12 ZE Tresor Shema hoort bij de beste voetballers van Rwanda. De Udenaar van Blauw Geel '38 maakte onlangs voor het eerst zijn opwachting in de selectie. Een avontuur om nooit te vergeten. Een man die al balancerend vier ma trassen op zijn hoofd draagt, juicht een bus toe wanneer deze hem voorbij rijdt. Niet veel verder doet een vrouw met twee baby's om haar middel en een kruik water op haar hoofd het zelfde. In die spelersbus zit Tresor Shema - geboren in de Rwandese hoofdstad Kigali, getogen in Uden - geheel gekleed in de uitrusting van de nationale ploeg. Langzaamaan beseft de 22-jarige aanvaller dat hij zijn droom leeft. Met grote ogen kijkt de vleugelspe ler naar het tropische landschap waar de bus aan voorbij snelt richting Huye Stadium in Butare, zo'n 2,5 uur rijden van Kigali. Daar staat het kwalificatie duel voor de Afrika Cup met Centraal- Afrikaanse Republiek op het pro gramma. Met rugnummer 23 neemt Shema voor het eerst plaats op de bank van zijn nationale ploeg. Zijn eerste selectie levert hem nog geen basis plaats of invalbeurt op, maar de erva ring om deel uit te maken van de beste voetballers van het Afrikaanse land is er een die niemand hem meer af neemt. „Het was echt genieten", ver telt Shema lachend. De Udenaar die vorig seizoen het vierde niveau van Nederland verruilde voor het vijfde niveau van België heeft genoten met een hoofdletter G. In een jaar van de bank van derdedivisionist Blauw Geel'38 naar de bank van de nationale ploeg van Rwanda, het is nogal een verschil. Duizenden fans Bij de Afrika Cup-kwalificatiewed strijd maken duizenden Rwandese fans achter hem er een feestje van op de kuipstoeltjes in de nationale kleu ren geel, groen en lichtblauw. Het ka baal dat ze maken is oorverdovend. Vuvuzela's, trommels en het gestamp van het gedans van de vrolijke suppor ters overstemmen alles wat er op het veld gaande is. Liefhebbers die zich geen kaartje kunnen veroorloven, klimmen in bomen of op daken om de wedstrijd te zien. „Het is echt gewel dig om in zo'n atmosfeer als voetballer te zijn. Het stadion was niet uitver kocht vanwege de armoede in dit deel van het land. Wanneer we in het Ama- horo Stadium spelen, in de hoofdstad, zitten er 30.000 fans op de tribune." De droom om in dat stadion te spe len wordt voorlopig nog geen werke lijkheid. De volgende wedstrijd is op 22 maart uit bij Ivoorkust. Dan hoopt Shema weer geselecteerd te worden en dan wél te debuteren. „Bondscoach Vincent Mashami wil met een jonge ploeg werken met spelers die uitko men in Europese competities." Samen met Djihad Bizimana en Steve Rubanguka is Shema een van drie spelers die op het Europese conti nent voetbalt, maar toch ligt het ni veau van de ploeg volgens de buiten speler hoog. „Het is denk ik vergelijk baar met de eredivisie of de Keuken Kampioen Divisie. Bizimana speelt bij Waasland-Beveren in de Jupiler Pro League op het hoogste niveau van Bel gië." Stiefvader Zelf kwam Shema in contact met de bondscoach via zijn neef Jimmy Ga- tete (oud-UDI'19), die 22 interlands voor de 'Wespen' speelde. Gatete en Shema hebben dezelfde Nederlandse stiefVader. „Ik moest wat beelden op sturen naar de bondscoach, die me ook nog kent van een trainingsstage in Rwanda toen ik 18 jaar was. Omdat het toen lekker ging bij KM Torhout kon ik ook wat doelpunten meesturen. Dat heeft wel geholpen." Het voetbal is anders in Afrika. Na een paar minuten op de training was ik al buiten adem doorde grote hoogte „Het is ook heel anders om te voet ballen in Afrika. Na een paar minuten op de training was ik al helemaal bui ten adem. Butare ligt op een hoogte van 1700 meter. Dus krijg je weinig zuurstof." Shema moet zich ook op andere fronten aanpassen, want het is een na deel dat hij het Kinyarwanda (de Rwandese taal) niet spreekt. „Toch spreken de meesten ook vloeiend En gels en met Rubanguka kan ik Neder lands praten. Het heeft misschien nog even tijd nodig om me echt onderdeel te maken van het team." Groeneveld Zijn selectie heeft de Udenaar net zo gesterkt als het feit dat zijn vriend en huisgenoot Arnaut Groeneveld (Club Brugge) het tot international van Oranje heeft geschopt. Waar de Osse- naar met een enkelblessure de laatste interlandperiode toekeek bij Oranje, zag Shema Rwanda de wedstrijd te gen Centraal-Afrikaanse Republiek lange tijd domineren, waarna het in de 95ste minuut toch mis ging door de 2-2 van Geoffrey Kondogbia (Valen- cia). Die late goal betekende uitscha keling voor de 'Wespen'. Rwanda deed in de voetbalhistorie van het land slechts aan één Afrika Cup-eind- ronde mee. Iets wat Shema graag wil verande ren, maar daarvoor moet de ambiti euze buitenspeler eerst nog even zien debuteren. dinsdag 27 november 2018 GO Voor een dolenthousiast publiek zat Trevor Shema (inzet) op de bank bij de interland van Rwanda, Het is geweldig om in zo n atmosfeer voetballer te zijn' Sjors Grol Kigali - Tresor Shema (22)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44