€1099 KAMERA EXPRESS 7 Alan Jope is nieuwe baas van Unilever 'Mark was niet boos, niet op mij rookt. „Zolang er mensen als u zijn, is de wereld niet radeloos, de toekomst niet reddeloos. En ik niet redeloos." Het zijn woorden van Sigrid Kaag, minister van Buiten landse Handel en Ontwikkelings samenwerking, van april jongstle den. Blijf maar eens je originele en authentieke zelf, als een minister dat over je zegt. Als een vermaarde krant als de Washington Post je 'een global busi ness leader met een geweten' noemt - blijkbaar een zeldzame combinatie. Als je tijdens een werkbezoek aan Afrika wordt overladen met lof, voor alles wat je voor het continent hebt gedaan. Als de VN je uitroept tot Champion of the Earth. Dan reken je erop dat je door de voordeur naar buiten gaat. Dan komt het ongelegen als je over vervelende dingen moet praten. Over de afschaffing van de dividendbelasting bijvoorbeeld, een Nederlandse discussie, waarin jouw bedrijf in de publieke opinie een dubieuze rol heeft gespeeld. Polman kon het niet opbrengen begrip te tonen voor de bezwaren die in Nederland leefden tegen het voorstel, dat de staatskas twee mil jard euro kostte - geld dat naar buitenlandse beleggers zou gaan. In de beeldvorming verandert de 'Bono van het bedrijfsleven' zo in een slecht verliezer. Dat hij nergens de hand in eigen boezem stak, zal niet hebben ge holpen voor het beeld dat hij na laat. Nee, hij vindt niet dat hij zélf de situatie verkeerd heeft inge schat. Hoewel het toch echt zijn plan was om te verhuizen. Een verhuizing die volgens hem alleen maar door kon gaan als Nederland die vermaledijde dividendbelas ting afschafte. Blijkbaar had hij de ophef daarover in Nederland niet voorzien, en de daarop volgende revolte onder Britse aandeelhou ders ook niet. Het was zijn tweede inschattings fout in korte tijd, stellen analisten. Begin vorig jaar werd hij compleet verrast door een vijandig bod op zijn bedrijf, door het Amerikaanse Kraft Heinz. Dat bod zou het ge volg zijn geweest van verwaarlo zing van zijn aandeelhouders. Hij zou te druk zijn geweest met het redden van de wereld. In zijn afscheidsinterview bleek Polman er nog niet aan toe om die kritiek om te zetten in zelfreflec tie. Dat bleek een patroon. Wat er ook fout is gegaan, aan hem lag het in elk geval niet. Afgelopen woensdag, vier dagen na publicatie van het interview dat inderdaad zijn laatste bleek, lichtte hij de Unilever-board in over zijn vertrek. Duidelijk is dat Paul Pol man tijdens zijn hemelbestorming ergens onderweg de voeling met de wereld lijkt kwijtgeraakt. Het maakt de landing hard. Harder dan nodig, wellicht. SONYA7 MARK II SONYA7 MARKIM het in elk geval anders te doen, en Unilever deed het onder zijn be wind met meer oog voor de we reld dan andere bedrijven. Het be drijf maakt producten waar ook kansarme mensen iets aan heb ben. Soms is die invloed overdui delijk - Unilever leert Afrikaanse kinderen handen wassen met hun zeep, en helpt daarmee ook de kindersterfte omlaag te brengen. Soms is die invloed subtieler. Niet iedereen zal er bij stilstaan, maar dankzij Omo Klein Krachtig doen mensen hun was op lagere temperatuur, en besparen ze ener gie, water en dus geld. Polman kwam er tijdens het in terview niet aan toe om dit soort prestaties uitgebreid te bespreken. Niet alleen zijn frustratie over de mislukte verhuizing zat hem blijkbaar in de weg. Tegenover ons zat ook iemand die niet meer ge wend lijkt aan tegengas. Tien jaar lang is Polman bewie- vrijdag 30 november 2018 je praten' 5 JAAR SONY COMPLETE COVERAGE-SERVICE! 5 JAAR DEKKING TEGEN VAL-, STOOT- EN WATERSCHADE! Meer dan 42.000 artikelen direct uit voorraad leverbaar Altijd de goedkoopste met onze laagste prijsgarantie Gratis 5 jaar garantie Deskundig advies van 200+ foto professionals Klanten beoordelen ons met een 9,1 ROTTERDAM Alan Jope, die al sinds 1985 bij Uni lever werkt, is de opvol ger van Paul Polman. Jope kon zo snel als nieuwe baas worden ge presenteerd omdat het was- en levensmiddelen concern al circa een jaar naar een opvolger voor topman Polman zocht. Hoewel de bestuurder nu pas de knoop over zijn toekomst doorhakte, had de leiding van het bedrijf al een lijst met potentiële opvolgers paraat. Voorzitter Marijn Dekkers van de raad van commis sarissen benadrukte in een toelichting dat het echec rond de verhuis plannen van het hoofd kantoor van Unilever in oktober, geen rol heeft gespeeld in de beslissing van Polman. Unilever wilde op papier volledig Nederlands worden met zijn hoofdzetel in Rotter dam. Dit werd door Britse aandeelhouders niet ge pruimd. Volgens Dekkers heeft de nationaliteit van Jope, die Schots is, niet meege speeld in de beslis sing over een opvol ger voor Polman. De pre ses benadrukte dat bin nen Unilever de Neder landse en Britse belangen nadrukkelijk worden be hartigd. Daarbij bestaat het bestuur uit vele natio naliteiten. Onder Jope (foto) moet Unilever door op het inge zette pad van Polman, die tien jaar de leiding had over het bedrijf. Volgens Dekkers staat Jope logi scherwijs voor de nodige uitdagingen. Hij wees onder meer op het veran derende koopgedrag van consumenten en de wijze waarop boodschappen worden gedaan. Polman blijft tot 31 de cember aan als topman. Alan Jope Full frame 24,3 MP Exmor CMOS-sensor Snel, hybride autofocus met 117 fasedetectiepunten Maak Full HD video-opnamen Continu fotograferen tot 5fps 5-assige Sensor-shift beeldstabilisatie Full frame 24,2 MP Exmor CMOS-sensor met vernieuwde beeldverwerking Maar liefst 693 scherpstelpunten en 425 contrast-AF-punten Maak video's in 4K-beeldkwaliteit Continu fotograferen tot wel 10fps, geluidsloos of met mechanische sluiter 5-assige beeldstabilisatie met 5-stops compensatie In een geruchtmakend inter view in deze krant liet Paul Pol man afgelopen zaterdag zijn frustratie de vrije loop. Het bleek zijn afscheidsinterview. NU MET €150 CASHBACK! Artikelnr: 12202873 *Prijs na €150 cashback Artikelnr: 12249714 Aanbiedingen geldig t/m 06-12-2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7