Sabewa legt bal bij gemeenten Azc in Middelburg is vijfjaar langer nodig 3 Vlaanderen en Walcheren afge worpen. Ze waren vooral gericht op Duitse bunkers en stellingen. Die bevonden zich in het buitengebied. Daarom is het aantal burgerslacht offers naar verhouding beperkt ge bleven", zegt Sakkers. Te licht Eigenlijk waren duizendponders te licht om een bunker uit te schake len. De muren van gewapend beton waren te dik. De Canadezen, die de leiding hadden in de Slag om de Schelde, wisten dat wel, maar wil den de Duitse militairen murw beuken, verwarren en demoralise ren met de aanhoudende bombar dementen. Sakkers: „De gouden re gel is echter dat dat effect binnen 24 uur is uitgewerkt. Op 28 oktober waren er zware bombardementen, maar de landingen bij Vlissingen en Westkapelle waren pas vier da gen later." Volgens Sakkers hebben ruim r8oo viermotorige bommenwer pers 8500 ton aan bommen uitge worpen tijdens de Slag om de Schelde. Dat betekent dat 85 ton aan niet-ontplofte explosieven in Zee land en de Zeeuwse wateren heb ben gelegen, of nog steeds liggen. Dat levert geen direct gevaar op. De bommen zitten vele meters diep in de grond. „Maar", zegt Sakkers, „ik denk dat er in Westkapelle best wel mensen zijn die bovenop een bom wonen, zonder het zelf te weten. Bij de wederopbouw vlak na de oorlog maakte men zich daar niet zo druk om. Van bodemonderzoek was toen geen sprake voordat ze gingen bouwen. Nu zijn we heel wat risi- cogevoeliger." Sabewa ligt al lange tijd onder vuur vanwege het grote aantal klachten. Die gaan vrijwel allemaal over verzoeken tot kwijtschelding. Veel gevallen zijn afkomstig uit Middelburg en Vlissingen. Vooral in de raad van Middelburg willen diverse fracties af van Sabewa. De belastingdienst is de kritiek en het slechte imago beu. Hersel- Het staat het samenwerkings verband vrij al op 1 januari te vertrekken man kondigde woensdag aan dat hij ter discussie wil stellen of Sa bewa door moet gaan met kwijt schelding, aangezien dat op zich een oneigenlijke taak is. Sabewa voert deze nu ook uit voor de Wal cherse gemeenten en Schouwen- Duiveland (die een eigen samen werkingsverband hebben voor de lokale belastingen), zodat bewo ners maar op één plaats kwijt schelding hoeven aan te vragen. Het dagelijks bestuur besprak de kwestie gisteren. Het staat het sa menwerkingsverband vrij al op r januari te vertrekken, vat Hersel man de uitkomst samen. „Als ze denken dat ze het zelf beter kun nen, moeten ze dat vooral doen. Als ze toch willen samenwerken, moeten we daar goed over praten." Het algemeen bestuur van Sa bewa bespreekt 14 december of zij de kwijtschelding op termijn ook voor de acht aangesloten gemeen ten moet blijven doen. Herselman verwacht dat er een onderzoek komt naar de voor- en nadelen. „Tenzij de deelnemers meteen zeggen: we laten het zoals het is." MIDDELBURG Het asielzoekers centrum in Middelburg is vijfjaar langer nodig voor de opvang van vluchtelingen. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) heeft de gemeente gevraagd om de ver gunning te verlengen tot 25 juni 2025. Het azc in het voormalige verzor gingshuis Swerf-Rust aan de wes telijke rand van Middelburg ging op 25 juni 2015 open, voor vijf jaar. De gemeenteraad besloot dat het maximaal tien jaar open mag zijn, maar dat de verlenging geen auto matisme is. Overleg over een langer gebruik moest na drie jaar begin nen. Daarom heeft het COA de ge meente in oktober officieel bena derd. Het college van B en W bena dert het verzoek 'positief, blijkt uit een brief aan de gemeenteraad. Een besluit moet medio juni 2019 wor den genomen. Omwonenden wor den daar nadrukkelijk bij betrok ken. Het gebruik van het azc in de afgelopen jaren wordt geëvalueerd. Ook over de manier waarop die evaluatie zal gebeuren, mogen om wonenden meepraten. 'Transpa rantie is een kernwoord', bena drukt het college. Nadat de stroom asielzoekers enige tijd afnam, is die de laatste tijd weer gestegen. Daarom moet het pas gesloten azc in Goes toch ook alweer open. Ook het azc in Middelburg is dus langer nodig. vrijdag 30 november 2018 vergeven van bommen De bom nog intact op het strand, fotohvzeeland Bommenwerpers gooiden in het najaar van 1944 8500 ton bommen op Zeeland. 10 pro cent van de bommen waren blindgangers. Najaar 1944, tijdens de Slag om de Schelde worden bommen afgeworpen boven de Buitenhaven van Vlissingen en Fort De Ruyter. foto archief hans sakkers Sabewa doet de deur niet op slot voor de Walcherse ge meenten en Schouwen-Duive- land. Als die de samenwerking met de Zeeuwse belasting dienst willen voortzetten, zijn ze nog steeds welkom, zegt voorzitter Jon Herselman. „Maar als zij de kwijtschelding zelf willen regelen: prima. Dan wensen we ze veel succes." Rolf Bosboom Terneuzen -Jon Herselman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31