O O) 0) O 10 ZE Zeeuwse duel lonkt in halve finale beker Ceton en Vosmeer gaan uit elkaar Debutant De Fouw verlengt contract DEBUUT IN TWEEDE DIVISIE Middelburger vond fluiten leuker dan voetballen en switchte twee jaar geleden naar de rol van assistent-scheidsrechter. „WK's, EK's, de finale van de Champions League; daar droomt iedereen van. Ik ook." Het districtsbekertoernooi voor vrouwen zou wel eens een Zeeuwse halve finale kunnen krijgen. Als de twee Zeeuwse ploegen die nog in het toernooi zitten - Sparta/JVOZ en Hon- tenisse - hun kwartfinale winnen, treffen ze namelijk elkaar. Sparta/JVOZ, koploper in de tweede klasse B van het zaterdagvoetbal, moet daarvoor zon dag-tweedeklasser Baronie verslaan. Honte- nisse, koploper in de klasse van de tegenstan der van Sparta/JVOZ, heeft het zwaarder. Die ploeg gaat in Oostend op bezoek bij O W'67, dat achtste staat in de eerste klasse D van het zondagvoetbal. Zaterdag-vierdeklasser Vosmeer en trainer Frans Ceton nemen na het huidige seizoen af scheid van elkaar. Ceton is bezig aan zijn tweede seizoen bij Vosmeer. Tot nu toe is de oogst mager. Na negen duels staat de teller in de vierde klasse B van het za terdagvoetbal slechts op twee punten. Daar mee is de Thoolse formatie hekkensluiter. Vo rig seizoen werd de club, die in 2015 over stapte van het zondag- naar het zaterdagvoet bal, ook al laatste. Toen stond de teller aan het einde van de rit op negen punten; twee zeges en drie remises. Zondag-vierdeklasser Biervliet en trainer Ma- rio de Fouw gaan langer met elkaar door. De Zeeuws-Vlaamse club heeft de hoofdtrainer ook voor volgend seizoen vastgelegd. De Fouw is bij Biervliet, dat vorig seizoen via de nacompetitie promoveerde uit de vijfde klasse van het zondagvoetbal, bezig aan zijn eerste klus als hoofdtrainer. De samenwerking bevalt beide partijen tot nu toe zo goed, dat er is besloten een jaar langer met elkaar door te gaan. Biervliet staat mo menteel elfde in de vierde klasse A van het zondagvoetbal. Die plaats op de ranglijst zou aan het einde van het seizoen directe handha ving betekenen. Clubhelden Bauwens Hij voetbalde zeifin de jeugd van Zeelandia Middelburg, was bij die club toen ook ac tief als scheidsrechter en kwam er als A-junior achter dat hij fluiten eigenlijk leuker vond dan zelf voetballen. Vier jaar gele den leidde Jaimy Pleijte zijn eerste wedstrijd voor de KNVB, RCS Cl tegen RBC Cl. Twee seizoenen te rug maakte hij de switch naar de rol van assistent-scheidsrechter en sindsdien is het hard gegaan met de 23-jarige Middelburger. Zater dag debuteerde hij in de tweede divisie, op het zo goed als lege Kas teel van Sparta. Kan hij tevreden terugkijken op dat eerste optreden op het hoogste amateurniveau? „Ik denk het wel, het ging goed", zegt Jaimy Pleijte. „Ik heb niet echt veel scherpe be slissingen moeten nemen. Daar mee bedoel ik situaties waarbij het net wel of net geen buitenspel is." Op het duel in het stadion van Sparta kwamen nog geen 200 toe schouwers af. Toch vond Pleijte het een prachtige ervaring. „In zo'n stadion assistent-scheids rechter zijn, dat vind ik heel erg gaaf. Het is echt een belevenis. Het klinkt misschien een beetje raar en ik kan het moeilijk onder woor den brengen, maar voor mij was het een kippenvelmomentje. Ook omdat het mijn debuut in de tweede divisie was." Zeelandia Middelburg Als jeugdspeler van Zeelandia Middelburg floot hij jaren geleden voor het eerst wedstrijden. Op zijn negentiende besloot Pleijte te stoppen met voetballen, om te gaan fluiten. „Het voetballen stond me op dat moment wat minder aan", legt hij uit. „En ik vond fluiten heel erg leuk. Ze zeg gen dat een goede scheidsrechter zeifin het veld vaak een verve lende voetballer was. Dat was ik totaal niet. Ik was als speler altijd wel rustig en accepteerde veel be slissingen." Hij volgde de basisopleiding scheidsrechter (BOS) in Seroos- kerke, floot zijn wedstrijdjes bij Zeelandia Middelburg en besloot daarna voor de KNVB te gaan flui ten. „Mijn eerste wedstrijd voor de KNVB was RCS Cl tegen - ik dacht - RBC Cl. Als ik nu op die wedstrijd terugkijk, dan had ik een aantal dingen wel anders kunnen doen. Er zat ook best wel wat spanning op. Je fluit toch ineens voor de 'grote' KNVB en komt daar als official aan. Ik heb vier sei zoenen gefloten, in het seizoen 2017-2018 combineerde ik het met het assistent zijn." Ik was als speler altijd wel rustig en accepteerde veel beslissingen Dat kwam door een cursus. Pleijte wilde graag meer weten over de rol van de assistent- scheidsrechter. „Ik wilde ze beter begrijpen. Zo is het balletje gaan rollen. Ik ben zelf ook als assistent- scheidsrechter aan de slag gegaan en vond ook dat meteen heel erg leuk. Aan het eind van dat seizoen, in mei 2017, kreeg ik meteen de be kerfinale tussen Hoek en BW in Bergen op Zoom toegewezen. Ik had niet verwacht dat ik zo snel zou groeien in die rol." Afgelopen zomer koos hij defini tief voor de rol van assistent- scheidsrechter en dus fluit hij zelf niet meer. Zijn eerste wedstrijd dit seizoen was het duel tussen Hoek en ADO'20, in de eerste voorronde van de KNVB beker. De laatste maanden stond hij ook met zijn vlag langs de lijn bij clubs als Quick Boys, UNA, Stedoco, ASWH en FC Lisse. Pleijte was ook één van de twee assistenten tijdens de derby WOG-DVS'33 in Harder wijk, waar bijna drieduizend toe schouwers op afkwamen. „Dat zijn de krenten uit de pap", zegt Pleijte, die een baan heeft als zelf standig werkend kok bij Van der Valk in Middelburg. Wel of geen buitenspel, de assis tenten krijgen in dergelijke geval len de wind altijd van voren. Of in dit geval van achteren, van het pu bliek dat achter ze staat. Wat doen zulke reacties met Pleijte? „Vrij weinig. Ik ben gefocust op het spel en negen van de tien keer hoor ik niet wat er gezegd wordt. Er zijn wel mensen die vijf minuten door kunnen zeuren over één situatie. Dan denk ik wel: kappen nou, hou je mond dicht en kijk naar het voetbal." Cijfertjes Pleijte, die op dit moment ook nog een thuisstudie financieel ma nagement volgt („Ik werk eigenlijk het liefst met cijfertjes"), wil de komende tijd weer stappen zetten. Zijn debuut in de tweede divisie smaakt naar meer en natuurlijk droomt hij over topwedstrijden. „WK's, EK's, de finale van de Champions League, daar droomt iedereen van. Ik ook. Eigenlijk droom ik van iedere stap om hoog." Misschien wordt hij wel uitge nodigd voor het talententraject van de KNVB, waardoor vlaggen in de Keuken Kampioen Divisie weer een stap dichterbij zou ko men. Voor het zover is, moet Pleijte nog ervaring opdoen in de derde en tweede divisie. Wat is komend weekend de volgende klus? „Ik mag weer naar Hoek", weet Pleijte. „Harold van de Kette rij fluit het duel met Odin'59, ik ben één van de assistenten. De vo rige keer, tegen ADO'20, gaf ik een inworp de verkeerde kant op. Ik moest in een split second beslissen en mijn vlag er meteen uitgooien. Zo'n foutje moet ik nu zien te voorkomen." woensdag 28 november 2018 VROUWENVOETBAL Sparta/JVOZ trof in IJzendijke al een Zeeuwse bekeropponent, fotocarlavos VOETBAL Frans Ceton (hier op archiefbeeld) gaat weg bij Vosmeer, foto ad VOETBAL GO Joep Zoeteweij van VV Kloe- tinge is nog al tijd de koploper in de verkiezing Clubhelden van de amateur sport. Hij heeft bijna 800 stemmen. Meer dan het dub bele van Pa- trick Kaat van Luctor Hein- kenszand (320 stemmen) en Tonny Mulder van sport school Geel hoed. Dezelfde top 3 als vorige week. Stem men kan nog tot vrijdagmid dag 12.00 uur. CLUBHELDEN VAN DE Assistent Pleijte gaat als een speer Barry van der Hooft Voetbalster Wen-Yue Bau wens zit niet bij de definitieve selectie van Oranje onder 16. De speel ster uit Hulst mist daardoor de dubbele vriendschappe lijke ontmoe ting met de leeftijdsgeno- tes van Enge land. Middelburg -Jaimy Pleijte (23) o.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42