Geld voor i wandelpac Vrachtschip ligt nog steeds vast in Terneuzen Geld voor uniek wandelpad in de Zak Hondenbelasting op haar retour 4 Onderzoek naar grootschalige teelt tussen windmolenparken op zee Voorzichtigheid is echter geboden, stelt Henrice Jansen van Wagenin- gen Marine Research. Zij onder zoekt op welke manier de productie van zeewier op zee op een duur zame manier kan worden opge voerd. Op dit moment staat de grootschalige teelt nog in de kinder- Landelijk groeit de weerstand te gen hondenbelasting. Vorig jaar daalde het aantal gemeenten dat de heffing nog kent naar 147 van de 390. Komend jaar zet die trend zich voort. Drenthe wordt zelfs de eerste provincie die compleet hondenbe lastingvrij is, nu ook Noordenveld - de laatste gemeente die de taks nog heeft - tot afschaffing overgaat. Zeeland is de enige provincie waar alle gemeenten de belasting wél kennen. Zij incasseren dit jaar bij elkaar 2,2 miljoen euro. Dat verandert in 2019, want zo wel Goes als Reimerswaal heeft be sloten te stoppen met het belasten van honden. Schouwen-Duiveland bouwt de taks in vier jaar af, zodat er vanaf 2022 niet meer hoeft te schoenen, zegt Jansen. „Het is prima mogelijk om in de Noordzee op grote schaal zeewier te kweken, maar we moeten goed kijken naar de invloed op het ecosysteem. Het kan bijvoorbeeld een kraamkamer zijn voor allerlei visjes, maar het kan ook exoten aantrekken die je juist niet wilt hebben." Voedsel van de toekomst Zeewier is het potentiële voedsel van de toekomst. Het kan een ant woord zijn op de klimaatproblemen én de explosief groeiende wereldbe volking. Het wordt steeds moeilij ker op land zoveel gewassen te telen dat wereldwijd alle monden kun nen worden gevoed. Vergroten van de veestapel kost ruimte en zorgt worden betaald. Tholen volgt hetzelfde traject, maar doet er wat langer over. In 2020 verdwijnt het hogere tarief voor een tweede of volgende hond. Vanaf 2021 wordt vervolgens de be lasting in vijfjaar afgebouwd. In de andere Zeeuwse gemeen ten is afschaffing nog niet aan de orde. Opvallend zijn de grote ver schillen. Vlissingen is de duurste met bijna 92 euro voor de eerste ervoor dat er (nog) meer broeikas gassen de lucht ingaan. Omdat koeien, varkens, geiten, schapen en kippen net als mensen elke dag moeten eten, ontstaat ook nog eens een spanningsveld tussen de teelt van gewassen voor con sumptie en voor veevoer. Dat legt een steeds groter beslag op schaar ser wordende vruchtbare land bouwgrond, met het risico dat oer wouden - de longen van de wereld - worden opgeofferd voor akker bouw. Op de huidige voet doorgaan is dus een doodlopende weg. We moeten gaan boeren op zee, is het nieuwe adagium. Vijf instituten hebben in 2015 en 2016 onderzoek gedaan naar natte akkers. Marin, TNO, Deltares, ECN en DLO beke- hond, blijkt uit een inventarisatie van CijferNieuws.nl. Schouwen- Duiveland is inmiddels het goed koopst, met bijna 30 euro. Borsele, Hulst en Kapelle rekenen voor een tweede hond evenveel als voor de eerste. Elders stijgt het ta riefbij meer honden juist flink, in Terneuzen zelfs tot ruim het dub bele. Wie twee honden heeft, be taalt in Vlissingen volgend jaar het meest: 275 euro. ken de hele zeewierketen. Vragen: is een grootschalige zeewierboerderij in de Noordzee technisch haalbaar en financieel rendabel? Er zijn al wel We moeten goed kijken naar de invloed op het ecosysteem zeewierboerderijtjes (in de Ooster- schelde bijvoorbeeld), maar groot schalige teelt op zee is een ander verhaal. Er zijn zware en dus kost bare installaties nodig om te zorgen dat de wieren die aan afmeerlijnen hangen, door de zware golfslag niet wegslaan. Uit het onderzoek bleek dat de kosten groter zijn dan de op brengsten. Borssele In combinatie met windparken wordt zeewierteelt mogelijk wel rendabel. Windpark Borssele 1 tot en met 4 is over twee jaar gereed. Het is een gebied dat minstens zo groot is als Walcheren. Tussen de molens zouden lijnen met zeewier kunnen worden gespannen. 0rsted, ontwikkelaar van Borssele 1 en 2, juicht medegebruik onder voor waarden toe. Het Rijk ziet ook mo gelijkheden. In de Noordzee Ge- biedsagenda 2050 wordt zelfs ge sproken over 400 vierkante kilome ter aan duurzame zeewierteelt. Russen met kerst nog steeds in de haven liggen. „Dan gaan we ze maar eens extra vertroetelen", zegt Verhoef. Het Varenscentrum doet dat overigens met alle zeelui die met We gaan ze maar eens extra vertroetelen kerst in Terneuzen verblijven. Zo'n honderd zeelieden krijgen een kerstpakket. Ook het Zee manshuis in Vlissingen neemt zo'n initiatief. Daar zijn, volgens bestuurslid Henk Daniëlse, twee honderd pakketten nodig. Bedrij ven uit de omgeving wordt ge vraagd om bijdragen. zondere. Het streekeigen pad gaat over onverharde paden en boeren landpaden. De lengte wordt tussen de 10 en 15 kilometer. Onderweg passeert de wandelaar onder meer bakketen, welen, grenslinden, boerderijen en akkerranden. Via een app wordt daarover uitleg ge geven. Langs het pad worden streekproducten aangeboden, komt de wandelaar langs horeca gelegenheden en zijn er overnach tingsmogelijkheden. Zeeland heeft al Langeafstand- wandelingen en Parelroutes, maar het provinciebestuur vindt het streekeigen pad een unieke toevoe ging. Vandaar dat de SLZ subsidie krijgt om het pad uit te zetten. Er is nog geen zicht op een oplos sing voor het Russische vracht schip Kuzma Minin, dat al meer dan een halfjaar vastligt in de ha ven in Terneuzen. Het schip ligt sinds 15 mei aan de kade in de Massagoedhaven. Schuldeisers hebben beslag laten liggen op de bezittingen van de ei genaar, rederij Murmansk Ship- ping Company. Aan boord waren destijds 21 werknemers. Die kon den niet weg, want dan zouden ze contractbreuk plegen. Inmiddels is een aantal beman ningsleden naar huis, vertelt Le ontine Verhoef van het Varens centrum in Terneuzen. „Maar daar zijn ook weer anderen voor in de plaats gekomen." Het centrum houdt er rekening mee dat de Stel je voor. Je wandelt over een pad door het boerenland, krijgt via een app op je telefoon informatie over bakketen, grenslinden en ak kerranden die je passeert en je koopt een streekproduct bij de boerderijwinkel waar je langs komt. Volgend jaar kan het, op het streekeigen pad dat de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) uitzet in de Zak van Zuid-Beve land. De provincie steunt het pro ject met ruim 25.000 euro. Er zijn al tal van wandelroutes in Zeeland, maar dit wordt een bij- woensdag 28 november 2018 GO Zeewier tussen de windmolens Nieuwe enorme windparken op de Noordzee nemen veel ruimte in beslag. Daarom is het slim windenergie op zee te combine ren met andere functies. Wagen- ingen Marine Research doet on derzoek naar grootschalige zee wierteelt op windmolenlocaties. Frank Balkenende Yerseke Een toenemend aantal gemeen ten ziet af van hondenbelasting. In Zeeland schaffen Goes en Reimerswaal de 'blaftaks' vol gend jaar af. Schouwen-Duive- land en Tholen gaan de heffing afbouwen. Rolf Bosboom Vlissingen -Henrice Jansen, onderzoeker -Leontine Verhoef 2018 2019 hond 1 hond 2 hond 1 hond 2 Borsele 53,40 53.40 54,25 54,25 Goes 62,55 62,55 0 0 Hulst 63,00 63,00 65,00 65,00 Kapelle 63,85 63,85 64,87 64,87 Middelburg 76,63 153,26 78,09 156,17 Noord-Beveland 45,00 50,00 45.00 50,00 Reimerswaal 58,32 70,08 0 0 Schouwen-Duiveland 44,20 64,75 29,43 43.17 Sluis 60,00 111,30 60,75 112,70 Terneuzen 70,65 159,00 71,55 161,05 Tholen 73,50 116,50 73,50 116,50 Veere 67,30 118,20 68,24 119,85 Vlissingen 90,27 180,54 91,62 183,25 De tarieven voor hondenbelasting in Zeeland in 2019, vergeleken met 2018. Bedragen in euro's, broncijfernieuws.nl Martijn de Koning Terneuzen Ernst Jan Rozendaal Middelburg FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36