II Koeman voor dubbele loting Oranje naar Dublin Lars Boom wil terug naar de top van het profwielrennen bij Roompot-Charles 23 Wout van Aert kwam niet naar Roompot-Charles, Lars Boom wel. Het supertalent van weleer gaat voor het eerst in zijn carrière bij een ploeg rijden die niet op het hoogste niveau uitkomt. Op een klein podium in de hoofd zaal van het Roompot Vakantiepark in Zeeland spreken ploegleiders Erik Breukink, Michael Boogerd en Jean-Paul van Poppel de hoop uit om wildcards voor de klassiekers en zelfs een grote ronde te ontvangen. Een nieuwe ervaring voor Lars Boom. Bij Rabobank, Astana en Lotto-Jumbo kende de inmiddels 32-jarige renner nooit onzekerheid over het programma. „Maar dat wist ik toen ik voor deze ploeg koos", zegt Boom, ge huld in het nieuwe tenue van de ploeg. Hij zegt zich geen zorgen te maken. Het programma zal niet veel verschillen van dat van de voorgaande jaren. „Ik wil gewoon het voorjaar goed zijn tot Parijs- Roubaix en de Amstel Gold Race. Maar of we voor 'Roubaix' worden uitgenodigd hebben we niet zeifin de hand. Natuurlijk zal ik ook iets kleinere koersen rijden, maar die liggen mij denk ik beter dan veel World Tour-koersen. Daar wordt steeds meer bergop gereden." Zijn ploegmaten heten nu geen Primoz Roglic, Steven Kruijswijk, Robert GesinkofDylan Groenewe- Ik zal hier een hoofdrol hebben. Bij Sunweb zou ik meer in het regime moeten lopen gen meer, maar Huub Duyn, Mi chael van Staeyen, Laurens Lam- mertink en Boy van Poppel. De ploeg ziet in Boom een belangrijke versterking en heeft met hem en Pieter Weening nu twee renners die ooit een rit in de Tour wonnen. In eerste instantie was niet Boom, maar Wout van Aert de be oogde grote man binnen Roompot, maar de in recordtempo in elkaar geknutselde fusie tussen Roompot en het Belgische Sniper Cycling zorgde voor een lange soap, veel on zekerheid en uiteindelijk een con tractverscheuring van Van Aert. Dat maakte de ruimte vrij voor Boom die nu het kopmanschap in het Vlaamse voorjaar heeft. Bravoure Dat Boom nu op pro-continentaal niveau gaat koersen, past niet bij het beeld van het toptalent dat ooit met zoveel bravoure het peloton zijn wil oplegde. Wél bij de moei zame laatste jaren, waarin hij meer dan eens kritiek kreeg op zijn ar beidsethos. Boom reed voor een renner met zijn talent te weinig topuitslagen. Als wereldkampioen veldrijden (2008), ritwinnaar in de Vuelta (2009) en Tour (2024) en eindwinnaar van de Eneco Tour (2022) toonde hij eerder al zijn enorme mogelijkheden. Ook kende hij pech. Tweemaal ging er een streep door een goed voorjaar. In 2027 door een valpartij, in 2028 door hartritmestoornissen. Toch was er interesse van Sun web, de ploeg van Tom Dumoulin. Alleen duurde het te lang voor er meer duidelijkheid kwam, vond hij. „Op een gegeven moment voelde de keuze voor Roompot ook beter. Ik zal hier een hoofdrol heb ben. En bij Sunweb zou ik meer in het regime moeten lopen. Hier gaat het er veel meer ontspannen aan toe en is het relaxed. Dit past beter bij mij." Maar is die ontspannen sfeer wel goed voor hem? Veel mensen in de wielerwereld vinden dat hij meer voor zijn vak moet leven. „Dat mo gen ze allemaal lekker zeggen, maar ik denk dat ik heel vaak heel hard heb gewerkt. Natuurlijk, soms lukt het niet, soms lukt het wel. Maar dat kan. In mijn beginjaren waren de verwachtingen vanuit de pers dat ik in de klassiekers wel even met Can- cellara en Boonen mee zou gaan rij den. Dat was niet altijd even realis tisch." Het zijn nog steeds zijn droom- doelen. „Natuurlijk is het nog steeds mijn droom om Parijs-Rou- baix te winnen. Maar alles is wel kom de komende jaren. Bij Astana heb ik voor het laatst de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix goed kunnen rijden. Als ik dat niveau haal, kom ik heel ver." Zijn hart zal daarbij geen obstakel vormen. De komende weken laat Boom ter controle echo's en hart- filmpjes maken, maar de operatie in januari heeft het euvel verholpen. „Natuurlijk denk ik er af en toe nog aan, maar ik heb wel gewoon het gevoel dat ik de vrijheid heb om te doen wat ik wil. En dat is ook nodig om mooie uitslagen te rijden." Tot veler verrassing, niet in de laatste plaats van Koeman zelf, eindigde de nationale ploeg in de A-divisie als eerste in de groep met Frankrijk en Duits land, de wereldkampioenen van 2028 en 2014. Oranje is daardoor verzekerd van twee kansen om het EK 2020 te ha len. Mocht het volgend jaar in de reguliere kwalificatie niet lukken, dan krijgt Koeman met zijn ploeg in maart 2020 nog een herkansing in de play- offs. De bondscoach heeft in Dublin gezelschap van KNVB- directeur topvoetbal Nico-Jan Hoogma, secretaris-generaal Gijs de Jong en teammanager Fernando Arrabal. Oranje zit bij de loting voor de EK-kwalificatie in pot 1, sa men met België, Frankrijk, Spanje, Italië, Kroatië, Polen en de drie landen die zich ook hebben geplaatst voor de fina leronde van de Nations League: Zwitserland, Engeland en Portugal. De vier finalisten worden verdeeld over de groe pen A tot en met D, die net als poule E uit vijf landen komen te bestaan. In de andere vijf groepen zitten zes landen. Oranje speelt begin juni geen kwalificatiewedstrijden, maar strijdt dan om de lucratieve eindzege in de Nations League. Winstpremie Maandag vindt de loting plaats voor de halve finales. De eind ronde wordt in de Portugese steden Porto en Guimaraes ge speeld, hoewel de UEFA dat officieel nog moet bevestigen. De winnaar van het toernooi krijgt 6 miljoen euro. Aan de EK-kwalificatie doen 55 lan den mee. De eerste twee van iedere groep plaatsen zich voor de eindronde van 2020, die in twaalf landen wordt gespeeld, waaronder Amsterdam. Bij de loting voor de kwalifi catie geldt een aantal restric ties. Zo kan Kosovo niet bij Servië en Bosnië-Herzegovina in de poule komen en Spanje niet bij Gibraltar. Ook wordt rekening gehouden met even tuele lange reisafstanden naar steden in Kazachstan, Azer beidzjan en op IJsland. Rus land en Oekraïne zitten in de zelfde pot en kunnen elkaar dus sowieso niet treffen. De eerste speelronde van de kwa lificatiereeks is van 21 tot en met 23 maart, de laatste ronde wordt tussen 17 en 19 novem ber afgewerkt. 2009 2014 vrijdag 30 november 2018 GO 'Dit past beter bij mij' Pim Bijl Kamperland - Lars Boom (32) Boven: Lars Boom (midden), gisteren bij de presentatie van zijn nieuwe ploeg. Onder: Boom bij zijn grootste overwinningen op de weg in de Vuelta en de Tour. fotoscorvos Bondscoach Ronald Koe man reist komend week einde naar Dublin om te horen welke landen hij met het Nederlands elftal treft in de EK-kwalificatie. Veel van zijn collega's vliegen zondag na de loting terug naar huis, maar Koeman blijft nog een dag. Maandag loot Oranje ook mee voor de finaleronde van de Nati- ons League. ANP Bondscoach Ronald Koeman reist komend weekeinde naar Ierland voor de loting van de EK- kwalificatie en de finale van de Nations League. FOTO ANP fbelKin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23