strak passen en aannemen is één ding, hetzelfde doen onder grote druk, is iets heel anders." Oltmans trof een gedeukte ploeg, toen hij vorige maand in Kuala Lumpur kennismaakte met zijn nieuwe team. Maleisië is van ouds her een hockeynatie, die de terug weg naar de top heeft ingezet. Met maar één missie: plaatsing voor de Olympische Spelen van 2020. Bij de Asian Games, in augustus, leek het ticket al binnen. In de finale tegen Het ziet er goed uit bij Nederland. Als ze scoren, kan het hard gaan. Wij moeten een list bedenken Japan leidde Maleisië acht minuten voor tijd met 5-2. Veertig seconden voor tijd stond het 5-6. „Een bizar scenario, once in a lifetime." Oltmans moest snel de scherven rapen. Vandaag begint het WK voor Maleisië met een pouleduel met één van de favorieten, Neder land. „Het WK is voor ons een tus senstation op weg naar Tokio, maar wel belangrijk. We spelen volgend jaar een play-off voor een olym pisch ticket, de tegenstander wordt bepaald door de wereldranglijst. Komende weken zijn de meeste punten te verdienen en verliezen. We staan nu twaalfde. In het slechtste scenario treffen we bij voorbeeld Nederland of België. Maar Canada of Zuid-Korea kan ook." Lang hoefde Oltmans niet na te denken, toen hij kort na zijn vertrek als bondscoach van Pakistan werd benaderd door Maleisië. „We had den al vaker contact gehad, maar het kwam er steeds niet van." In Kuala Lumpur ervaart hij vrijheid. „Een geweldige stad. Heel prettig, zeker na Pakistan. Ik mocht daar niet alleen de straat op, mijn actie radius was het trainingscomplex." Oltmans klaagt niet. Ook na alle bestuurlijke chaos, de eeuwige po litiek en de sportieve beperkingen die hij afgelopen jaren in Pakistan en daarvoor in India meemaakte, had de Nederlander bepaald geen behoefte aan een sabbatical, of een klus in de relatieve luwte bij een hoofdklasser in eigen land. Middenmoters Het spelen van een WK of de Olym pische Spelen blijft voor hem het ul tieme. Als trainer heeft hij een voor liefde voor middenmoters. „Een land verder helpen dat al jaren in de subtop zit, dat vind ik het mooiste. Spelers beter maken, op de training iets uitvoeren wat we net bij de videoanalyse hebben besproken, daar geniet ik nog elke dag van." Oltmans maakte de Nederlandse WKHOCKEY Programma mannen in de jaren 90 olympisch en wereldkampioen en werkte sindsdien over de halve wereld. Maar als coach van Maleisië kan hij evengoed om 5 uur 's ochtends wakker schieten om op zijn laptop snel een video te bekijken van de komende tegenstander. Het draait de hele dag om hockey, nog steeds. „Ik voel iets meer rust, door de vele rustdagen dit toernooi. Maar mijn hoofd blijft 24 uur actief." Keihardwerken Oltmans werkt zoals hij altijd heeft gedaan: structuur aanbrengen, pra ten over de sport, elke dag keihard werken. En hopen dat hij dat in alle rust en vrijheid kan blijven doen. „Maar ook hier zou het me niet ver bazen als op enig moment andere belangen mee gaan spelen. Politiek zit nu eenmaal in de Aziatische sportcultuur." Normaal gesproken, zegt hij, is Nederland vandaag te sterk voor Maleisië. Spelen tegen zijn vader land is gewoon geworden voor Olt mans. Met India won hij een paar keer van Oranje. „Lang in de wed strijd blijven hangen, dat is de sleu tel. Maar het ziet er goed uit bij Ne derland, als het eenmaal draait en ze scoren, kan het hard gaan. Wij moeten een list bedenken." Geniet van de winterse sfeer in Noord- Engeland! FERRIES Boek nu op pzc.nl/minicruise zaterdag 1 december 2018 PC Ik geniet nog elke dag' Roelant Oltmans (64) zit nooit lang zonder werk. Nog maar net opgestapt als bondscoach van Pakistan tekende de Nederlan der bij Maleisië. Vandaag staat hij op het WK hockey tegenover Oranje. Rik Spekenbrink Rotterdam Roelant Oltmans eerder dit jaar bij de Champions Trophy, waar hij nog werkzaam was als coach van Pakistan, fotoanp - Roelant Oltmans (64) MANNEN, POULE D Vandaag 12.30 uur Nederland - Maleisië 14.30 uur Duitsland - Pakistan Woensdag 12.30 uur Duitsland - Nederland 14.30 uur Maleisië - Pakistan Zondag 9 december 12.30 uur Maleisië - Duitsland 14.30 uur Nederland - Pakistan Poulewinnaar naar kwartfinale, nummers 2 en 3 spelen om kwartfinaleplek tegen nummers 2 en 3 van poule C. Alle duels van Nederland live op NP01 Bezoek York in de wintermaanden en ervaar het historische centrum met Middeleeuwse stadswallen. Sluit je dag af met een warme kop chocolademelk in de beroemde York's Chocolate Story. Shop in de meest gezellige boetiekjes en geniet van de lekkerste glühwein en Christmas pudding scones van Leeds. Bezoek daarna nog één van de grootste overdekte markten van Europa. JOUW TRIP. JOUW SCHIP. Prijzen zijn excl. 1,50 transactiekosten. Bekijk de actievoorwaarden online.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22