II 27 Zijn vierdejaar in de koningsklasse was met een vierde plaats in het wereldkampioenschap ook het beste jaar voor Max Verstappen. Zijn sterke racejaar 2018 op een rij in cijfers. Niet eerder eindigde Max Verstap pen zo hoog in het WK: vierde, met 249 punten. Vorig jaar verza melde hij er r68, een jaar eerder 204 en in zijn debuut jaar namens Toro Rosso 49. Het scheelde overi gens weinig of de 21-jarige Neder lander was zelfs in de top 3 geëin digd. Ferrari-coureur Kimi Raik- könen viel uit in Abu Dhabi en bleef steken op 251. „Ik kwam twee punten tekort voor plek 3, maar dat hadden we zo berekend", grapte Verstappen. „Anders had ik nog naar het FIA Gala gemoeten ook." Elf keer op het podium, bijna net zo vaak als Fer- rari-coureurs Vettel en Raikkönen (i2x). Hamil- ton spoot 17 keer cham pagne. Zijn aantal podi umbezoekjes verdub belde Verstappen dit jaar naar 22, wat zijn constante niveau van de laatste maanden Mijn paspoort zegt 21, dus zal ik wel 21 zijn Het blijft interessant te bedenken hoe dicht Verstappen bij de titel had kunnen komen. In de eerste zes races tot en met Monaco scoor de hij 35 van de beschikbare 150 punten. Tel daar de 50 gemiste punten door technische uitvalbeurten in Engeland en Hongarije bij op en u weet waar Verstappen het zicht op een nog hogere positie verloor. Het gat met wereldkampi oen Lewis Hamilton: 159 punten. Alleen Sebastian Vettel (sx) en Hamilton (nx) wonnen dit jaar vaker dan Verstappen (2x). Daniël Ricciardo even vaak. Met zijn zeges in Oos tenrijk en Mexico evenaarde de Limburger zijn aantal van 2017. Het konden er meer zijn. In Monaco had hij zonder foutje in de laatste training kunnen winnen, bewees team- maat Ricciardo. En in Bra zilië had hij moéten win nen, als achterblijver Este- ban Ocon had meegewerkt. erriH/\D Choose Well, illustreert. In 2016 mocht hij zeven keer naar het podium, vorig jaar zelfs maar vier keer. Een van de weinige hatelijke nul letjes nog op zijn cv: bij pole posi- tion. Hij miste 'm nipt in Singa pore en Mexico en een gouden kans in Monaco ging verloren. „Ach, het draait om wat je op zon dag doet, hè", haalde Verstappen in Abu Dhabi nog maar eens zijn schouders op over deze nul. Maar vier keer viel Verstappen dit jaar uit. In 2017 waren er nog zeven voortijdige exits. Bovendien lag het nu maar één keer aan zijn mo tor, in Hongarije. In Bahrein brak zijn differentieel, in Azerbeidzjan was er de veelbesproken crash met Ricciardo en op Silverstone ha perde zijn rem. Ricciardo genoot er zichtbaar van, dat hij in zijn laatste kwalificatie namens Red Buil Verstappen nog even klopte in Abu Dhabi. Met vijftien betere kwalificaties had Verstappen dit jaar de eindzege in het onderlinge kwalificatieduel echter allang beet. Alleen Hamilton (458 ronden) en Vettel (345) voerden vaker het veld aan dan Verstappen die 269 rondes leidde (770 km). Hij ging voorop in de door hem gewonnen races, maar ook in de VS reed hij na zijn start vanaf P18 zolang door dat hij uiteindelijk een hele tijd voorop lag en nog tweede werd. Exact 89,29% van alle wedstrijdki lometers reed Verstappen in 2028. Acht coureurs reden langer, maar 5710 kilometer betekende al een behoorlijk verbetering ten op zichte van 2017 (4153). Hamilton racete er 6356 (99,39%) en haalde alleen in Oostenrijk de streep niet. Zijn leeftijd. „Mijn paspoort zegt 21, dus zal ik wel 21 zijn", zei hij in Abu Dhabi grijnzend. Max Emili- an Verstappen, van 30 september 1997, heeft nog twee kansen om de jongste wereldkampioen ooit te worden. Dat record staat op naam van Vettel (23 jaar, vier maanden, elf dagen). Voor Verstappen moet het dus in 2019 of 2020 gebeuren. „Dat is het doel van het gehele team, dus daar gaan we wel voor." dinsdag 27 november 2018 Max: meer WK-punten, meer meters én meer champagne Arjan Schouten Abu Dhabi 249 n - Max Verstappen Max Ver stappen met gebalde vuist na zijn winst in de Grand Prix van Oostenrijk. FOTO'S GETTY IMAGES, REUTERS, VI IMAGES 1S9 2 A I R WAYS AIRWAYS J Verstappen (r) bij zijn elfde podiumplaats van 2018 in Abu Dhabi. I I M 169 m 21 Eén van de vier keer dat Verstappen dit jaar uitviel: de crash met teammaat Daniël Ricciardo (achter hem) bij de GP in Azerbeidzjan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27