8 VAN OLDENBARNEVELT GRAFKELDER Vier eeuwen geleden werd Johan van Oldenbarnevelt onthoofd op het Binnenhof. Zijn nazaten willen een zoektocht opzetten naar zijn beenderen. „Deze grote staatsman verdient het niet om te worden weggemoffeld." oor wie vroeger in de klas niet heeft opgelet, een zeer beknopt geschiede nislesje: Johan van Oldenbarnevelt was raadpensiona ris van de Staten van Holland tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Hij werkte daarin samen met Mau- rits van Oranje, zoon van Willem van Oranje. Maar de twee verschilden in de loop der decennia steeds heftiger van koers, waardoor Maurits uitein delijk een even rigoureus als bloede rig besluit nam: de onthoofding van Van Oldenbarnevelt op het Binnen hof. Els van Oldenbarneveld genaamd Tullingh - ja, dat is haar volledige of ficiële naam - is nazaat van Johan van Oldenbarnevelt en haar hele leven al geïnteresseerd in het verhaal van zijn tot de verbeelding sprekende leven en zijn gruwelijke einde. Samen met haar zus Anke en onder bezielende leiding van SP-kamerlid en historicus Ronald van Raak heeft zij nu een duidelijke missie voor ogen: de grafkelder onder het ge bouw van de Eerste Kamer moet worden geopend, om daar op zoek te gaan naar de beenderen van Van Ol denbarnevelt. „Zodat die restanten opnieuw kunnen worden begraven, dit keer op een plek die meer past bij de grote staatsman die hij was." Een paar jaar geleden werd het plan nog als een curiositeit gezien, stelt Ronald van Raak, die al veel langer een pleidooi houdt voor archeolo gisch onderzoek naar de oude raads pensionaris. „Maar door de grootscheepse ver bouwing van het Binnenhof binnen kort heeft het plan veel meer kans van slagen. Het is nu of nooit, beter worden de omstandigheden niet om te gaan spitten en graven." We willen de restanten begraven op een plek die meer bij hem past Premier Rutte - ook historicus - heeft inmiddels dan ook toegezegd dat er een vooronderzoek gaat komen naar de mogelijkheid om de grafkel der voor dit doel te openen. Van Raak heeft zich er altijd al over verbaasd, dat er zo weinig belangstel ling was voor het feit, dat de senaat gebouwd is op de plek waar Van Ol- debarnevelt waarschijnlijk is begra ven. Els van Oldebarneveld heeft wel iets van een verklaring. „Beweerd wordt door onder meer Maarten van Rossem, dat tot in de 20ste eeuw de koninklijke familie niet zo zat te wachten op te veel aandacht voor Van Oldenbarnevelt, die immers toch door toedoen van een Oranje het leven moest laten." Zij heeft er alle vertrouwen in, dat die tegenwerking anno 2018 niet meer speelt. „Ik geloof toch echt wel dat koning Willem-Alexander een moderne koning is met een open kijk op deze kwestie. Ik kan me niet voor stellen dat het vanuit die kant ge blokkeerd wordt." Niettemin zal het onderzoek - mocht er definitief groen licht ko men om de grafkelder te openen voor dit doel - gecompliceerd zijn. Van Raak: „Maurits wilde destijds voorkomen, dat Van Oldenbarnevelt een martelaarsgraf kreeg. Dus ver dween zijn lichaam - gescheiden van zijn hoofd- in het graf van de hofka pel, tevens de rustplaats van diverse graven van Holland. Behoorlijk ano niem, dus." Het zal zeker niet meevallen de beenderen, behorend tot Van 01de- barnevelt, daaruit te filteren. „Maar ik denk wel dat het belangrijk isdat die moeite gedaan wordt. Dit is de grootste staatsman die Nederland ooit heeft gekend." De twee zussen Van Oldenbarne veld zijn bereid om dna-materiaal af te staan voor onderzoek. Els van Ol denbarneveld: „Dat heb ik ook in di verse brieven aan premier Rutte la ten weten, we zijn als familie tot elke medewerking bereid. Uiteindelijk is het ook een stuk van onze identiteit. We zijn ermee opgegroeid, kennen het familiewapen. Zijn daden zijn niet onze verdiensten, toch zijn we er trots op nazaat te zijn van deze bij zondere Nederlander. Ik ben heel blij met mijn naam, die ik ook na mijn huwelijk ben blijven dragen." Overigens is lang niet zeker dat het lichaam van Van Oldenbarnevelt daadwerkelijk begraven is in Den Haag. Martijn van Oostrom van het Haags Historisch Museum: „Er gaan ook verhalen de ronde, dat hij uitein delijk begraven is in Berkel en Ro denrijs. En wij hadden in aanloop naar de expositie toe mensen die claimden familie te zijn en die weer andere informatie gaven over zijn laatste rustplaats. Uiteindelijk bleef dat redelijk vaag en hebben we daar niets mee gedaan." Ook Els van Oldenbarneveld houdt een slag om de arm. „Maar het is waarschijnlijk dat hij hier ligt." En mocht alle onderzoek niets op leveren? „Dan is het in elk geval ge probeerd. Het feit dat zijn beenderen nu waarschijnlijk in een anonieme grafkelder liggen onder het Binnen hof, is mensonterend. Zo'n staats man verdient meer dan zo te worden weggemoffeld." FAKE NEWS woensdag 28 november 2018 GO Op zoek naar de beenderen van de grote staatsman Anne Kompagnie Den Haag Els en Anke van Oldenbarneveld. -Ronald van Raak, SP-Kamerlid Ronald Raak. fotofredleeflang De term is dankzij Donald Trump te genwoordig in zwang, maar ook in de zeventiende eeuw kende 'fake news' zijn slachtoffers. „Over Johan van Oldenbarnevelt wer den door tegenstanders pamfletten en prenten verspreid, om aan te tonen dat hij van dubieuze afkomst was, of nog erger: misschien wel paapse sympathieën had", stelt Mar tijn van Oostrom van het Haags His torisch Museum. „Zijn reputatie werd volledig door het slijk gehaald." Dit materiaal en meer is vanaf 1 decem ber te zien in de expositie Man, macht en moord, die zes zalen telt in het Haagse museum. In februari is in Museum de Gevangenpoort ook het originele zwaard te zien, dat werd ge bruikt voor de onthoofding van Van Oldenbarnevelt. 'n\ïu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8