Mestovertreders kunnen rekenen op boete 5 Muziek voor zieke baby's Helikopter crasht in wijk Tijdens slaap in bed geraakt Britse 'spion' krijgt gratie hansk). Aan de frontlijn is het de laatste tijd 'relatief rustig' maar de opstandelingen zouden dolgraag Marioepol in handen krijgen. De ruzie om de zee-engte kan leiden tot een nieuwe geweldexplosie aan de frontlijn. De snelheid van de reac ties onderstreept de angst voor een escalatie. Gisteren werd op drie niveau's spoedover leg gevoerd: in de VN-Veiligheids raad, in de Navo-raad in Brussel en in het zogeheten Normandië- overleg in Berlijn. Aan dat laatste beraad, opgericht om toe te zien op herstel van de stabiliteit in Oe kraïne, nemen Oekraïne, Frank rijk, Duitsland en Rusland deel. Secretaris-generaal van de Navo, Jens Stoltenberg, vraagt Rusland dringend onderschepte schepen en opvarenden te laten gaan. „Wat we hebben gezien, is zeer ernstig." De Europese Unie veroordeelt de bouw van de Russische brug en rekent erop dat 'Rusland de vrij heid van zeeverkeer door de Straat van Kertsj blijft garanderen'. Ook president Trump reageerde: „We vinden het in elk geval niet leuk wat daar aan de hand is." Dat heeft minister Carola Schouten van Landbouw gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Als boeren de mestregels - die t ja nuari dit jaar zijn ingegaan - over treden, loopt Nederland het risico de Europees opgelegde fosfaat- en stikstofplafonds te overschrijden. „Dat risico mogen we niet lopen", schrijft minister Schouten. Mogelijk moeten alle boeren ex tra gekort worden op hun fosfaat rechten als Nederland de plafonds overschrijdt, waarschuwt Schou ten. Dat zegt zij te willen voorko men. Schouten meldt verder dat boeren ook na 2019 nog op de bon geslingerd kunnen worden voor mestovertredingen die in 2018 zijn begaan. Hoe hoog de boetes precies zul len zijn, is niet bekend. Wie de mestregels overtreedt, maakt zich schuldig aan een economisch de lict. De NVWA schakelt het Open baar Ministerie in bij geconsta teerde overtredingen. Uiteindelijk beslist de rechter welke boete wordt opgelegd. Sinds begin dit jaar moeten alle hI FtSStSW EUBLSfci melkveehouders in Nederland fos faatrechten hebben voor hun koeien. Daarmee wordt bepaald hoeveel mest mag worden gepro duceerd en hoeveel dieren de boe ren kunnen houden. Vele honder den melkveehouders vrezen failliet te gaan, omdat zij te weinig fosfaat rechten hebben gekregen. Duizenden melkveehouders we ten nog altijd niet zeker hoeveel fosfaatrechten zij precies hebben. Achtduizend boeren maakten be zwaar tegen de aan hen toebe deelde rechten. Een groot deel van hen heeft daarop nog geen reactie gekregen. Van de bezwaren die wel zijn afgehandeld, is 46 procent ge grond verklaard. Schouten zegt dat bij overtredin gen 'kan worden meegewogen' dat er nog openstaande bezwaren zijn en dat de toegekende fosfaatrechten dus nog niet definitief zijn. Of en op welke manier ze daar rekening mee gaat houden, laat de minister in het midden. dinsdag 27 november 2018 GO Oekraïense schepen? A Rusland blokkeerde de door gang voor drie Oekraïense sche pen met een tanker. De interna tionaal betwiste brug is in re cordtijd gebouwd na de annexa tie door Moskou van de Krim. FOTO REUTERS 5 Hoe reageert de inter nationale gemeen schap? Melkveehouders die dit jaar te veel mest produceren, kunnen rekenen op strafrechtelijke ver volging. De NVWA gaat vanaf maart 2019 controleren of boe ren meer fosfaat hebben gepro duceerd dan ze volgens hun fos faatrechten mogen. Peter Winterman Den Haag Ai'"'a A Boeren zijn in onzekerheid over mestrechten. fotomarcbolsius GRONINGEN Het universi tair medisch centrum in Groningen, het UMCG, be gint op de intensive care van de afdeling neonatolo gie met muziektherapie voor zieke pasgeborenen. De medici willen uitzoeken wat het effect is. De stress die zo'n kwetsbaar kleintje door zijn toestand onder vindt, kan levenslange ge volgen met zich meebren gen en moet met de thera pie worden verminderd. ISTANBOEL In een woon wijk in Istanboel is een le- gerhelikopter neergestort. Daarbij zijn zeker vier inzit tenden om het leven geko men en is er één gewond geraakt. Het toestel stortte neer in de wijk Sancaktepe in het Aziatische deel van de stad. Op beelden is te zien dat wrakstukken over een straat verspreid liggen. ZANDVOORTEen 14-jarige jongen is in Zandvoort aan zijn hand gewond geraakt toen zijn huis werd bescho ten. Hij lag op dat moment in bed te slapen. Of hij ge wond is geraakt door de kogel of door bijvoorbeeld rondvliegend glas of iets dergelijks wordt onder zocht. De beschieting vond in de nacht van zondag op maandag plaats. De politie zoekt mensen die iets heb ben gezien. LONDEN De Verenigde Arabische Emiraten heb ben de 31-jarige Brit Matt- hew Hedges gisteren vrij gelaten. Hij was vorige week wegens spionage tot levenslang was veroor deeld. Hem is gratie ver leend. De VAE hadden de vrijlating aangekondigd, kort na het tonen van een video waarop de Brit leek toe te geven dat hij heeft gespioneerd voor de Britse inlichtingendienst MI6.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5