Eindelijk hoofdrol voor doelman Blaak bij Nederlands hockeyteam 21 Coach Bart Bennema over de kansen van teruggekeerde pupil Atletiekcoach Bart Bennema ziet do hernieuwde samenwerking met sprintster Datne Schippers zitten. Afbreukrisico? Daar denkt hij niet aan. Fontana en White de beste Feyenoord naar Marbeila 'Schweini' door in Chicago „Ik vond het logisch dat Dafne mij de vraag heeft gesteld en dat ze niet her en der is gaan zoeken. Wij weten door ons verleden wat werkt en wat er moet gebeuren. Maar ik moest het wel even laten bezinken en een aantal rondjes met Dafne babbelen. In de acht jaar dat wij met elkaar werkten, was het niet alleen maar rozen geur en maneschijn. Maar we deel den nu dezelfde punten van zorg en hebben alles goed besproken. We willen straks geen tijd verlie zen aan onnodige zaken." „Er zijn destijds geen dingen ge beurd waar ik, of zij, niet overheen zou kunnen stappen. Dat een af scheid niet altijd even soepel gaat, ach ja, dat is zo. Daar heeft zij van geleerd en ik ook. Het is inmiddels twee jaar geleden en ik heb er „Ze geeft zelf aan dat ze de ont spanning en het gevoel moet te rugkrijgen. Dat herken ik. Ik heb haar altijd divers laten trainen en ga dat nu weer doen. Er zal een techniekverandering ontstaan zonder dat ze daar zelfbij hoeft na te denken." „Ik denk dat ik haar aan de praat krijg. Alleen moeten we niet ver geten dat ze onder Reider ook we reldkampioen werd op de 200 me ter en brons heeft behaald op de 100 meter. Dat ze niet makkelijk goede tijden meer liep, is duide lijk. En jammer. Rana is een gelau werde coach met veel goede pres taties, maar blijkbaar lukt het niet bij iedereen." „Over acht maanden, op het WK in Doha, moet ze de competitie aan kunnen gaan met de rest van de dames om haar wereldtitel te behouden, of een andere wereldti tel te behalen. En daarna hebben we ongeveer tien maanden tot de Spelen. Zo kijk ik. En ja, er is vol doende tijd om haar klaar te krij gen om daar een gooi te doen naar de medailles." „Ik heb dat ook gelezen, maar maak mij nul zorgen om een mo gelijk afbreukrisico. Ik heb de overstap gemaakt van de veilige tienkamp naar het sprinten. En neem nu weer de verantwoorde lijkheid om te werken met denk ik een van de allerbeste groepen ter wereld." Blaak moest tot en met de Olympi sche Spelen van Rio 2016 (vierde) vrijwel voortdurend voorrang ver lenen aan Jaap Stockmann. „Er is niemand die zoveel oefeninter lands als ik tegen landen als Zuid- Afrika, Ierland, Engeland of Trini- dad Tobago heeft gespeeld. Ik sta nu op 66 interlands. Maar dat zijn er ruim honderd meer als je de duels meerekent waarbij ik als reserve keeper op de tribune of op de bank heb gezeten." Na de Zomerspelen in Brazilië werkte bondscoach Max Caldas twee jaar lang met een roulerings- systeem voor zijn keepers Blaak en Sam van der Ven (HGC). Eerst om het kwart, daarna per helft en nog later per hele wedstrijd. „Dat viel soms niet mee", bekent Blaak. „Ook als keeper wil je groeien in een wedstrijd." Tot zijn grote opluchting kreeg Blaak een maand voor het WK van Caldas te horen dat hij in Bhuba- neswar eerste keus is. „Daar heb ik heel lang naar toegeleefd en naar toegewerkt. Eerlijk gezegd, had ik er ook wel vertrouwen in. Het gaat al ruim een jaar prima bij Oranje- Rood en bij Oranje. Nu moet ik het op het WK laten zien. Natuurlijk zit er voor mij veel druk op, maar ik wil me zeker niet geforceerd gaan be wijzen. Dan ga je alleen maar ver stijven in het doel." Blaak is naar eigen zeggen meestal wel positief met zijn lang durige reserverol bij Oranje omge gaan. „Als je lekker in je vel zit, voel je je onderdeel van het team. Ben je mentaal wat minder, dan voel je je zelf erbij hangen. Mijn ploeggeno- ten hebben mij nooit als buiten- de buitenwereld tel je als reserve staander gezien ofbehandeld, maar keeper amper mee. Maar nu is mijn zelf zie je dat soms anders. Ook voor tijd gekomen." Er is voldoende tijd om haar klaar te krijgen voor de Spelen en een f gooi te doen naar medailles vrijdag 30 november 2018 OLYMPISCHE SPELEN De Amerikaanse snowboarder Shaun White en shorttrack ster Arianna Fontana uit Italië zijn gekozen tot de beste wintersporters van de Olympische Spelen in Pyeongchang. White en Fontana kregen een gou den beeldje van het ANOC, de verzameling van alle na tionale olympische comi tés. White pakte de olympi sche titel in de halfpipe. Fontana pakte de olympi sche titel op de 500 meter. VOETBAL Feyenoord be legt tijdens de winterstop opnieuw een trainingskamp in Marbeila. De selectie van Giovanni van Bronckhorst (foto) verblijft van 8 tot en met 13 januari in de Spaanse kustplaats. Fey enoord overwinterde al vijf keer eerder in Marbeila. Ook afgelopen april nog, kort voor de bekerfinale. VOETBAL Bastian Schweinsteiger (34) moest er lang over nadenken, maar de Duitser heeft de knoop doorgehakt. De mid denvelder blijft nog een jaar in de Amerikaanse competitie voetballen bij Chicago Fire. „Ik geloof in deze club", zei hij. Dafne Schippers en Bart Bennema in hun eerste periode, voordat de Amerikaanse coach Rana Reider. fotosoenarchamid Belek Dafne Schippers ging begin 2017 van jou naar de Amerikaanse coach Rana Reider en keert nu weer terug. Hoelang heb je daar over moeten nadenken? Toch heb jij het afscheid destijds niet als prettig ervaren. Dat vormde nu geen obstakel meer? nooit wakker van gelegen." Schippers zoekt al langere tijd naarstig naar haar oude topsnel heid. Wat ga jij doen om haar weer op dat topniveau te krij gen? Onder jou groeide ze uit tot de sprintster die in 2015 de wereld verbaasde. Heb jij het vertrou wen dat het weer goed komt? Is er genoeg tijd voor mooie prestaties op de WK komend jaar en de Olympische Spelen in 2020? sprintster overstapte naar de Voormalig sprintcoach Henk Kraaijenhof vertelde in deze krant al dat het afbreukrisico voor de nieuwe coach van Schippers groot zal zijn. Jij hebt dat niet als een belemmering gezien? Sinds zijn entree in de Neder landse hockeyselectie in 2010 miste hij geen enkel groot toer nooi. Een hoofdrol was voor doelman Pirmin Blaak echter slechts sporadisch weggelegd. Bij het WK in India, dat woens dag is begonnen, is hij eindelijk de vaste nummer 1 van Oranje. „Ik tel nu echt volledig mee", zegt de 30-jarige keeper van Oranje-Rood met een glimlach. Pirmin Blaak (met nummer 26) eindelijk vaste eerste keus als doelman van Oranje: „Mijn tijd is nu gekomen." fotoanp 'Dafne Schippers zal weer goed zijn' Pim Bijl -Bart Bennema (coach)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21