Mare Ribot ontlokt boosheid, plezier en absurdisme aan zijn gitaar 8 Een tien van kernwaakhond IAEA in voorlopig rapport inspectie Boekhouder moet dik zes ton aan zijn baas terugbetalen Dat staat in een voorlopig rapport van een team van experts van het Internationaal Atoomagentschap (IAEA), dat gisteren is overhan digd aan staatssecretaris Stientje van Veldhoven van Infrastructuur en Milieu. Over vier maanden wordt het definitieve rapport naar de regering gestuurd. De presenta tie van het voorlopige rapport in Den Haag betekent het slotak koord van de vierjarige missie. De experts van het IAEA beoordeel den niet of nucleaire installaties, transport en opslag wel veilig zijn, maar gaven adviezen om het 're gelgevend kader' te verbeteren dan wel overzichtelijker te maken. De verantwoordelijkheid van de rijks overheid voor de nucleaire veilig heid werd op allerlei vlakken ge toetst. „Deze missie was bedoeld om Nederland vooruit te helpen. Het was geen inspectie", onder streepte Andrej Stritar, leider van het IAEA-team. Lappendeken Toen de experts van de internatio nale atoomwaakhond in 2014 aan hun missie begonnen, constateer den ze dat de regelgeving en het toezicht waren verdeeld over ver schillende ministeries, inspecties en instanties. De toenmalige Kernfysische Dienst, die onder meer toezicht hield op de kern centrale en de centrale opslag voor radioactief afVal Covra in Borssele, viel onder het ministerie van Eco nomische Zaken. Bij vervoer van radioactieve stoffen kwam de In spectie Leefomgeving en Trans port, die valt onder het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, om de hoek kijken. De bescher ming van patiënten tegen straling Deze missie was om Nederland vooruit te helpen. Het was geen inspectie (röntgen) in ziekenhuizen was weer een verantwoordelijkheid van het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport. Om aan die lappendeken een eind te maken, werd in 2015 één nucleaire waakhond opge richt: de Autoriteit Nucleaire Vei ligheid en Stralingsbescherming (ANVS). De instantie bereidt wet en regelgeving voor, is verant woordelijk voor het Nationaal Cri sisplan Stralingsincidenten, ver strekt vergunningen (1000 per jaar) en houdt toezicht op de nu cleaire sector. De ANVS en de Bel gische evenknie FANC voeren on der meer gezamenlijke inspecties uit in kerncentrales. Daarnaast communiceert de ANVS met bur gers bij een ongeval waarbij radio actieve straling is vrijgekomen. Dat gebeurt onder meer via het webportaal infonucleairrisico.nl. In 2017 werd besloten de ANVS volledig onafhankelijk te maken. De autoriteit kan sindsdien zelf standig beslissingen nemen, los van welk ministerie dan ook. Die progressie kreeg lof. Volgens Stri tar was het eigenlijk een 'saaie missie'. „Nederland heeft bijna al onze aanbevelingen opgevolgd. Gefeliciteerd!" MIDDELBURG De 34-jarige boek houder J. K. uit Bruinisse is giste ren door de rechtbank in Middel burg voor fraude bij zijn werkge ver veroordeeld tot een taakstraf van 240 uur en een celstraf van drie dagen plus zes maanden voorwaardelijk. Die drie dagen zijn gelijk aan het voorarrest. Daarnaast moet hij zijn baas 624.725 euro terugbeta len. Tegen K. was twaalf maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk, geëist voor het stelen van meer dan een half miljoen euro bij zijn werkgever. K. werkte bij een aan nemersbedrijf in Zierikzee en sluisde tussen 2013 en 2016 weke lijks geld naar zijn eigen rekening. Het geld dat K. op die manier bij elkaar fraudeerde, ging op aan zijn gokverslaving en de aanschaf van twee auto's. Uiteindelijk werd het gesjoemel K. te veel en biechtte hij alles op aan zijn werk gever. Inmiddels gokt K. al geruime tijd niet meer en is hij voor zijn verslaving in therapie gegaan. Hoe verschillend ook, wat zijn albums gemeen hebben is zijn woede en politiek activisme dinsdag 27 november 2018 GO Lof voor nucleair beleid Een tien, een griffel en een zoen van de internationale atoomwaakhond IAEA. In vier jaar tijd heeft Nederland de re gels voor en het toezicht op nu cleaire veiligheid en stralings bescherming versterkt. Er is met name lof voor de oprich ting van één landelijke toezicht houder: de Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescher ming. Frank Balkenende Den Haag -Andrej Stritar, leider missie IAEA De Amerikaanse gitarist Mare Ribot voelt zich net zo thuis op een klassieke gitaar als in een garageband. Maar reken erop dat hij vanavond in De Spot in Middelburg, zijn klassieke gi taar thuislaat. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Dog, het trio waarin Ribot in Mid delburg figureert. Vaak krijst hij de boel bij elkaar, als een liedje lieflijk begint (zoals Pennsylvania 6 6666) ont aardt het toch in chaos, en zijn gitaarsolo's zijn messcherp, gie rend en worden vaak door aller- Volgens Muziekpodium Zeeland is Ceramic Dog een 'vrij, punk-, funk-, experimenteel, psychede lisch, post elektronica collec tief'. Ribot heeft dit jaar twee platen uitgebracht, YRU Still Here met Ceramic Dog en Songs of Re sistance: 1942-2018 onder zijn eigen naam. Hoe verschillend ook, wat ze gemeen hebben is zijn woede en politiek acti visme, vooral tegen presi dent Donald Trump. In Ce ramic Dog combineert Ribot zijn boosheid met absurdisme en spelplezier Want, zegt hij, met een verwijzing naar Emma Goldman: „Als ik niet kan dansen, bekijk je het maar met je revolutie." Mare Ribot's Ceramic Dog, van daag, dinsdag in De Spot in Mid delburg, zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 uur. Popliefhebbers kennen zijn naam wellicht van de platenhoe zen van Elvis Costello of Tom Waits. Laatstgenoemde scha kelde in de jaren tachtig van Louis Armstrong-achtige jazz- ballades over naar een veel ru were en spannendere potten-en- pannenblues. Daarbij leunde hij zwaar op het ogenschijnlijk so bere, maar virtuoze gitaarwerk van Ribot. Waits en Ribot hebben een soort gekte gemeen, die zeer manifest is in de muziek van Ceramic lei effecten vervormd. „Subtili teit is niet mijn sterkste punt", zegt Ribot in een interview. Niet helemaal terecht, maar wie naar De Spot gaat, is gewaarschuwd. Mare Ribot TO R AFA ALCAIDE/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40