Kom maar op, gele hesjes Goese Party-D J W weer 's lands beste Musicus en organist Meijs (75) overleden Suprise 2 74 jaar nadat de Engelse duizendponder boven Vlissingen werd uitgeworpen, deed het explosief gisteren waarvoor het was gemaakt: ontploffen. EXPLOSIEF SLAG OM DE SCHELDE Commentaar Gele hesjes steken voorzichtig de kop op in Zeeland. Hier en daar maken mensen plannen om te demonstreren. Tegen wie of wat? Dat is niet helemaal duidelijk. In Frankrijk draait het om de dieselprijs. Die is het symbool ge worden van een tweedeling. De elite denkt aan het klimaat en wil dus minder dieselkilometers, de gele hesjes moeten op hun portemonnee letten. Tussen die twee werelden weet de Franse regering geen brug te slaan. Ook Nederland moet ingrijpende keuzes maken. Hier is al ongenoegen over de woningmarkt, de lonen, de stijgende vaste lasten, de zorg en de pensioenen. Dus de burger staat op scherp. Migratie is een verhaal apart. Bozig Nederland begrijpt hopelijk dat er pas echt veel vluchtelingen komen als de weers verandering grote delen van de wereld onbewoonbaar maakt. Hoe dan ook, een signaal van onvrede van de gele hesjes moet de regering voorzichtig maken. De klimaatmaatregelen moeten evenwichtig zijn. Als de gewone burger de redelijkheid ervan niet inziet - zich bijvoorbeeld achtergesteld voelt bij het be drijfsleven - gaat het niet werken. Begin volgend jaar kiezen we via Provinciale Staten de Eerste Kamer. Veranderingen in de Senaat kunnen het verschil maken. Op weg naar die verkiezingen mag de temperatuur van het debat dus best een beetje oplopen. Als dat komt door de hes jes, prima. Maar iedereen die zo'n geel ding aantrekt moet vooral ook een duidelijke politieke stem inbrengen. Want zo be sturen we Nederland. ledereen die zo'n geel ding aantrekt, moet vooral ook een duidelijke stem inbrengen Hij kreeg de prijs woensdagavond uitgereikt tijdens een groot feest in Club Rodenburg in het Gelderse Beesd. De prijs van de vakjury is hem veel waard. „Er zijn heel veel leuke en goede dj's. Als je vakgeno ten jou dan de beste vinden, is dat mooi. Bij de publieksprijs gaat het er toch vooral om wie de meeste mensen kan mobiliseren om te stemmen." Willem, inmiddels zo'n tien jaar bezig als professioneel dj, won de prijs twee jaar geleden ook al een keer. Dat heeft hem geen windeie ren gelegd. Een goedgevulde agenda had hij daarvoor ook al wel. „Maar je merkt wel dat je ook steeds vaker hele bijzondere en grotere klussen krijgt. Zonder de andere feesten tekort te doen, hoor, want ik draai overal met veel plezier." De 33-jarige Goesenaar probeert veel eigen werk te maken. Veel vrije uurtjes gaan op aan het maken van bijvoorbeeld remixen van be staande muziek. „Daarmee kun je je onderscheiden", legt Willem uit. Hij denkt dat dit zeker heeft mee gespeeld in de motieven van zijn vakgenoten om op hem te stem men. Jansen begon zijn dj-carrière meer dan tien jaar geleden met af en toe wat plaatjes draaien in café De Paardenruif in Kruiningen. La ter viel hij wel eens in als de vaste dj van De Kelder in Goes er niet was. Nu reist hij stad en land af om te draaien op grote en kleine evene menten. ALMANAK In de klas van de 8-jarige Joris- maken de kinderen voor het eerst surprises voor elkaar. Aan gezien de jongen geen liefheb ber van knutselen is, was het pa die een middag met karton, pa pier en lijm in de weer was. Na een paar uur zwoegen, keek de Goesenaar met enige vertwijfe- ling naar zijn creatie. Het was een mooi prinsessenkasteel ge worden, maar toch ontbrak er nog iets vond hij. Zoonlief haalde zijn schouders erover op, om vervolgens bemoedigende woorden te spreken. „Ach, wat maakt het uit? Over een week ligt hij toch bij het oud papier!" Incassobureau sluit haar deuren Stroomtekorten in België mogelijk MIDDELBURG Presentatie halve eeuw fotografie Dat woensdag bij Vlissingen een Britse duizendponder werd opge baggerd was geen toeval. De bom was een veelgebruikt type tijdens de Slag om de Schelde. Toch was er wel iets bijzonders met deze bom. Hij bevatte namelijk geen ontste king. „Van bommen van Engelse makelij komt je dat eigenlijk nooit tegen. Voor ons is dit de eerste keer", zei sergeant-majoor Herman Kos. De Engelse bom werd gisteren door natuurgebied Oranjezon naar het strand tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle gebracht. De Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) begroef hem in een tweeënhalve meter diepe kuil. De bom werd be dekt onder een laag zand van vier meter boven het maaiveld. De en kele toeschouwers, politiemensen en pers, zagen op een veilige af stand van zo'n zeshonderd meter, een perfect symmetrische zandfon- tein. Kos: „Voelde je hem? Nee? Wij wel, maar wij stonden in het duin, wat dichter bij de explosie. Alles is volgens plan verlopen." Duizendponders zijn geen dage lijkse kost voor deze bommenex- perts van de EOD uit Den Helder. Maar toch, twintig tot dertig keer per jaar wordt bij graaf- of bagger- werkzaamheden een bom van dit veelgebruikte type in Nederland gevonden. Lang niet alle bommen die de geallieerden boven Zeeland dropten kwamen tot ontploffing. Eén op de tien boorde zich door da ken of in de zachte bodem, of plonsde zonder verder schade aan te richten in het water. Op geen enkele andere provincie zijn zoveel vliegtuigbommen neer gekomen als Zeeland, zegt histori cus Hans Sakkers uit Koudekerke. In de herfst van 1944, toen de Slag om de Schelde in Het zag hier zwart van de vliegtuigen alle hevigheid woedde, hebben vele honderden geallieerde bommen werpers vele tonnen aan explosie ven op Duitse stellingen geworpen. Sakkers: „Het zag hier zwart van de vliegtuigen. De eerste van deze reeks bombardementen was op 17 september, toen Vlissingen en Big- gekerke zwaar werden getroffen." Het meest in de herinnering ge bleven zijn de bombardementen die bijzonder veel burgerslachtof fers eisten: Breskens op 11 septem ber, toen de Duitsers de Wester- schelde wilden oversteken, en Westkapelle op 3 oktober, toen de zeedijk in Westkapelle kapot werd gegooid. „Er is in september en vooral ok tober een ongekende hoeveelheid bommen boven West-Zeeuws- Musicus en organist Mathieu Meijs is op 75-jarige leeftijd overleden. Hij was van 1983 tot 2004 algemeen di recteur van de Zeeuwse Muziek school. Meijs volgde muziekstudies aan onder meer het Conservatorium Maastricht. Na zijn opleiding do ceerde hij aan hetzelfde conserva torium en bij de muziekscholen in Maastricht en Geleen. Ook was hij actief als concertorganist en kerk musicus en leidde diverse koren en orkesten. In 1975 werd Meijs benoemd tot directeur van de muziekschool in Hoensbroek. Acht jaar later maakte hij de overstap van Limburg naar Zeeland, waar hij de leiding kreeg over de Zeeuwse Muziekschool. Onder zijn hoede kregen ook lichte muziek en pop een volwaardige plaats in de lespraktijk en kwam de nadruk meer te liggen op luisteren en improviseren dan op het naspe len van een partituur. Na zijn afscheid bleef Meijs volop muzikaal actief. Hij gaf concerten en was onder meer organist van de Koorkerk in Middelburg. Daarnaast was hij tussen 2006 en 2014 VVD- raadslid in Middelburg. De uitvaart van Meijs heeft in middels in familiekring plaatsge vonden. vrijdag 30 november 2018 Willem Jansen, alias Party DJ W, mag zich voor de tweede keer de beste dj van Nederland noe men. De Goesenaar won tijdens de Party Awards de prijs van de vakjury. Rob Paardekam Goes Tip? redactie@pzc.nl GOES Het Zeeuwse filiaal van GGN in Goes sluit vrijdag voorgoed de deuren. Dit is het gevolg van een in juni aangekondigde reor ganisatie, waarbij het lan delijk opererende incas sobureau besloten heeft meer zaken te centralise ren. In het kantoor aan de Westsingel werkten vijf tot acht mensen. De werknemers zijn overge plaatst naar Rotterdam of Tilburg of hebben een individuele regeling ge troffen. Klanten die hun schulden contant willen betalen, kunnen voortaan bij de balie op de eerder genoemde vestigingen terecht. DOEL De Europese netbeheer ders waarschuwen voor mogelijke stroomtekorten in België als het koud wordt in januari. De ENTSO-E, de vereniging van Europese netbeheer ders, meldt op zijn web site dat de elektriciteits voorziening in België kan stokken als het in januari overdag vriest en er wei nig wind staat. Bij zacht weer is er niks aan de hand, stellen de netbe heerders. België worstelt met zijn stroomvoorzie ning doordat het meren deel van de kerncentra les stilstaat. Het land is voor de helft afhankelijk van kernenergie. Ben Seelt (1942) in Kort- gene is reclame- en in dustrieel fotograaf. Sinds 1968 was hij actief voor bedrijven als Heer- ema en Zeelandia en volgde hij de bouw van de Deltawerken. Hij heeft een selectie van zijn werk gebundeld in '50 jaar fotografie van Amsterdam tot Zeeland en verder'. Daarin vertelt hij zijn levensverhaal. Het boek wordt zondag om 15.00 uur gepresen teerd in het pand van het CBK Zeeland op de Balans in Middelburg. De presentatie is onderdeel van de expositie 'Zee land, land in zee'. Bodem Theo Giele Vrouwenpolder -Hans Sakkers, historicus Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30