Heel het jaar zomertijd maakt ons letterlijk ziek Toch bed, bad en brood voor illegalen kpn Met de best geteste provider. kpn.com EUWS 11 Het kabinet staat voor de keuze: moet in Nederland het hele jaar door de zomertijd of de winter tijd gelden? Of laten we alles zo als het is en blijven we elk half jaar de klok verzetten? Vorige maand organiseerde het kabinet een sessie met bioritme deskun digen. Van die sessie is deze week een verslag openbaar ge maakt. De experts adviseren met klem: kies niet voor permanente zomertijd. „Mensen ontwikkelen een so ciale jetlag, omdat ze doorde weeks vroeg moeten opstaan", stelt Marijke Gordijn van de Rijksuniversiteit Groningen. „Deze sociale jetlag wordt in de winter versterkt door het ont breken van licht in de ochtend. Dit effect kan sterker worden met permanente zomertijd." Gordijn wijst op studies die laten zien dat er meer winterdepressie voorkomt en meer kanker al naar gelang men verder naar het wes ten in een tijdzone woont. „Mensen zijn zich niet bewust van de gevolgen van een perma nente zomertijd, dus ook in de winter, waardoor het in de och tend nog langer donker zal zijn." Ook vertegenwoordigers van de Gezondheidsraad en het RIVM zeggen dat daglicht in de ochtend erg belangrijk is voor de gezondheid. Van mensen die in de nacht werken is bekend dat zij Sociale jetlag wordt in de winter erger door ontbreken van licht in de ochtend meer risico lopen op hart- en vaatziekten, slaapstoornissen en suikerziekte. Daarom heeft per manente wintertijd de voorkeur boven zomertijd. De wetenschappers zien nóg liever dat Nederland overstapt op de Britse tijd (de Greenwich Mean Time, GMT). Daarbij zou het een uur vroeger zijn dan nu. Nederland ligt officieel in de GMT-tijdzone, maar vanwege economische overwegingen is in het verleden gekozen voor de zelfde tijd als in de landen ten oosten van ons. „Dit leidt ertoe dat het in Ne derland nog donker is bij het op staan terwijl het in Duitsland in het oosten al lang licht is. Hoe westelijker in de tijdzone men leeft, des te groter het effect van een verkeerde tijdzone op de volksgezondheid", zegt Alexan- dra Freij, arbeids- en organisatie psycholoog. Minister Ollongren van Bin nenlandse Zaken neemt waar schijnlijk volgend jaar een be sluit over de zomer- of winter tijd. Op dit moment onderzoekt een bureau hoe de Nederlandse bevolking over de kwestie denkt, onder meer via een peiling. Eindelijk is het er dan, het akkoord over de opvang van uitgeproce deerde asielzoekers in landelijke vreemdelingenvoorzieningen (LW's). Een vorm van opvang, in de volksmond 'bed, bad brood', die er van de coalitiepartijen CDA en VVD nooit mocht komen. Vol gens hen is een uitgeprocedeerde asielzoeker een illegaal die zo snel mogelijk moet vertrekken. Onder druk van D66 en CU ver schenen de LW's vorig jaar toch in het regeerakkoord. Er wordt in totaal de komende vier jaar meer dan 70 miljoen euro voor uitge trokken, waarvan 48 miljoen euro door het rijk. Er komt een proef voor drie jaar in vijf grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven en Groningen), later kunnen daar nog drie gemeenten bijkomen. Plekken die straks geen LVV wor den, zullen moeten sluiten. De uitgeprocedeerde asielzoe kers zijn al jaren een hete aardap pel voor Den Haag. Het vorige ka binet van WD en PvdA struikelde er zelfs bijna over. Het akkoord dat er nu ligt is dui delijk een compromis. Ja, er komt opvang voor de uitgeprocedeer- den, maar alleen als zij meewer ken aan een begeleidingstraject. Dat traject is gericht op een 'be stendige oplossing' en daar zit nu net de crux. Volgens WD-staats- secretaris Mark Harbers is die op lossing in principe vertrek uit Ne derland, en alleen in uiterste ge vallen een verblijfsvergunning. In vijf grote steden komt een proef met opvang voor uitgeprocedeerden De maatschappelijke organisa ties, die ook een belangrijke rol krijgen, laten een heel ander ge luid horen. Zij bepleiten het be lang van scholing en andere mo gelijkheden voor persoonlijke ontwikkeling voor de uitgeproce deerde asielzoekers. „Het beeld dat er in dit soort centra alleen maar asielzoekers zitten die niet willen meewerken aan hun ver trek, is onjuist", zegt Rian Eder- veen van het Landelijk Ongedocu- menteerden Steunpunt. Veel van hen kunnen niet terug omdat ze geen goede papieren hebben. vrijdag 30 november 2018 GO De invoering van permanente zomertijd in Nederland zorgt voor meer gevallen van de pressie, kanker en hart- en vaatziekten. Die waarschuwing geeft een groep wetenschap pers aan het kabinet. Peter Winterman Den Haag - Marijke Gordijn, RUG Het kabinet trekt miljoenen uit voor bed, bad en brood voor uitgeprocedeerde asielzoe kers. Het gisteren gesloten ak koord is een compromis dat op verschillende manieren kan worden uitgelegd. Chris van Mersbergen Den Haag De nieuwe Sony Xperia XZ3 SONY fcwT Of

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11