5 160 Prulletjes Sticker met Santa Claus Mijter van zalm Billen met pindakaas als surprise Speculaaskruiden naar de VS Speurtocht van letters Baard met Bison Kit Bert Bultena (68 jaar) uit Ridderkerk Jeff de Ligt (26 jaar) uit Saldus, Letland Floor Jansen (45 jaar) uit Bergen op Zoom Caroline Berends (41 jaar) uit Vreeland Louise Kempers-Sprenger (67 jaar) uit Veendam len Biesot (64 jaar) uit Den Haag Fred Droog (66 jaar) uit Lisse vrijdag 30 november 2018 GO brievenbus en zingen maar We vieren het altijd met een groot gezelschap. Familie, buren, kennis sen. Gemiddelde leeftijd: 55 jaar. Soms is Sint er ook bij: op de foto zit Grada bij 'm op schoot. We spreken af dat we allemaal tien cadeautjes van één euro aanschaf- fen dus dat zijn er, als we bijvoorbeeld met zestien zijn, wel 160. Voor één „Toen mijn zonen klein waren, vroe gen we de buurman om na het avondeten in onze gang te strooien. Tussen het strooisel von den de kinderen dan een brief van Sinterklaas met de verstopplek van de zakken vol cadeaus. In die zak ken zaten de geijkte dingen als spelletjes maar ik vond het ook al tijd leuk om praktische dingen als pyjama's en sokken te geven. Ik stopte alles altijd wel in grote dozen. Dan zagen ze aan de vorm niet meteen wat ze kregen. Toen mijn jongste op zijn achtste niet meer in Sinterklaas ge loofde, besloten we de cadeaus voort aan met Kerst te doen. Maar Sinter klaas overslaan, kon natuurlijk niet. Dus bedachten we het sintdiner. Ik ben namelijk dol op koken. Inmid dels hebben we al heel wat sintge rechten geserveerd. De mijter van zalm. De zak van Sinterklaas van pannenkoek. En het pietbroodje: shoarma als krullend haar, broodje als gezicht, aardappeltjes als kraag. De jongens zijn inmiddels 14 en 16, maar ze vinden het nog steeds geweldig." euro kun je best wat prulletjes bij winkels als Lidl, Action en Xenos scoren. De cadeautjes verdelen we met ons eigen sinterklaasdobbel spel. Als je 1 gooit, mag je een ca deau pakken. Als je 2 gooit, mag je er twee. Bij de 3 mag je er twee pakken maar moet je die wel aan je rechterbuurman geven, en zo door. Zo heeft iedereen aan het einde van de avond een heleboel grote en kleine cadeaus op zijn schoot. Soms zit daar iets nuttigs bij, een tube schoensmeer bijvoorbeeld." „Zo'n drie maanden geleden ben ik uit Vlaardingen naar Letland ver huisd. Ik woon nu samen met mijn Letse vriendin Liga en ons baby'tje Lukass bij mijn schoonouders in huis en probeer iedereen hier aan wat Nederlandse dingen te laten wennen. Sinterklaas is hier volsla gen onbekend dus ik heb alles uit moeten leggen. Inmiddels heb ik voor negen familieleden de app- groep 'Hollandse party 5 decem ber aangemaaktdaar zet ik You- ube-filmpjes in van hoe je surpri ses maakt. Mijn schoonmoeder heeft inmiddels een groot rood sin- erklaasboek af waar dan wel weer een Santa Claus-sticker op zit. Ik had graag peperno ten over laten komen maar dat was veel te duur. 25 euro, alleen al de bezorgkosten. En warme choco zagen ze hier niet zitten dus het wordt wodka en glühwein." „etMichelinster best een W W' Het feest begint bij ons thuis niet pas op fdecember maar al tijdens de intocht van Sinterklaas. Dan schenk ik met mi)n 15-jarige dochter Julia en 13-jarige doe ter Elisa zo'n vijfhonderd bekertjes warme chocolademelk op het terras van ons res taurant aan het water, terwijl mijn man ,n Hp keuken allGS opwarmt. Het hele dorp komt op zo'n middag langa leuk, want normaal heeft ons restaurant Pakjesavond vieren we met famil ege dichten en surprises die best wel ve gaan. Hoogte- of dieptepunt, het isjnaar hoe je het ziet: een set geknutselde billen voor iemand die altijd lang op de wc zit. En ja, inderdaad, het slachtoffer in kwestie moest via'het gaatje'op zoek naa het cadeau. Dat zat, je raadt het al, vol pindakaas." „Mijn dochter is acht jaar gele den met man en kinderen Jas per en Kathelijne naar Houston in Amerika verhuisd en sinds dien stuur ik haar ieder jaar een doos met zo'n 15 kilo sin terklaasspul. Kruidnoten. Cho coladeletters. Gevulde kikkers. Een zakje speculaaskruiden dat ik altijd goed in plastic en aluminium verpak: ik ben bang dat de politiehonden er anders op aanslaan. En sintpapier, zodat mijn dochter ook haar eigen cadeaus in kan pakken. Papier koop ik een jaar van tevoren, want ik maak de doos al in oktober klaar en dan ligt er nog maar weinig in de winkels. Ik doe de doos al begin november op de post maar soms gaat het nog bijna mis. Natuurlijk mis ik mijn doch ter die avond, maar het feestje gaat niet aan mij en mijn man voorbij. We vieren het met onze andere kleinkinde- „Toen mijn zoon 3 was, viel de Sint op zijn crèche uit. Ik mocht invallen en ik vond het meteen fantastisch, hoewel ik er die eerste keer niet al te best uitzag. Een pruik als Cat- weazle en een snor die ik met lijm moest vastplakken: nou, dat nóóit weer. Ik speelde 'm ook bij ons thuis en dat had wel wat voeten in de aarde. Tegen onze vier kinderen zei ik op 5 december altijd maar dat papa de pieten naar hun be stemming moest brengen en dat ik niet zeker wist of ik op tijd voor pakjesavond terug was. Ik reed ook nog altijd even met de pieten langs. En, nee, nooit hebben mijn kinderen in die tijd doorgehad dat ik even later als Goedheiligman in de woonkamer terugkeerde. Ik zette een andere stem op, ver wisselde mijn bril en schoenen. Nu zijn mijn kinderen groot en ben ik alweer 32 jaar sint, in verzorgingshuizen, in huis kamers en op scholen. Het is nog net zo leuk als die eerste keer. De vragen die kinderen me stellen! Of Sint wel eens zwemt. Zeker, zeg ik dan. Maar wel met een rode zwem broek en wit kruis op de billen voor de herkenbaarheid. ,We doen niet veel meer aan Sin terklaas, maar ik heb wel één speciaal ritueel. Ik geef mijn zoon Etienne altijd een woord van chocoladelet ters; een woord dat iets over het afgelopen jaar zegt. Zo heeft hij eens het woord 'stage' gekregen en 'Australië' toen hij daar naartoe ging. Dat ritueel is ooit ontstaan omdat hij op de havo voor het vak economie een eigen bedrijf moest oprichten en we de naam van dat bedrijf, 'Dingetje Incorporated', in twintig chocoladeletters voor de voorpagina van zijn werkstuk heb ben gefotografeerd. Dat was zo leuk dat ik dacht: daar maak ik een traditie van. Soms laat ik Etienne alle letters via een speurtocht door het hele huis bij elkaar zoeken. Na deel: het zijn er zoveel dat we ze medio januari vaak nog niet op hebben!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5