3' Museum en VVV delen de ingang Gemeentehuis zuiniger r- "i: 7 'Emmer!', roepen de vluchtelingen bij woonbegeleider Peter de Groot eendrachtig. Hij probeert de nieuwe bewoners in het azc inGoesdetaal snel machtig te maken. 'Nk-' i 2 DECEMBER AZC HEROPEND De Groot probeert in het onlangs heropende azc de nieuwe bewoners snel wegwijs te maken. Om die re den laat hij mensen van verschil lende nationaliteiten zoveel moge lijk met elkaar werken. „Dan zijn ze haast verplicht om Nederlandse woorden te gebruiken als ze elkaar iets duidelijk willen maken. Als je dat niet stimuleert, zoeken mensen uit hetzelfde land elkaar op en pra ten ze enkel in hun eigen taal." Deze ochtend is De Groot samen met vijf onlangs in Goes aangeko men vluchtelingen actiefin één van de woningen op het centrum. Er wordt schoongemaakt, want meer bewoners zullen snel volgen. Het AZC is nu weer twee weken open en er zitten al veertig mensen, waaronder een kleine twintig kin deren. „Ik schat in dat we in de loop van januari vol zitten", zegt locatie manager Fokke Osterthun. In de lo catie Goes is plaats voor driehon derd mensen. Maimuna en Ansumana zijn be zig met het zemen van de ramen. Het echtpaar uit Gambia is nog maar een paar weken in ons land. Vertellen waarom ze de tocht naar Nederland hebben gemaakt (zij per vliegtuig, hij met een bootje over de Middellandse Zee) ligt gevoelig. „We hadden er problemen", houdt Maimuna zich een beetje op de vlakte. Haar echtgenoot vult aan dat i- y ze echt niet naar Nederland zijn ge komen om rijk te worden of iets dergelijks. „We waren niet meer veilig in ons land." Maimuna vindt dat ze warm is onthaald. „Jullie zijn goed voor ons." Niet veilig Een kamer verderop zijn moeder en dochter Faribe en Ladan uit Iran hard aan het werk om de boel aan kant te maken voor de bewoners die komen. Ze zijn met z'n tweeën per auto naar Nederland gekomen, familieleden achterlatend. Ladan heeft het moeilijk als ze dat vertelt. Ooit hoopt ze weer terug te keren In Iran hebben de meeste mensen alles, maar ze mogen niks naar een vrij Iran. „Maar dat is er nu niet", vertelt ze. „Wij deden dingen die de overheid niet waardeert. Daarom waren we niet meer veilig. Weet je, in Iran hebben de meeste mensen alles, maar ze mogen niks." Waar tot een paar maanden gele den in het Goese centrum nog uit geprocedeerde gezinnen zaten die wachtten op hun uitzetting, wonen er nu juist mensen die in het begin van de procedure zitten. „Daardoor kunnen wij veel meer voor en met ze doen", legt Robert Ploeg van het COA uit. Asielzoekers die op hun uitzetting wachten, mogen geen vrijwilligerswerk doen en ook taal lessen zijn niet meer aan de orde. De vluchtelingen die nu komen, worden juist direct gestimuleerd om Nederlands te leren en actief te zijn. „En als ze straks klaar zijn met hun werkzaamheden op het cen trum kijken we of ze zich daarbui ten nuttig kunnen maken. Afval opruimen op de looproute naar de stad, bijvoorbeeld." De bewoners worden vrij snel na aankomst al geactiveerd. Zo pro beert woonbegeleider De Groot hen de Nederlandse mores een beetje bij te brengen. „Dat het be langrijk is om op tijd te zijn en af spraken na te komen", noemt hij als voorbeeld. „Dat to uur ook echt to uur is, en geen kwart over to." De kinderen uit het Goese AZC gaan zo snel mogelijk na hun aan komst weer naar school. Voorlopig krijgen ze onderwijs in Middel burg. Daar staat een zogeheten 'green room', waar mensen zich kunnen laten kieken met een Zeeuwse achtergrond naar keuze. Het is één van de vele nieuwe dingen in de Goese vestiging van de VVV. Die heeft de afgelopen weken een grondige renovatie ondergaan. Na tuurlijk zijn er in het nieuwe in- spiratiepunt (het zesde in Zee land) nog de vertrouwde mede werkers aan wie vragen kunnen worden gesteld, maar met onder meer touchscreens kunnen bezoe kers meer dan ooit zelf hun infor matie zoeken. Aan de wanden hangen grote panelen die al het moois laten zien dat Zeeland, de Beide voorzieningen proberen elkaar te versterken Bevelanden en Goes te bieden hebben. „Waar we vroeger de be zoekers vooral informeerden, wil len we ze nu inspireren", legt pro jectleider Martijn Kapel uit. Wie niet zoveel heeft met al die moderne snufjes, mag gerust zijn- Een foldertje halen, kan ook nog En de aloude souvenirs - van de Zeeuwse vingerhoedjes tot de blikjes babbelaars - zijn ook geble ven. Maar wel iets minder promi nent. „Ze zijn nu aanvullend aan de verhalen die we hier aan men sen willen vertellen", zegt Kapel. Gisteren werd behalve het inspi- ratiepunt ook de nieuwe geza menlijke ingang van de VVV en het naastgelegen Historisch Mu seum de Bevelanden geopend. Waar beide voorzieningen tot voor kort gescheiden waren door een muur, proberen ze elkaar nu te versterken. De verbouwing, waar voor de gemeente 180.000 euro be schikbaar stelde, gaf het museum tevens de mogelijkheid het muse umcafé uit te breiden. Dat was voorheen net iets te klein om grote groepen te kunnen ontvangen. ZIERIKZEE De centrale computer ruimte in het gemeentehuis in Zie- rikzee wordt aangepast. De koeling van de serverruimte vormt één van de grootste energieslupers in het gebouw. Door de manier van koe len aan te passen, verwacht de ge meente jaarlijks zo'n 14.000 euro te kunnen besparen op haar energie kosten. De investering verdient zichzelf zo in maximaal zeven jaar terug, verwachten burgemeester en wethouder. De onderhoudskosten aan het koelsysteem worden teruggebracht van 15.000 naar 1000 euro per jaar. VAN 12.00 TOT 17.00 UUR ZWARTE-PIETEN vrijdag 30 november 2018 BE Nederlanse mores voor vluchteling Rob Paardekam Goes Ll 1 Vlnr: Maimuna, Ansumana, David en Peter de Groot, fotomarcelledavidse - Ladan, vluchteling Op de foto bij de Zeelandbrug, de Goese stadshaven én de stoomtrein. Het kan nu allemaal op één plek: het nieuwe VVV-in- spiratiepunt aan de Singel straat in Goes. Rob Paardekam Goes EVENEMENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52