g-3 VVD is creatief met de WW Meer orders voor nieuwbouw in Zeeland Parfum Man (22) opgepakt voor mishandeling bezorger 2 n *ï,prn1 Binnen Europa zijn de Britten de grootste buitenlandse afnemers van Zeeuwse uien. De brexit kan zorgen voor de nodige obstakels. BREXITZEEUWSE ONDERNEMERS Commentaar Een deel van je recht op WW inleveren voor omscholing. Dit lijkt misschien weer een proefballonnetje van de VVD, een idee dat de andere politieke partijen niet serieus hoeven te overwegen. Na het gedoe over strenger straffen in probleemwijken, over snel meer kernenergie en over een ver bod op demonstraties bij de intocht van Sinterklaas zal menig een zijn schouders ophalen. Zeker weer zo'n liberale zeepbel. Maar dit voorstel van het Kamerlid Dennis Wiersma is geen on zinnige oprisping die je beter meteen kunt vergeten. Wie werkloos wordt, krijgt tijdelijk een uitkering van de overheid. Dat is voor veel mensen een onmisbare hulp. Het geld geeft tijd om nieuw werk te zoeken. Er is nu al een budget voor omscholing, maar dat is niet altijd toereikend. Daarom is het een interessant idee om een deel van het WW-recht te ge bruiken voor een goede aanloop naar een nieuwe baan. Naar keuze. Dus vrijwillig. Van dwang kan geen sprake zijn. De werk zoekende die de kans op een baan ook na een extra opleiding nog steeds te klein vindt, zal de gok niet wagen en liever zo lang mogelijk WW ontvangen. Werkgevers reageren enthousiast. Zij komen met een goede aanvulling: het is nog beter een beroep op de WW te voorko men door je tijdig, dus terwijl je nog werk hebt, op een andere baan voor te bereiden. Dat zou helemaal mooi zijn. Als werkge vers en werknemers daar samen een goede regeling voor tref fen, hoeft straks niemand met zijn WW-rechten te spelen. Het idee om een deel van het WW-recht te gebruiken voor omscholing is interessant Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De groei is in Zeeland veel sterker dan het landelijk gemiddelde. In Nederland groeide het bedrag aan nieuwe or ders met 855 miljoen tot ruim 13 miljard euro, een groei van 7 pro cent. Het gaat om zowel de bouw voor woningen als de utiliteitsbouw voor bedrijven en instellingen. Binnen Nederland bestaan grote verschillen. Zeeland kende met 34 procent de sterkste groei van alle provincies. In Flevoland nam het bedrag aan nieuwe bouworders af met 28 procent. Ook in Noord-Hol land, Utrecht en Noord-Brabant kwamen er minder bouworders binnen. In euro's gemeten blijft Zuid-Holland de provincie waar verreweg het meeste in nieuwbouw Zeeland kende met 34 procent de sterkste groei van alle provincies wordt geïnvesteerd, ruim 3 miljard euro. Ter vergelijking: van elke euro die in Nederland aan nieuwe orders werd uitgegeven kwam 23 cent in Zuid-Holland terecht en 3 cent in Zeeland. ALMANAK Toen dat Zierikzeese stel een se rieuze fles eau de toilette had gekocht, grabbelde de drogist in een laatje onder de toonbank en gaf twee monstertjes parfum cadeau. Voor haar een miniflesje zwoele Franse parfum en voor hem een paar druppels, ge noemd naar Engelands be- roemdste ex-voetballer. U weet wel: die met een Spicegirl is ge trouwd. „Wauw", sprak de Zie- rikzeeënaar dankbaar. „Als ik dit gebruik, moet ik de vrouwen van me afslaan." „Laat me even weten als het werkt", ant woordde de drogist. „Dan neem ik er zelf een liter van." Nieuw kantoor voor UniPharma Werken aan Spuiplein OOST-SOUBURG Sambalactie voor Molukse kinderen Lindert Moerdijk (foto) van het ui- ensorteer- en verpakbedrijf MSP Onions in Nieuwdorp is niet zozeer bang voor de papierwinkel die na een brexit dreigt bij de export naar het Verenigd Koninkrijk. De uien- sector is gewend aan bureaucratie aan de grens door de uitvoer van haar producten naar landen buiten de Europese Unie. „Het grootste probleem wordt de onvoorspelbaar heid van de wachttijden j in de veerhavens. Dat kan tien keer goed gaan en daarna loopt het vijf keer fout. Als je weet dat je door de brexit een con stante vertraging hebt, kun je je daar op instellen. Maar het wordt een probleem als het de ene keer uur één uur wachten is bij de douane en volgende keer zoveel uren." Hoe snel uien op de plaats van bestemming moeten zijn is sterk afhankelijk van de weersomstan digheden. Hoe warmer het is, hoe minder tijd. Meer macht Na de brexit krijgen de Engelsen meer macht op hun eigen markt. Moerdijk: „Ze kunnen allerlei eisen stellen die de export vanuit Neder land naar Engeland vertragen wat in het voordeel is van hun lokale ui- entelers." Bosman Transport (Krabben- dijke Nisse) is een van de bedrij ven die agrarische producten van Zeeland naar Engeland vervoeren, voornamelijk uien, wortelen en aardappelen. Graan, tarwe en mais worden uit het Verenigd Konink rijk op de retourreis meegenomen naar het continent. Wekelijks ste ken tussen de 25 en 50 keer vracht wagens van Bosman Transport het Kanaal over. Instemmen Wat de brexit uiteindelijk betekent is voor iedereen nog onduidelijk. Met het akkoord dat dit weekend door de 27 EU-landen werd onder tekend moet het Britse parle ment nog instemmen. Als dat al gebeurt, moeten nog over de praktische uitvoering verdere af spraken gemaakt wor den. Directeur Wim Minn- aard vreest de terugkeer van een hoop papierwerk in de veerhavens van Calais en Dover of bij de Kanaaltunnel. „Het gaat veel tijd kosten. Chauffeurs zien er te genop om straks weer met docu menten langs een loket te gaan voor een stempeltje. Lang wachten in Calais vergroot ook het risico dat il legale immigranten proberen in een vrachtwagen te klimmen. Brexit is voor onze chauffeurs al met al geen lekker vooruitzicht." Tijd is geld. De uren die chauffeurs verliezen aan papierwerk moeten betaald worden. Opdrachtgevers van transporten van en naar Enge land komen voor hogere transport kosten te staan mocht de klok twintig jaar worden teruggedraaid. Of het zover komt is onzeker. Het Britse parlement moet nog stem men over de 'deal' en mocht May groen licht krijgen, dan moet over de uitwerking gesproken worden. De krantenbezorger (56) werd in de vroege ochtend van 22 september van zijn fiets getrokken op het Szydlowskiplein in Axel. Hij kwam daarbij hard ten val, waardoor hij schaafwonden opliep en zijn kleren en bril beschadigden. De dader ging er met zijn fiets vandoor. Die werd overigens in Hulst weer terugge vonden. Opsporing Verzocht besteedde vorige week aandacht aan de zaak. Er werd onder meer een recon structie getoond, en daarnaast ook camerabeelden van het incident. De recherche kreeg vijftien tips binnen. Dat leidde ertoe dat maan dagochtend een 22-jarige man uit Hulst in zijn woning werd aange houden. Hij zit vast en wordt nu verhoord. Het onderzoek is daarmee nog niet rond, benadrukt de politie, en daarom blijven nieuwe getuigen welkom om hun verhaal te doen. Dat kan via 0900 8844. dinsdag 27 november 2018 In de eerste negen maanden van dit jaar is in Zeeland voor 376 miljoen euro aan orders voor nieuwbouwprojecten ontvangen. Dat is bijna 96 miljoen euro of wel 34 procent meer dan in de eerste drie kwartalen van 2017. Theo Giele Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Het bedrijf UniPharma, onder deze naam sinds 1980, laat in Middelburg langs de N57 een nieuw pand bouwen. Gisteren is daarvoor de eerste paal geslagen. Het gaat om een nieuw kantoorge bouw met bedrijfshal. Dat komt op bedrijventerrein Ramsburg op een zichtlo- catie vanaf de N57. Het gebouw wordt neergezet door aannemingsbedrijf Fraanje. UniPharma is een groothandel in dro gisterij-artikelen, zelf zorggeneesmiddelen, ge zondheidsproducten, na tuurlijke cosmetica, biolo gische en functionele voeding. BRESKENS Met de uitbreiding van het winkelcentrum aan het Spuiplein in Breskens wordt deze week een begin gemaakt. Op de hoek van het plein en de Grote Kade komt een broodjeszaak. Het is een initiatief van Ronald Lohman, eigenaar van onder meer super markt Plus. Op het Spui plein worden eerst ka bels, leidingen en riool vernieuwd. De route van de rijbaan Spuiplein naar Haven Westzijde blijft zo lang mogelijk open. Op 21 december is het voor werk gereed en begin ja nuari begint de daadwer kelijke uitbreiding. Souburgse winkeliers sluiten zich aan bij de verjaardagsaktie die In disch restaurant Ban- doeng in Oost-Souburg houdt. Bandoeng doneert 45 procent van de sambal verkoop aan een project om kinderen op het Mo lukse eiland Ceram min stens één voedzame maaltijd per week te geven. In december sluiten de winkeliers aan. De Jumbo zet de sambal ook in het schap. Bij elke pot sambal badjak krijgen kopers een lot voor prijzen die de win keliers doneren. Uren in Theo Giele Nieuwdorp De politie heeft 22-jarige man uit Hulst opgepakt op verden king van het mishandelen en be roven van een krantenbezorger in Axel, eind september. Hij werd gevonden dankzij tips na een uitzending van het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht. Martijn de Koning Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34