Postbode slaat alarm om... poeder(suiker) Lager schooladvies in polder 2018 zo warm dat zeespiegel weer steeg II II 10 Familie overleden Onur wil harde aanpak foto-verspreiders GENÈVE Het jaar 2018 komt waarschijnlijk op de vierde plaats wat betreft de gemid delde temperatuur. Daarmee zet de opwarming van de aarde door, zegt de Wereld Meteorolo gische Organisatie (WMO). De twintig warmste jaren zijn gere gistreerd in de laatste 22 jaar. Ook dit jaar waren er tekenen van klimaatverandering in de vorm van stijging van de zee spiegel, opwarming van water in de oceanen en smeltend poolijs. Extreme weersomstandigheden die daar het gevolg van waren, veroorzaakten een spoor van ver nielingen op alle continenten, al dus de organisatie. De eerste tien maanden van dit jaar lag de gemiddelde tempera tuur in de wereld bijna een graad boven de periode voor de indu striële revolutie die als basis wordt gehanteerd. De wereld ligt niet op koers wat betreft doelen om de opwarming tegen te gaan, constateert de WMO. Eerste generatie die opwarming begrijpt, en de laatste die er iets aan kan doen „Het is het waard om te herhalen dat wij de eerste generatie zijn die de opwarming van de aarde volledig begrijpt, en de laatste generatie die in staat is er iets aan te doen", aldus secretaris-gene raal Petteri Taalas van de WMO. Volgens de WMO stijgt de we- reldtemperatuur tegen het einde van de eeuw met 3 tot 5 graden Celsius als er niets verandert aan de uitstoot van broeikasgassen. De concentraties van die gassen liggen volgens de organisatie op recordhoogten. Als alle fossiele brandstoffen die er zijn worden benut, zal de temperatuur aan het eind van de eeuw nog verder zijn gestegen. bleek dat een van de meisjes uit een jeugdinrichting was weggelopen, constateerde advocaat Drosten dat het OM niet meer kon controleren of zij zich aan de afspraak hield. Ook daarom zou vervolging moe ten plaatsvinden, gaf hij op dat mo ment aan. OM-woordvoerder Barbara van Heerde zei indertijd dat een gede gen afweging is gemaakt. „Met oog voor alle kanten. De verdachten zijn alleen verantwoordelijk gehouden voor sexting, niet voor het overlij den van de jongen. Maar de officier heeft het overlijden wel in zijn be slissing en de opgelegde voorwaar den meegewogen." Drosten zegt dat de familie door de zaak zelf en alle aandacht ervoor nog maar beperkt is toegekomen aan rouwverwerking. Ook nu heb ben diverse landelijke media alweer aandacht voor de zaak getoond. Hij vindt het wel belangrijk dat erover wordt bericht, maar begrijpt ook dat de familie media-aandacht vooraf afhoudt omdat het 'te veel hun privacy raakt'. Onur is begraven in het Turkse Adana, waar de familie vandaan komt. Op 19 februari vorig jaar sprong de Enschedese scholier Onur (14) van een flat, nadat een naaktfoto van hem op Instagram was gedeeld. Twee meisjes en een jongen waren bij het verspreiden ervan betrok ken. Onur Cücü had een van hen de foto gestuurd in de veronderstelling dat hij die persoon kon vertrouwen. De familie Cücü vindt dat het Openbaar Ministerie (OM) ten on rechte dit drietal niet vervolgt. Met advocaat Paul Drosten zijn vader en moeder Cücü vandaag in Arnhem voor een zogenoemd 'beklag ex ar tikel 12'. In zo'n artikel 12-procedure kan het gerechtshof het OM op dracht geven alsnog iemand te ver volgen. De zitting vindt achter ge sloten deuren plaats. Advocaat Drosten wil niet voor uitlopen op de argumenten die hij zal gebruiken om vervolging te be pleiten. Duidelijk is dat hij daarbij niet kan verwijzen naar eerdere, vergelijkbare zaken. „Er zijn geen zaken waarbij verspreiding van een naaktfoto tot zulke ernstige gevol gen heeft geleid", aldus Drosten. Andere gevallen maken slechts duidelijk dat het Openbaar Minis terie de ene keer wel en de andere keer niet vervolgt en daarbij een af weging maakt tussen de ernst van de zaak en de leeftijd van de dader. Sexting (het verzenden en ontvan gen van seksueel getinte beelden of tekstberichten met mobiele tele foon en/of sociale media) kan net zo strafbaar zijn als het verspreiden van kinderporno. Niels Baas, expert cyberpesten van de Universiteit Twente, zei daarover vorig jaar dat verspreiden van de foto tegen de zin van de ge fotografeerde 'gewoon strafbaar is'. „Jongeren onderkennen vaak niet dat het versturen van een foto erg uit de hand kan lopen. Ze beseffen niet dat het een persoon is. Die boodschap moeten we blijven ver tellen. Als je je met sexting inlaat, moetje beseffen datje daarmee een risico loopt." Gesmeekt De ouders van Onur reconstrueer den de laatste uren van hun zoon en stelden vast dat Onur de tieners heeft gesmeekt de foto niet verder te verspreiden nadat hij hem via Snapchat had gedeeld. Zij stelden dat het drietal dus heel bewust heeft gehandeld. De foto dook op in allerlei WhatsApp-groepen en werd vervolgens door familie in Turkije op Instagram gezien. Het OM besloot de drie niet te vervolgen, maar dan dienden ze zich wel aan bepaalde voorwaarden te houden - er is nooit verteld wat die voorwaarden zijn. Toen later Er zijn geen zaken waarbij verspreiding naaktfoto tot zulke ernstige gevolgen heeft geleid STEIN Een speciaal team van Defensie rukte gistermiddag uit naar het Limburgse dorpje Stein om een verdacht poeder te onderzoeken dat uit een poststuk was gevallen. Na uit gebreid onderzoek bleek het te gaan om poedersuiker. Het zogenoemde CBRN- team van Defensie, ingezet bij dreiging en incidenten met chemische, biologische, radio logische en nucleaire stoffen, was opgetrommeld nadat een postbode 112 had gebeld. Bij het bezorgen van een poststuk kwam er poeder tevoorschijn. Geschrokken liet de postbode het poststuk vallen en belde samen met de geadresseerde 112. De politie zette vervolgens de Negenmorgenstraat in Stein af. De hulpdiensten sloe gen groot alarm. De postbode en de bewoner werden ont smet en opgevangen in het ge meentehuis. De brandweer liet aanvanke lijk weten dat de postbode geïrriteerde handen zou heb ben. Maar later zei de woord voerder dat dit ook van de kou kon komen. Terwijl toch relatief meer kinderen van 'plattelandsbasisscholen' in aanmerking komen voor een hoger schooladvies. Onderwijsminister Arie Slob staat voor een raadsel en laat het nader onderzoeken. Dat blijkt uit een brief die Slob gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Sinds drie jaar is het advies van de juf of meester leidend. Pas nadat groep 8'ers dat advies hebben ge kregen, maken ze een eindtoets. Als ze op die eindtoets hoger scoren dan het advies van hun leerkracht, mag de leraar het advies omhoog bijstellen. Scoren ze lager op de eindtoets dan heeft dat géén gevol gen voor het advies. Nu blijkt echter dat vooral op het platteland weinig adviezen om hoog worden bijgesteld. Hoe stede- lijker de plek van de basisschool, hoe meer adviezen worden bijge steld. In niet-stedelijke gebieden scoor den ruim 6000 kinderen (ruim 40 procent) hoger voor hun eindtoets dan het middelbare schooladvies dat ze van hun leraar kregen. Toch kregen slechts 1202 leerlingen daad werkelijk een hoger advies, minder dan 20 procent. In 'zeer sterk stedelijke' gebieden komen dik 10.000 kinderen (ruim 25 procent) voor een hoger advies in aanmerking en krijgen ruim 3800 dat ook: bijna 40 procent. Zorgerlijk Minister Slob vindt dat grote ver schil zorgelijk. „Dit kan een bedrei ging zijn voor de kansengelijk heid", schrijft hij. Slob vreest dat de aanwezigheid van middelbare scholen in de om geving van invloed is op het school advies. „Om te voorkomen dat het aanbod van vo-scholen in een regio de schooladvisering beïnvloedt, is het van belang dat in elke regio een toereikend aanbod van (brede) brugklassen beschikbaar is", aldus de minister. Hij laat uitzoeken hoe de verschillen ontstaan. vrijdag 30 november 2018 GO - Petteri Taalas, WMO 'Vervolg sexting-trio' Het gerechtshof in Arnhem buigt zich vanmiddag over de vraag of drie jongeren moeten worden vervolgd voor het ver spreiden van een naaktfoto van een jongen die daarna zelf moord pleegde. Het Openbaar Ministerie vond dat eerder niet nodig. De ouders willen bij het hof vervolging afdwingen. Frank Timmers Enschede/Arnhem Onur ligt begraven in Adana in Turkije, foto'scarlo ter ellen en privéfoto - Paul Drosten, advocaat De schooladviezen van basis schoolleerlingen worden in ste den veel vaker omhoog bijge steld dan op het platteland. Ellen van Gaaien Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10