NYNKE DE JONG 'Deed de kip graag mee aan dit kunstproject? Onzinnig argument' 6 UNILEVER VERTREK TOPMAN Het hing al in de lucht, maar gisteren werd het vertrek van Paul Polman bevestigd. Lang is de Unilever-topman de hemel in geprezen als wereldverbeteraar, maar in het jaar voor zijn vertrek, kantelde het beeld. Een uitermate getergd interview in deze krant, afgelopen weekend, bleek zijn afscheid. Column Al de hele week gaat het over Veronica Inside, en de opmerkingen die Johan Derksen in dat programma deed. Twee jonge homo's, Daan en Bowi, schreven in deze krant dat ze de voetbalwereld graag een fijnere plek wilden maken voor LHBTI'ers. En dat het dus eens af gelopen moest zijn met homo als scheldwoord, en termen als 'vieze flikker'. Derksen vond dat de jon gens wat meer zelfspot moesten hebben. En zei later dat, als je een beetje karakter hebt, je gewoon uit de kast komt. gescholden bent. Sorry dat je zo lang niet hebt durven uitkomen voor wie je bent. Maar ik wilde ook zeggen: deel dit niet voor Derksen. Denk niet dat je hem op andere gedachten brengt. Al zou hij van mening veranderen, dan zou hij dat nooit zeggen. Want dat past niet bij het programma. Daar zit de kijker niet op te wachten, en de kijker is koning. Het enige wat je doet, is jouw meest verschrikkelijke herinne ringen delen, zodat hij erom kan lachen op televisie. at? Wat was dit? Wij ver slaggevers ke ken elkaar aan, vorige week dinsdag, op de stoep voor het Londense hoofd kantoor van Unilever, en konden even niet veel zinnigs uitbrengen. Wat was er nou net gebeurd? Aan interviews met topbe stuurders valt doorgaans weinig eer te behalen. Vergeleken met een gemiddelde ceo zijn de meeste robots maar matig gepro grammeerd. Uiteraard hadden we een heel arsenaal aan kritische vragen voor Unilever-baas Paul Polman, die dit jaar premier Rutte aan het wankelen bracht. Polmans vertrek hing in de lucht. We hadden signalen dat dit waar schijnlijk zijn laatste interview als topman zou zijn. We waren erop voorbereid dat hij zich on der de kritiek uit zou babbelen met een gemeenplaats hier en een praatje daar. „We continue ren onze langetermijnplannen, duurzaamheid heeft onze onver minderde aandacht, blabla, snurk snurk, et cetera." Het liep anders. Het gesprek draaide uit op een worstelpartij, waarin Polman zijn frustratie de vrije loop liet. An derhalf uur lang waren wij ver slaggevers de boksbal die hij no dig had om uit te razen. Rekening na rekening werd vereffend. Pers, politiek, kiezers, analisten: nie mand heeft het begrepen, nie mand heeft hem begrepen. De frustratie over de mislukte ver huizing van het hoofdkantoor naar Rotterdam zat blijkbaar nog tot aan zijn kruin. Had hij maar even drie keer ademgehaald, zullen ze bij de Brits-Nederlandse was- en le vensmiddelenreus hebben ge dacht. Dan was het wellicht een waardiger afscheid geworden, en had zijn bijdrage aan de wereld de gesprekken rond zijn aftreden gekleurd. Nu blijft het beeld han gen van een narrige, onbegrepen en hooghartige man. De vraag is of de erfenis van Polman daar mee recht wordt gedaan. Anders Unilever heeft soms het aura van een niet-gouvernementele orga nisatie (ngo), alsof het bedrijf op aarde is om de planeet te redden, met Paul Polman in de rol van grote inspirator. Daar valt best wat op af te dingen. Aandeelhou ders van Unilever zijn pas tevre den als het geld met bakken tege lijk binnenkomt. Polman zelf doet zijn werk niet voor minder dan 10 miljoen per jaar. Maar toch: de Tukker probeerde Dat eiste de officier van justitie in Amsterdam gisteren in een op merkelijk rechtszaakje: is Sandra een dief omdat ze de kip meenam of verrichte ze daarmee juist een goede daad? Jip de kip maakte in januari 2016 deel uit van een kunstproject van student Rick Busscher. Hij had een hobbykip van zijn opa meegekre gen om in een ren in de kantine te zetten en studenten te laten stem men: moet Jip worden geslacht of mag ze blijven leven? Een project om mensen bewuster met voedsel te laten omgaan. Liefst drie rechters buigen zich over de zaak. Gisteren kroop de of ficier van justitie zelfs even in de huid van de kip: die zou het wel best hebben gevonden mee te werken aan dit nuttige project. Daar was Van de Werd het uiter aard niet mee eens. „Volslagen on zinnig argument van de officier. Hoe kun je dat denken voor een kip", zei ze. „Dit zijn gewoon mor bide spelletjes." Van de Werd nam de kip mee omdat ze bang was dat Busscher ook daadwerkelijk van plan was haar te doden. Dat tot dan toe de meerderheid (66 procent) had ge stemd voor 'laten leven', wachtte ze niet af. Volgens haar advocaat handelde ze uit overtuiging. Ook wilde ze zo het gesprek aan gaan met de school van Busscher. De officier vindt echter dat San dra andere manieren had kunnen gebruiken om haar ongenoegen te laten blijken, bijvoorbeeld door te demonstreren. Uitspraak is 13 de cember. Overigens: Jip de kip stierf een halfjaar na het kunstproject een natuurlijk dood in Drenthe, terug bij Ricks opa. Vervolgens deelden talloze LHBTI 'ers hun verhalen over hun coming-out op Twitter met de hashtag #sorryjohan. Ik vind het dapper dat ze dat deden. Ik wilde ze allemaal aan de boezem druk ken. Sorry dat je zo gepest en uit- Dit is Derksen zijn verdienmo- del, dit verwachten mensen van hem. Naar beneden trappen heeft hem een dik contract bij Veronica opgeleverd. En de zender gaat ze ook niet op het matje roepen over alles wat ze zeggen. De achterban van het voetbal programma vraagt niet om nuance. Zolang de kijkers blijven kijken, veranderen Veronica, noch de makers van Veronica Inside. iets helpt. Al is er maar één Derk- sen-adept die luistert, en er meer compassie door ontwikkelt. Ik hoop het ook. Echt. Maar voor Derksen zelf hoef je dit niet te doen. Die is niet achterlijk. Het is een intelligente man, die echt wel weet dat uit de kast komen dik wijls geen pretje is. Maar Johan is zo intelligent dat hij de kijkcijfers ook in de gaten houdt. En die zijn ge baat bij elke week een nieuwe rel. Johan is zo intelligent dat hij de kijkcijfers ook in de gaten houdt Bestel nu op pzc.nl/ralph vrijdag 30 november 2018 GO @nynke Sorry Joha Ergens verloor Paul Polman voeling met de wereld Annemieke van Dongen Sander van Mersbergen W Sandra van der Werd, die een levende kip weghaalde bij een kunstproject, moet worden ver oordeeld voor diefstal, maar verdient geen straf. Victor Schildkamp Amsterdam Ik snap dat jullie hopen dat het ©2019yDisney *Prijzen zijn exclusief 1,50 servicekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6