SINT VOORDEEL! Apple <64GB> iPhone 8 7 Rechters buigen zich over principekwestie Heeft Sandra van de Werd in januari 2016 een goede daad verricht of diefstal gepleegd toen zij een kip meenam bij een kunstproject? Politie rekent museumdief (16) in 10GB Data De kip bevond zich in de Acade mie voor Theater en Dans in Am sterdam. Studenten mochten stemmen of het dier zou worden geslacht of niet. Ie zou zeggen: eenvoudig zaakje. Sandra van de Werd (55) liep des tijds de Academie binnen en nam een levende kip mee die niet van haar was. Diefstal. Klaar. Toch buigt de meervoudige kamer, drie rechters maar liefst, zich van daag over de zaak. Want: bij de diefstal van 'Jip de kip' komt een principekwestie van jewelste om de hoek kijken. Jip was namelijk onderdeel van een kunstproject van Rick Busscher. De jongeman had een hobbykip van zijn opa in de kantine gezet om studenten laten stemmen: moet Jip worden geslacht of mag ze blijven leven? Toen Sandra van de Werd van Comité Dierennoodhulp dat zag, aarzelde ze niet. Visitekaartje „Er zijn andere manieren om mensen ergens bewust van te la ten worden. Daarvoor hoefje geen dier te slachten. Rick zei zelfs dat hij hoopte dat mensen vóór slachten zouden stemmen. Hij vond dat ze dat maar eens moesten zien. Ik heb een tas ge pakt, ben de kantine ingegaan, heb Jip meegenomen en een visi tekaartje en vegetarische kipstuk jes achtergelaten", vertelt Sandra. Ik heb een tas gepakt, ben de kantine ingegaan en nam Jip mee Bijna drie jaar later gaat de recht bank in Amsterdam zich buigen over de zaak. De hamvraag is: redde Sandra een dier in nood of is ze een dief? Een lastige vraag. „In de wet staat dat je een dier al leen voor redelijke doeleinden in zijn welzijn mag benadelen. Vee teelt bijvoorbeeld. Daar hoort geen spelletje bij of ze geslacht moet worden of niet," zegt San dra, die overigens niet heeft afge wacht welke kant de stemming opging. „Maar stel dat het om een puppy was gegaan, dan was het land in rep en roer geweest." Het is niet de eerste keer dat San dra zich verzet tegen 'dierenmis- bruik', vermomd als kunst of cul tuur. Ooit sleepte ze kunstenares Tinkebell voor de rechter omdat zij hamsters in een plastic ham sterbal liet rondtollen. Tinkebell werd toen, in 2011, overigens vrij gesproken van marteling. Maar dat was nog vóórdat de Wet Die ren was ingegaan (2013) waarin een dier ook 'intrinsieke waarde' wordt toegekend. Oftewel: een dier is meer dan een ding, een dier heeft gevoel waarmee je re kening moet houden. Traditie Maar Justitie blijft in Sandra's ogen wat achter bij die gedachte. Zo voert ze al heel lang tevergeefs actie tegen een pinkstertraditie op Schiermonnikoog waarbij een haan in een mand in een achttien meter hoge mast wordt gehesen om daar drie dagen te blijven. Rick Busscher wil ondertussen geen commentaar geven. Woord voerder Fokke Uiterwaal van de Academie zegt dat het juist de be doeling was mensen bewuster over dierenleed te laten naden ken. „Er is juist door dit project een discussie op gang gekomen binnen de school over het eten van dieren." De meeste stemmen (66 pro cent) gingen overigens naar 'laten leven'. Jip zou het dus hebben overleefd. „Maar of Rick de kip echt zou hebben geslacht, wil hij niet zeggen", zegt Uiterwaal. „Dat ligt besloten in het kunstproject." Jip leeft overigens niet meer. Het dier ging terug naar Ricks opa, waar het overleed aan diarree. De politie heeft een jongen van 16 jaar aangehouden voor het stelen van meerdere beeldjes, boeken en perkamentrollen uit een Amsterdams museum. De totale waarde van de gestolen voorwerpen is naar schatting 150.000 euro. De jongen kwam in het vizier van de politie toen hij een kunstverzamelaar benaderde die een van de gestolen beeld jes kende. Hij had het 2500 jaar oude gouden beeldje ooit zelf aan het museum verkocht. De verzamelaar zocht meteen con tact met het museum, dat het beeldje al miste. Volgens de po litie roofde de jongen de stuk ken tijdens bezoeken aan het museum. Hij zou dat hebben gedaan, omdat hij 'een sterk verlangen' had om de eeuwen oude stukken dichtbij zich te hebben, en niet zozeer om er geld mee te verdienen. Een unieke zaak, aldus de politie. „Hij heeft veel interesse in ar cheologie en wilde de stukken in het echt ervaren en voelen." Het toestel wasvoor vertrek al niet luchtwaardig Twee miljoen mensen lijden aan rugpijn Zeker twee miljoen mensen in Nederland hebben last van rugpijn of nekpijn. Vorig jaar waren er ruim 1,1 miljoen vrouwen en 858.600 mannen met rug- of nekklachten bij de huisarts bekend, blijkt uit re cente cijfers van het RIVM. Waarschijnlijk is het werke lijke aantal nog hoger: een deel van de patiënten gaat recht streeks naar de fysio en meldt zich niet bij de huisarts. Meest voorkomende klacht is lage rugpijn zonder uitstraling. Het aantal klachten neemt toe met het ouder worden. Extra korting Beschikbaar in: zwart, Laagste t/m: Ma. 3 dec. rood, goud en zilver prijs! 100 min/sms p/mnd Let op! Geld lenen kost geld donderdag 29 november 2018 GO Jip de Kip in de aula van de theaterschool in 2016. fotorickbusscher Redde of pikte Sandra 'Jip de kip'? Victor Schildkamp Amsterdam —Sandra van de Werd AMSTERDAM Een onderzoekscommissie oordeelt hard over Lion Air, waarvan een Boeing 737 eind oktober neerstortte in zee. Alle 189 inzittenden kwamen daarbij om het leven. BILTHOVEN 15,00 voor je abonnement 22,00 voor je toestel Totale Eenmalige Totaal Termijn Duur Vaste CM toestelkosten bijbetaling kredietbedrag bedrag overeenkomst debetrentevoet 528,00 €0,00 528,00 22,00 24 maanden 0% Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7