Pot geld voor duurzame ideeën jongeren 5 HOOGBEGAAFDHEID EXTRA AANDACHT Kinderen die hoogbegaafd zijn verdienen extra aandacht op school. „Het is belangrijk om ook voor deze kinderen voldoende uitdaging binnen de school te hebben en hen op een goede manier te helpen om zich te ontwikkelen", zei minister Arie Slob gisteren tijdens een bezoek aan Zeeland. e bewindsman ging bij twee basis- j scholen langs om [het onderwijs in de praktijk te zien. Eerst bezocht hij Het Vlot-Ichtusschool in Vlissin- gen, waar hoogbegaafde leerlingen verspreid over de klassen zitten. Daarna ging hij naar De Tweemas ter-Kameleon in Oost-Souburg. Daar zijn naast de acht reguliere klassen vijf zogeheten SterQ!- groepen, met in totaal zo'n hon derd hoogbegaafde leerlingen uit de wijde omgeving. Slob prees na afloop de inzet van beide scholen. „De discussies gaan vaak over kinderen die wat moei lijker kunnen meekomen. Het is heel belangrijk dat we aandacht voor hen hebben, maar we zien dat bij de leerlingen die we hoogbe gaafd noemen die aandacht soms ontbreekt. Dat kan hen, ook als het gaat om hun welbevinden, in moeilijke omstandigheden bren gen. Bij de leerkrachten die ik van daag heb ontmoet zie ik een enorme drive om dat te voorko men en te zorgen voor een pas send aanbod." Extra inspanning Dat vergt wel extra inspanning en geld. „Ik zie dat scholen doen wat ze kunnen, maar dat ze tegen een aantal beperkingen aanlopen, soms ook in financiële zin", zei Slob. Hij wees erop dat er in het re geerakkoord geld voor is gereser veerd, maar dat er niet altijd ge bruik van wordt gemaakt. „Ik hoop uiteraard dat scholen weer de weg vinden naar dergelijke re gelingen en dat ze uiteindelijk straks ook met een positief oordeel te maken krijgen." Ruud Hoogesteger, directeur van De Tweemaster-Kameleon, putte daar hoop uit. De school is al langer bezig om de SterQl-klassen erkend te krijgen als een vorm van speciaal onderwijs. „De minister heeft gezegd dat hij daar budget voor heeft vrijgemaakt. Nu hoop ik dat wij daar op een of andere manier toegang toe krijgen. Daar zijn we mee bezig. In het verleden is er ook geld voor geweest, maar in deze regio is dat veelal op de plank blijven liggen. Van die fou ten proberen we te leren." Bij de leerkrachten die ik vandaag heb ontmoet zie ik een enorme drive Directeur Jeanette van Loo van Het Vlot-Ichtusschool sprak na af loop van een 'heel prettig gesprek'. Ook zij gaat de mogelijkheid voor financiële steun verkennen, maar dan voor onderwijs voor hoogbe gaafden binnen reguliere klassen. „We zijn een heel gewone school, waar elk kind welkom is. De mi nister was onder de indruk van de sfeer, de openheid van de kinde ren en de ruimte die ze krijgen. Het is leuk om dat terug te horen." Energie „Ik haal altijd heel veel zuurstof in het land", zei Slob, die ook Om roep Zeeland bezocht. „Ik wil niet opgesloten zitten in mijn papie ren, maar vind het juist belangrijk om de praktijk te ontmoeten, mensen in de ogen te kijken en met hen te praten over de dingen die goed gaan en die slecht gaan. Dat geeft me heel veel energie." Het KZGW viert in 2019 zijn 250-ja- rig bestaan. Onderdeel van de festi viteiten is het project Young Energy Society Challenge (YESC). In het kader daarvan worden alle Zeeuwse jongeren uit het basis-, voortgezet, beroeps- en weten schappelijk onderwijs gevraagd met creatieve ideeën te komen voor de overstap naar duurzame energie, zodat de klimaatdoelstellingen eer der worden gehaald. Het YESC is het het vijfde project dat wordt gesteund uit het Fonds voor de Zeeuwse Energietransitie. Dat is anderhalfjaar geleden opge richt en wordt gevuld door netbe heerder Stedin. Bij de overname van het Zeeuwse netwerkbedrijf DNWG/Enduris door Stedin is vo rig jaar de Stichting Zeeuwse Pu blieke Belangen opgericht. Die con troleert de afspraken die destijds zijn gemaakt om vijf jaar lang de werkgelegenheid te garanderen en verdeelt in die periode elk jaar twee miljoen euro uit het duur zaamheidsfonds. Het eerste jaar bleef het meeste geld op de plank liggen. „Het heeft tijd gekost om bekendheid te krij gen", verklaart gedeputeerde Carla Eerst hadden we meergeld dan projecten, binnenkort hopelijk meer projecten dan geld Schönknecht, die de provincie ver tegenwoordigt in de Stichting Pu blieke Zeeuwse Belangen. „Eerst hadden we meer geld dan projec ten, binnenkort hopelijk meer pro jecten dan geld." Van de eerste vier miljoen is nu een kwart uitgegeven. Het hoogste bedrag gaat naar YESC. Het Tidal Technology Center Grevelingen- dam heeft 250.000 euro gekregen voor onderzoek naar de opslag van getijdenstroom; twintig Zeeuwse scholen krijgen 115.000 euro voor het verduurzamen van hun ge bouw; in de Middelburgse wijk Dauwendaele wordt haalbaar heidsonderzoek uitgevoerd naar het gebruik van restwarmte in plaats van aardgas (100.000 euro) en het Vlissingse E-Mobilitypark voor deelauto's en -scooters wordt gesteund met 93.000 euro. „Een pot geld beschikbaar stellen is niet zo moeilijk", zegt algemeen directeur Koen Verbogt van de DNWG Groep. „Het was lastiger om er de juiste initiatieven bij te vinden. Nu we een aantal projecten hebben gehonoreerd, zal de be kendheid van het fonds groter wor den. Het doel is Zeeland verder te verduurzamen en daarvoor nieuwe technologieën te vinden. Als Ste din zitten we daar met ons netwerk bijna altijd tussen, maar we willen ook de samenwerking tussen aller lei partijen in Zeeland bevorde ren." Iedereen kan een beroep doen op het fonds. Op de website van de Stichting Zeeuwse Publiek Belan gen staan de subsidiecriteria. „Het geld mag op", zegt Schönknecht. „Als het maar zinvol wordt be steed", vult Verbogt aan. dinsdag 27 november 2018 GO Minister Slob prijst inzet scholen Roif Bosboom Oost-Souburg -Arie Slob, minister Zeeuwse jongeren gaan volgend jaar nieuwe manieren bedenken om over te stappen naar duur zame energie. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (KZGW) krijgt 450.000 euro van de Stichting Zeeuwse Publieke Belangen om ze daartoe uit te dagen Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Carla Schönknecht, Stichting Publieke Zeeuwse Belangen Minister Arie Slob in gesprek met leerlingen tijdens zijn bezoek aan De Tweemaster-Kameleon, foto dirk--jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37