Steeds meer baby's bij één ouder O Trend: ouders zijn geen geliefden meer, maar kinddelers Johan Derksen Gele hesjes Walcheren 'Ik heb niets tegen homo's' Loes Roth vertegenwoordigt het Zeeuwse ongenoegen De vliegtuigbom die woensdag in Vlissingen bij baggerwerkzaamheden is gevonden, werd gistermiddag tot ontploffing gebracht op het strand van Vrouwenpolder. Het ging om een Engelse duizendponder uit de Tweede Wereldoorlog. In het explosief zat vermoedelijk zo'n 160 kilo aan springstof. Het aantal kinderen dat wordt gebo ren in een gezin met één ouder is sinds 2000 (toen 12.000 baby's) met meer dan een kwart toegenomen. In 2000 kwam 6 procent ter wereld bij één ouder, inmiddels is dat 9 pro cent. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS), die vandaag worden ge presenteerd in de Landelijke Jeugd- monitor. Volgens hoogleraar Sociale Demografie Jan Latten van de Uni versiteit van Amsterdam zijn er 'nieuwe normen over kinderen krij gen'. „Vroeger was het heel strikt: je moest als koppel getrouwd zijn om kinderen te krijgen. Het denken over gezinnen is veranderd." Twintigers stellen het krijgen van kinderen uit, maar vrouwen die eind dertig zijn juist niet. Latten: „Vrouwen denken: heb je je grote liefde niet op je veertigste, dan is het misschien toch handig om maar vast dat kind te nemen." Volgens de hoogleraar worden 'er steeds meer wensbaby's, en steeds minder lief desbaby's geboren'. Ook door de toename van co-ouderschap (waar bij ouders die géén relatie met elkaar hebben een omgangsregeling heb ben over de kinderen) verandert volgens de bevolkingsexpert het beeld dat mensen van gezinnen hebben. „Kinderen hebben en niet eikaars liefdespartner zijn, wordt normaal." Latten verwacht dat die groei aanhoudt. Bij Surinamers en Antillianen is het aantal kinderen dat vanaf de geboorte bij één ouder woont met 43 procent nog veel ho ger. Van de o-jarige kinderen met een Marokkaanse of Turkse achter grond is dit aandeel 13 procent. Het risico in de bijstand te gera ken, is hoger voor eenoudergezin nen. „Als je kijkt naar Nederlandse gezinnen in de bijstand zijn dat heel vaak alleenstaande moeders", ver klaart socioloog Tanja Traag van het CBS. Gezinnen met kinderen die van een bijstandsuitkering moeten rondkomen, hebben ongeveer 22.000 euro per jaar te besteden. Bij andere gezinnen is dit met bijna 55.000 euro meer dan het dubbele. »P15 Nieuwsmedia ZEELAND2&5 ZEELAND2 FOTO ROLAND DE JONG/HV ZEELAND Steeds meer kinderen wonen al vanaf de geboorte in een gezin met één ouder. In 2017 gaat het om een recordaantal van 15.200 kinderen, bijna één op de tien Nederlandse baby's. Marcia Nieuwenhuis Den Haag vrijdag 30 november 2018 11°C Soms zon, ook een bui mogelijk pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1