'Gele hesjes' worden officieel 9 e^sgsgg Als mensen moeten kiezen tussen eten en stroom snap ik dat ze de straat opgaan Ö!»?W *srjö? SRI5 ff ae§ Germain Mugemangango kijkt bedrukt als hij het voorgaande lijstje opdreunt. „De mensen hebben al zo weinig en als ze dan ook nog eens méér geld kwijt zijn aan benzine en energie, als ze moeten kiezen tussen eten en stroom, ja, dan snap ik wel dat ze de straat opgaan." Mugemangango is voorzitter van de Partij van de Arbeid hier in de provincie Henegouwen. Dat zijn niet de sociaaldemocraten die wij in Nederland kennen, maar extreem linkse marxisten. Sinds de verkiezin gen voor de gemeenteraad van vorige maand is de PvdA de tweede partij in Charleroi. „We hebben het ook goed gedaan in Luik en La Louvière", zegt hij. „Want de mensen zijn overal boos. Ze verliezen steeds meer het geloof in de gevestigde partijen. Die bieden geen oplossing voor hun problemen. Het alternatiefis verzet, het alterna tief zijn de gele hesjes. Maar wat moet de politiek dan doen? Zijn de problemen niet gewoon veel te groot om ze op korte termijn op te lossen? En bovendien is de Socialistische Partij, sinds men senheugenis aan het roer in Char leroi, toch zichtbaar bezig in de stad? De oevers van het riviertje de Sambre zijn helemaal opge kalefaterd, er wordt volop geïnvesteerd in nieuwe indus trie, burgemeester Paul Mag- nette belooft dat er tegen 2025 tussen de zesduizend en achtduizend nieuwe banen zijn en er is een enorm winkelcentrum uit de grond gestampt, Rive Gauche. Mugemangango is er kort over. „Niet genoeg. Wij vinden dat er veel meer geld naar publieke voorzienin gen moet, naar openbaar vervoer en huisvesting. En over dat winkel centrum: ga maar eens kijken in de Rue de la Montagne." Dure winkels Ook meneer Vandezande (70), een gepensioneerde machinist die aan zijn dagelijkse wandelrondje bezig is, verwijst naar deze straat. Net als Mugemangango moet hij niks heb ben van Rive Gauche. „Drie verdie pingen met dure winkels! De men sen lopen er doorheen met de han den in de zakken. En de kleine mid denstand is er de dupe van gewor den." Zoals die in de Rue de la Montagne. In het eerste deel zijn van de 42 win kels er precies 30 dicht, leeg, te huur of te koop. In het tweede deel, op weg naar de bovenstad, is het iets beter, maar het lijkt alsof de ziel eruit is, een spookstraat waar geen slager meer is, geen bakker, geen schoenwinkel, zelfs 'de mode voor een kleine prijs' heeft het niet gered. Er is wel nog een bankfiliaal, en daar zit Antoine op de stoep. Met zijn kat en zijn bekertje voor los kleingeld, een beetje bang voor vanavond. PROTEST De Franse 'gele hes jes' hebben een comité gekozen dat hen officieel gaat vertegenwoordigen bij politici en media. Dat comité heeft een lijst met eisen op tafel gelegd. De demon stranten willen dat 'alle belastingen' in Frankrijk omlaag gaan. En gewone bur gers moeten vaker ge raadpleegd worden over het beleid, met name als het gaat om het klimaat. Dat staat in een ver klaring die het nieuwe comité giste ren heeft uitgegeven. Daarin zitten 'ge wone' burgers, zeggen ze zelf. Onder hen is Éric Drouet, de vrachtwagenchauf feur die als eerste op riep tot de blokkade acties van de afgelo pen weken. Ook Pris- cillia Ludosky zit in het comité. Zij is de onderneemster die een onlinepetitie startte tegen de hoge brandstofprijzen. „We zijn geen leiders of beslissers, we zijn alleen degenen die de boodschap uitdra gen", schrijven ze. Kopstukken van de gele hesjes hielden zondag een videocon ferentie om het comité samen te stel len. Zo'n dertig beto gers uit verschillende regio's namen deel aan dat overleg. „Ie dereen presenteerde zich en vertelde wat hij of zij bij wil dragen aan onze beweging. Daarna werd ge stemd", aldus onder nemer Julien Terrier uit Grenoble, die ook in het comité werd gekozen. De gele hesjes eisen nu officieel dat ze worden ontvangen door de regering. „Als dat niet gebeurt, dan worden de acties voortgezet en geïn tensiveerd." Het nieuwe comité neemt afstand van de hevige onlusten afge lopen zaterdag op de Champs-Élysées in Parijs, waar relschop pers tijdens de de monstratie van gele hesjes enorme schade aanrichtten. „We ver oordelen alle vormen van geweld en alle volledige blokkade acties: dat heeft niets met onze beweging te maken." Op hun Facebook- groep hebben de gele hesjes hun eisen ge publiceerd. Die heb ben lang niet allemaal met de dieselprijs te maken. Zo willen ze dat de Franse Eerste Kamer wordt afge schaft en dat de pensi oenen omhooggaan. dinsdag 27 november 2018 GO -Hf De middenstand had ook te lijden onder de rellen in Char leroi. Een reclamebord werd omvergetrokken en een winkel liep schade op. fotosbelga Ouvert i M Straatbeeld in Charleroi, dat tot armoede verviel toen de hoogtijdagen van de kolen- en staalindustrie achter de rug waren, foto freddebrock/id photoagency -Germaine Mugemangango (PvdA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9