Aangifte vanwege ballonnen Dijkhoff 'Een beetje te veel' maakt componist heel gelukkig 3 Werklozen moeten een deel van hun WW-uitkering kunnen aanwenden om een opleiding van te betalen, stelt regeringspartij VVD. Omscholing moet zo makkelijker worden. „Verspreiding van vijfhonderd stuks zwerfafval is een economisch delict", zegt Teunissen. „Ik vind het een heel principiële zaak, dat zal het Openbaar Ministerie ook moeten vinden." De afgelopen dagen hebben veel mensen zich opgewonden over de ludieke actie van Dijkhoff. Hij wilde op het VVD-festival in de Brabanthallen afrekenen met de kritiek dat hij te veel proefballon nen zou oplaten. Daarop liet hij bezoekers van het WD-congres een politiek idee in vullen op een kaart, die werd vast gemaakt aan een ballon. Zaterdag middag rond de klok van drie wer den die door Dijkhoff demonstra tief met een druk op een rode knop gelanceerd. Dat schoot de bekendste bos wachter van Brabant, Frans Kap- teijns, in het verkeerde keelgat. Ook de actiegroep Stop Dierenleed sprak er schande van. Het is tamelijk uniek dat het ene Kamerlid aangifte doet tegen een ander. Eerder dit jaar wilde PVV- leider Geert Wilders Denk-Kamer- lid Farid Azarkan voor de rechter hebben, omdat die een nepposter van Wilders had gemaakt. Regeringspartij WD vindt de hui dige opzet van de Werkloosheids wet te veel gericht op inkomenson dersteuning: de wet zet te weinig aan tot actie. WD-Kamerlid Den nis Wiersma wil dat mensen die werkloos worden meer mogelijk heden krijgen om zelf te bepalen hoe ze aan het werk komen. „Je bouwt nu WW-rechten op en krijgt een uitkering als je werkloos wordt. Terwijl het doel zou moeten zijn om zo snel mogelijk weer aan het werk te komen. Elke dag dat je langer aan de kant staat, wordt de afstand tot de arbeidsmarkt groter." Het idee voor een keuze-WW werkt als volgt: de WW-rechten die een werknemer tijdens zijn loopbaan heeft opgebouwd (dus het aantal maanden dat iemand recht heeft op die uitkering) wor den opgeteld tot een totaalbedrag. Een deel van dat bedrag zou vervol gens uitbetaald kunnen worden om een opleiding te bekostigen. Die opleiding moet wel concreet zijn en uitzicht bieden op een baan, stelt Wiersma. „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat mensen dit geld ge bruiken voor een vakantie of een cursus bloemschikken." Werklozen kunnen nu ook bij uitkeringsinstantie UWV geld voor scholing aanvragen, maar dat is in veel gevallen niet genoeg om volle dige omscholing te betalen. Hage naar Donny Boelhouwer kan erover meepraten. Als parttime personal trainer kwam hij afgelopen zomer langs de kant te staan. Hij besloot zich te laten omscholen tot stuka door. „Vrienden hadden mij verteld dat hier onwijs veel werk in is", al dus Boelhouwer. De opleiding die Boelhouwer wilde volgen, kostte ruim 6ooo euro. Hij klopte aan bij het UWV: pas tien weken later kreeg hij te ho ren dat er slechts 2500 euro budget voor hem was. „Er bleek niks moge lijk. Alles liep via mailcontact, er is geen vast persoon. Er is werk zat, maar je wordt vanuit de WW niet gestimuleerd daar te komen. Er zijn ook potjes zat, maar niet voor mij. Ik ben er uiteindelijk vier maanden mee bezig geweest, terwijl ik hoopte binnen drie maanden aan het werk te zijn." Het 'systeem' blokkeert nu dat mensen als Boel houwer zichzelf aan het werk hel pen, stelt Wiersma. „Daar wil ik wat aan doen." Het WD-Kamerlid benadrukt dat hij mensen geen WW wil af pakken. „Het recht op WW wordt niet minder, maar mensen krijgen wel meer regie." Daarnaast bena drukt hij dat zijn idee niet als ver kapt bezuinigingsvoorstel moet Er is werk zat, maar je wordt vanuit de WW niet gestimuleerd daar te komen worden gezien. „Er zullen partijen zeggen dat de overheid sowieso meer geld moet uittrekken voor scholing. Daar ben ik het mee eens en dat doen we ook. Maar deze mid delen zijn uiteindelijk niet onbe perkt. Met de keuze-WW willen we iets extra's kunnen doen." Het plan valt in goede aarde bij het bedrijfsleven. „De WW is nu vooral bedoeld als vangnet, maar het leed is dan eigenlijk al geschied, want mensen zijn werkloos gewor den", zegt directeur Harry van de Kraats van werkgeverskoepel AWVN. Hij is het met Wiersma eens dat de WW activerender moet worden. „Al moet je wel goed na denken onder welke omstandighe den en voorwaarden je dit doet." Nog beter zou het zijn als men sen die werkloos dreigen te worden al voor die tijd een handje worden geholpen, aldus Van de Kraats. „Ei genlijk zouden we moeten zorgen dat mensen niet meer eerst in de WW komen. Kijk naar caissières: steeds meer supermarkten zullen kassavrij worden. Die banen zullen dus verdwijnen, terwijl die mensen over vaardigheden als klantgericht heid beschikken waar ze in de ho reca om zitten te springen. Daar moeten we tijdig op inspelen." dinsdag 27 november 2018 GO Het oplaten van vijfhonderd ballonnen op het VVD-congres van afgelopen zaterdag in Den Bosch moet worden bestraft, vindt Tweede Kamerlid Christine Teunissen. Zij doet daarom bij de Haagse politie aangifte tegen VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff. Jan Hoedeman Den Haag CULTUURFONDS PRIJS Eigenlijk vond Reinbert de Leeuw de Cultuurfonds Prijs 'een beetje te veel'. Toch nam de pianist, dirigent en compo nist hem gisteren met plezier aan van koningin Maxima. Aan de jaarlijkse prijs is een geldbedrag van 150.000 euro verbonden. Het is een belo ning voor De Leeuws baan brekende werk. Eind jaren 60 zette hij zich met andere jonge componisten en musici in om de Nederlandse muziek wereld op te schudden. Zij verenigden zich in de Noten krakers en zorgden voor con sternatie, onder meer door een concert te verstoren. Alles om aandacht te eisen voor de veranderdrift die De Leeuw de rest van zijn leven bleef begeesteren. De componist gebruikt de helft van het prijzengeld dan ook precies daarvoor. Het gaat naar een fonds, waarmee nieuw repertoire en ensem bles worden ondersteund. Zo richt de 80-jarige zich op de toekomst van de muziek. „Ik schrok een beetje", zegt De Leeuw zelf over het moment waarop hij hoorde dat hij de prijs in ontvangst zou mogen nemen. Tegelijkertijd geeft hij toe: het ontvangen streelt ook zijn ijdelheid. Hij is dan ook 'heel gelukkig' met het krijgen van de prijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds, dat hem roemt als 'leermeester, toonmeester, grootmeester'. FOTO GETTY 'keuze-WW' VVD ijvert voor een Laurens Kok Den Haag —Donny Boelhouwer, nu stukadoor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3