100,- Nederland paradijs voor foute goede doelen SAMSUNG GALAXYS9 13 Uit nieuw onderzoek blijkt dat beroemde foto van Van Gogh niet de schilder is extra Vincent van Gogh hield niet van fo tografie en lange tijd waren er maar twee goede portretfoto's bekend, waarop hij respectievelijk 13 en 19 jaar oud is. De foto van de 13-jarige Vincent verscheen op een tentoon stelling in 1957, georganiseerd door de Belgische Van Gogh-onderzoe- ker Mark Edo Tralbaut (1902- 1976). Onderzoeker Teio Meeden- dorp van het museum deed samen met Yves Vasseur nieuw onderzoek naar de foto. Meedendorp: „De foto kwam uit de nalatenschap van Van Goghs zuster Anna. Er is ook een ander exemplaar bekend in de familie en daar staat een annotatie op de ach terkant, 'V.W. ofT. van Gogh, waar bij de T later is doorgestreept. Alles wees erop dat het een foto van Vin cent was." De bewuste foto is inmiddels in veel boeken gepubliceerd. „Men heeft zich nooit afgevraagd of de identificatie wel klopte, vooral ook omdat de jongen zo lijkt op de 19- jarige Vincent op het andere por tret." Het balletje ging rollen toen Wil- fried de Jong in 2014 voor zijn tv- programma Fotostudio De Jong op zoek ging naar de authenticiteit van een derde foto die in Amerika op dook. De twee bestaande portret ten werden als vergelijkingsmateri aal gebruikt voor driedimensionale computermodellen. De software was onverbiddelijk: het Amerikaanse portret was een andere man. Vreemd genoeg le verde de vergelijking tussen de twee jeugdportretten ook geen match op. Meedendorp: „Tegelijk werd ik benaderd door Yves Vas seur, die toen bezig was met de voorbereiding van de tentoonstel ling over Van Gogh in het Belgische Mons. Hij ontdekte in een Brussels lexicon dat Balduin Schwarz, de fo tograaf van het jeugdportret, zich pas in 1870 in Brussel heeft geves tigd. Maar Van Gogh was in 1870 al 17 jaar oud en dit is geen jongen van 17" Maar wie moest het dan zijn? De hypothese dat het Theo zou kun nen zijn werd ondersteund door historisch onderzoek. Theo bleek in 1873 enige tijd in Brussel te wonen, waar de fotograaf ook gevestigd was. Bovendien bleek dat hij in fe bruari van dat jaar een foto van zichzelf heeft laten maken. Hij was toen 15 jaar oud. „Theo had opval lend lichte ogen, met een donkere rand rond de iris. Dat klopt met het portret." Als extra bevestiging is een foren sisch onderzoek naar de foto's ge daan door Zeno Geradts, bijzonder hoogleraar Forensische Data. Hoe kon het toch gebeuren? Zo veel geld ongezien wegsluizen in een paar jaar tijd. Handelde op richter Koos van G. van Stichting Droomwens alleen? Of zijn er meer mensen bij betrokken? Het blijft twee dagen na zijn arrestatie nog steeds een raadsel, maar dat maakt de verbijstering er niet minder om. Stichting Droomwens verkocht in heel het land kaarten, kwam langs met de collectebus en stond regelmatig bij vestigingen van bouwmarkten zoals Karwei en Gamma. Ook die bedrijven zijn door de oplichting in een ongemakkelijke situatie terechtgekomen. „Ze bel den vooraf met de vraag of ze bij ons mochten komen staan", ver telt Annemarie van de Karwei in Schiedam. „Het hoofdkantoor be slist hierover, maar ik kan me voorstellen dat goede doelen hier door nu niet zomaar meer mogen komen." Ook de bedrijfsleider van de bouwwinkel in Barendrecht zegt voortaan voorzichtiger te zijn. Gulle gevers Dat goede doelen zo misbruik kunnen maken van gulle gevers verbaast hoogleraar strategische filantropie Lucas Meijs aan de Erasmus Universiteit niets. Ieder een kan morgen naar de notaris om een stichting op te richten die iets moois wil doen voor de we reld. Aanmelden bij een keur merk of een fiscaal vriendelijk goed doel worden is op basis van vrijwilligheid. Oplichters doen dat dus liever niet, omdat ze dan kunnen worden gecontroleerd. „Ook in deze wereld zijn er altijd mensen die kwaad willen. Dat gebeurt nu eenmaal overal", zegt Meijs. Toch is de impact van oplich ters in de goededoelenwereld vele malen groter dan wanneer ze op een digitale marktplaats actief zijn. Ook in deze wereld van de goede doelen zijn er altijd mensen die kwaad willen Meijs: „Dan voelen alleen gedu peerden zich bedrogen, maar nu krijgen alle donateurs een tik. Het tast namelijk het algemene ver trouwen in goede doelen aan." Keurmerk Niet voor niets proberen goede doelen met een speciaal keur merk het kaf van het koren te scheiden. Dat lukt heel aardig, vinden ze bij Toezichthouder CBF. Zij hebben zicht op wat er met het gedoneerde geld gebeurt van 570 instellingen in Neder land. En die doelen samen behe ren 80 procent van al het geld dat wordt opgehaald. Stichting Droomwens was niet geregistreerd. Maar er waren wel verontrustende meldingen over binnengekomen, bevestigt woordvoerster Diana Dekker van CBF. „Die hebben we aan de poli tie doorgegeven, want we kunnen zelf geen actie ondernemen tegen stichtingen die zich niet bij ons hebben aangesloten." Uiteindelijk is het de politie die moet optreden tegen goede doe len die het vertrouwen van gulle gevers doelbewust beschamen. Maar voor het zover komt, is er vaak al een heel dossier nodig. Vertrouwen Donateurs moeten dus vooral kri tisch naar zichzelf kijken om op lichtingspraktijken te voorko men. „Geld geven doe je altijd in vertrouwen. Bijvoorbeeld omdat je die persoon kent en weet dat ze er goed mee omgaan. Als dat niet het geval is, moeten mensen zelf meer onderzoek doen om te ach terhalen of het goede doel be trouwbaar is", zegt hoogleraar Meijs. Een erkend CBF-keurmerk is een goede graadmeter. Maar aan zo'n logo zijn soms hoge kosten verbonden en dat is precies de re den waarom sommige goede doe len dat niet willen. Maar ook dan zijn er volgens de hoogleraar sub tiele aanwijzingen waarop je kunt letten. Heeft de stichting een nummer van de Kamer van Koophandel bijvoorbeeld? Zijn de bestuursle den onafhankelijk van de direc teur? „Als die op hetzelfde adres wonen, zou ik argwaan krijgen." Ook is het belangrijk dat be stuursleden wisselen, dat er jaar verslagen zijn gepubliceerd zodat donateurs kunnen lezen wat er met hun geld gebeurt. „Als je voor het eerst iets koopt bij een winkel op internet, kijk je ook eerst of die winkel betrouwbaar is." Met de best geteste provider. vrijdag 30 november 2018 GO Niet Vincent op foto, maar Theo Een beroemde foto van de 13-ja- rige Vincent van Gogh blijkt een portret van zijn broer Theo. Dat heeft het Van Gogh Museum be kendgemaakt. Kees Keijer Amsterdam M Links de 19-jarige Vincent, middenin Theo (de foto waarvan lang werd gedacht dat het de 13- jarige Vincent was) en rechts Theo op 32-jarige leeftijd. FOTO'S VAN GOGH MUSEUM EN BELGA eenmalig cashback Acht ton vergokken met dona ties voor zieke kinderen; het nieuws over de vermoedelijke fraude bij Stichting Droomwens sloeg in als een bom. Het tast het vertrouwen in alle goede doelen aan. Maar zolang dona teurs zelf niet goed opletten aan wie ze geld geven, hebben oplichters vrij spel. Salwa van der Gaag Raymond Boere Capelle a/d IJssel - Lucas Meijs, hoogleraar strategische filantropie Kijk op kpn.com voor de voorwaarden b?ent^>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13