a El Khayati twijfelgeval bij ADO tegen Ajax mk Eindhovenaren reizen met vertrouwen naar 18 PSV ligt uit Europa en de beker en strijdt voor het behoud van zijn marge in de titelstrijd. Feyenoord vecht voor zijn status van topclub. Zo liggen de verhoudingen bij de competitiekraker in de Kuip. Wie brengt onder die druk morgen iets extra's? Eflfi Column S JOERD MOSSOU Dit jaar is het twintig jaar geleden dat Jus tin Fashanu naar buiten liep bij Chariots Roman Spa, een homosauna in de Lon- dense wijk Shoreditch. De voetballer stak de straat over, liep een leeg staande garage binnen, en hing zich daar op aan een stuk touw. Uren later werd zijn lichaam ge vonden, met een briefje ernaast. 'I hope the Jesus I love welcomes me home', stond erop. Justin Fashanu werd 37 jaar. Hij was de eerste donkere voetballer die in Enge land werd verkocht voor een transferbedrag van een miljoen pond, in 1981, van Norwich City naar Nottingham Forest. Maar bovenal was Justin Fas hanu de eerste Britse voetballer ooit die openlijk uitkwam voor zijn homoseksualiteit, waarschijn lijk de eerste in Europa. In de twintig jaar daarna zouden er weinigen zijn voorbeeld volgen. Sterker: vrijwel niemand. Fashanu openbaarde zijn geaardheid in 1990, in een interview in The Sun, in ruil voor veel geld. Dat was geen geheel vrij willige keuze: Fashanu had al vaker dreige menten gekregen van tabloids die het nieuws wilden bren gen, zijn geaardheid was bij insiders al lan ger bekend. Brian Clough, de manager die hem als j eugdinternational naar Nottingham Fo rest haalde, zette hem in de kleedkamer vaak openlijk voor schut, Fashanu was toen al gespot in een plaatse lijke gay bar. Zijn broer John, ook profvoetballer, schold hem om de haver klap uit voor 'faggot', mietje. In het Engeland van de jaren 80 en 90 waren ra cisme en homofobie op de tribunes gemeengoed. Meer nog dan nu was de wereld van het voetbal er eentje van rauwe mannelijkheid, een machocul tuur met hooligans achter het doel en vuilbek kende trainers langs de lijn. Dat maakte Fashanu's openbaring dapper, maar bovenal was het een schreeuw van wanhoop. Veel geluk bracht het Fashanu allemaal niet. Bij Torquay United, en later in Schotland, vlogen de hatelijke spreekkoren hem om de oren. Zijn broer John weigerde na zijn coming out nog een woord met hem te wisselen. De voetballer zelf raakte verstrikt in een wereld van depressie en leugens: aan The Sun bleef hij (verzonnen) seksverhalen verkopen over politici en bekende sterren. Nadat Fashanu naar de Verenigde Staten was ge vlucht, en voetbaltrainingen ging geven,werd hij door een 17-jarige jongen beschuldigd van seksueel misbruik. Een aanklacht die nooit werd bewezen, maar Fashanu keerde ontredderd terug naar Lon den, en maakte daar een eind aan zijn leven. Het leven van Justin Fashanu was te tragisch, te complex ook om er platte conclusies uit te trekken. Een voetballer die anno 2018 uit de kast komt, is niet meteen gedoemd tot een triest lot als dat van Fashanu. Er is veel veranderd sinds de jaren 80. Alle kwaadaardige kroegpraat van de laatste dagen ten spijt, het voetbal wordt iets verdraagzamer. Maar dat we nu al twintig jaar wachten op een nieuwe held, op een profvoetballer die de leegte vult na Justin Fashanu, de zo tragische pionier. Het zegt heel veel, zo niet alles. Brian Clough, de manager, zette John Fashanu in de kleedkamer vaak openlijk voorschut Naess naar eigen land Bijtende speler bestraft Vraag aan PSV-trainer Mark van Bommel: „Feyenoord-uit is traditi oneel lastig voor PSV. Waarom is dat eigenlijk?" Het antwoord van Van Bommel: „Wat was de uitslag vorig jaar ook alweer. Letterlijk zo begon gistermiddag de vooruitblik met de PSV-coach op de kraker van dit weekeinde. Vo rig jaar eindigde Feyenoord - PSV in 1-3, op een middag dat niet de thuisclub maar de gastploeg heerste in de Kuip. En twee seizoe nen geleden, in januari 2016, gingen de drie punten ook mee naar Bra bant (0-1), in het jaar dat PSV voor de tweede keer kampioen werd on der Phillip Cocu. Twee competitiezeges dus voor PSV in de Kuip in de laatste drie sei zoenen. Dat is de meest actuele ba lans. Dus moeilijk. Toch onderschrijft Van Bommel wel het totale beeld, dat van vele ja ren. Want dat vertelt een ander ver haal. „Over een langere periode be keken is Feyenoord-uit inderdaad lastig. Dat klopt. Maar ik benader het zo dat het een uitdaging moet zijn om 'm nu te spelen. We hebben eerder dit seizoen met 3-0 van Ajax gewonnen in de week dat we in de Champions league tegen FC Barce- lona moesten. We zijn als ploeg al weer een stuk verder dan destijds. Dat geeft vertrouwen." Zelf genoot Van Bommel vroeger Feyenoord <1# altijd van de hectiek in de Kuip. Met een grijns: „Hoe vijandiger de Kuip, hoe mooier ik het vond als PSV- speler. Je moet gewoon voetballen, of je nou ergens wordt ontvangen met bloemen of dat er eieren naar de bus worden gegooid." De vraag is op wie de meeste druk staat? PSV ligt uit Europa en uit de beker en is de koploper die Ajax in de nek voelt hijgen. Maar voor Feyenoord is morgen waar schijnlijk de laatste kans om dit sei zoen nog terug te keren in de slip stream van zijn twee concurrenten. En als je verder doorredeneert: als Feyenoord nu wéér afgaat in een topper zoals in oktober tegen Ajax, dan is het begrip 'traditionele top 3' in Nederland dood. Het maakt nieuwsgierig naar welke aanpak Feyenoord voor eigen publiek kiest. Vol op de aanval en meteen vanaf de aftrap stormen? Of juist terugzakken. De ruimtes klein maken en proberen de ballen van grote afstand achter de verdediging van PSV te droppen? „Ik vind Feyenoord een ploeg die kan varië ren in druk zetten. Het wordt een echte top 3-wedstijd", zegt Van Bommel. Collega-trainer Giovanni Fons Groenendijk schat de kans dat Nasser El Khayati voor zondag op tijd fit is fiftyfifty. De ADO-trainer gaat in overleg met de medische staf uiterst zorgvuldig te werk. „We denken er goed over na", aldus Groenendijk. „Het is logisch dat we geen risico nemen met hem, we willen hem niet tot de winterstop kwijt zijn." Dat ADO mogelijk zonder de topscorer in de Arena zal aantreden, wil niet zeggen dat Groenendijk geen snode plannen heeft. Voor het eerst sinds zijn aantreden trainde hij vandaag besloten. „Ik dacht: laat ik ook eens bijdehand doen", ver volgde de ADO-trainer. „Nee, ik wilde tactisch wat anders proberen. We spelen sinds ik hier trainer ben altijd 4-3-3, maar ik kijk nu ook naar andere opties." Basisspelers De ADO-trainer ging de laatste tijd toch al de confrontatie aan met zijn spelers. Zo werden de laatste weken onder anderen basisspelers als Tom Beugelsdijk, Dion Malone en To- mas Necid er al naast gezet. Dat bood kansen aan anderen. Onder wie Nick Kuipers en Melvyn Loren- zen kwamen van de bank, vandaag hintte de trainer op een nieuwe kans voor John Goossens op het middenveld. zaterdag 1 december 2018 GO @sjoerd mossou Homofoob VERTREK SC Heeren veen neemt afscheid van de Noor Nico- lai Naess (25), die zijn voetbalcar rière in eigen land voortzet bij Sarpsborg 08. De verde diger, die nogeen con tract tot tot medio vol gend jaar had, speelde tien duels voor de Frie zen. Naess kwam in 2017 over van Co- lumbus Crew uit Amerika. INCIDENT De Engelse voetbalbond FA wil mid denvelder Bradley Johnson van Derby County (tweede ni veau) voor vier duels schorsen omdat hij Joe Allen van Stoke City heeft gebe ten. Johnson zegt dat hij al leen in het shirt van zijn tegenstander heeft gebeten bij een op stootje. O fi. PSV niet meer bang voor Kuip Maarten Wijfels Rotterdam Vermoedelijke opstellingen Scheidsrechter Serdar Gözübüyük Morgen aftrap 14.30 uur FOX Sports De Kuip Rotterdam Het is hoogst onzeker of ADO Den Haag zondag in de uitwed strijd tegen Ajax kan beschikken over Nasser El Khayati. De aan vallende middenvelder heeft last van een spierblessure en deed vandaag ook niet mee aan de groepstraining. Nasser El Khayati is een twij felgeval bij ADO. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18