Nietsdoen is veel moeilijker dan het lijkt Il< nam nooit de tijd om aandachtig en in stilte te genieten van de koffie 21 René Diekstra wat haast maken. De geur ontvouwt zich namelijk na 15 seconden. Dus hoor je een scheet? Zet een sprintje in! Dieren stinken netzo hard Als mens laten we ongeveer vijftien scheten per dag, waarvan het groot ste gedeelte tijdens onze slaap. Dat valt in vergelijking met sommige dieren best mee. Zo ruften koeien de hele Pf^t£lZ.ïZ.T door. Zij pro duceren een derde van het methaangas in de atmosfeer. In Denemar ken is daarom een anti- scheetgras ontwikkeld, waar-door runderen minder lichaamsgas uitstoten. In Estland hebben ze het anders opgelost; daar betalen de boeren een koeien- schetentaks. Inhouden is dom Als kind zat ik wekelijks in de kerk, waar tijdens stille momenten elk ge luid extra opviel. Regelmatig klemde ik wanhopig mijn billen tegen elkaar, wat tot mijn grote verdriet niet altijd lukte. Op dat soort momenten keek ik met een vies gezicht naar mijn opa of mijn broer, biddend dat ik niet betrapt zou worden. En hoewel het destijds een beetje stonk, stel ik me nu gerust met de gedachte dat inhou den erger is. Dat geeft buikkrampen en zorgt zelfs voor een stinkadem. In Japan hebben ze gelukkig wat bedacht voor mensen die hun lucht kwijt willen in openbare ruimtes. Japanners kunnen een anti-scheet- onderbroek aantrekken die geuren absorbeert. Zeer populair onder za kenmensen. Een scheet kan je kapotmaken Eind 2016 kwam in het nieuws dat een scheet gevaarlijk kan zijn. Een vrouw werd in Tokio geopereerd aan haar baarmoeder en liet tijdens de operatie een windje. De arts was juist bezig met een laser, zodat het vrij gekomen gas ontvlamde. De arme vrouw liep brandwonden op aan haar middel en benen. Dus experimente ren met je lichaamsgassen mag dan leuk lijken, doe het niet! Ooit had ik een collega-psycholoog uit India - hij is daar een van de bekendste dichters - op werk bezoek. Op een ochtend, tegenover elkaar zittend aan mijn bureau en werkend aan een onderdeel van een gezamen lijke publicatie, gebeurde er dit. Na ongeveer een uur stelde ik voor koffie te halen. Terug in de ruimte zette ik een kop naast hem en voor mij neer, nam plaats, dronk een slok en werkte verder. Ik zal zijn verbaasde uitroep niet gauw vergeten. 'Hé, zo geniet je absoluut niet van je koffie.' Hoe bedoel je?, reageerde ik. Maar ik wist wat hij bedoelde. Ik nam inderdaad nooit de tijd om aandachtig en in stilte te genieten van de koffie. Nota bene mijn favoriete drank. Waarom ik dat nooit deed, genieten op die manier, vroeg hij. Het eerste dat bij me opkwam was: een kwestie van gewoonte. Maar dat zegt niets over je drijfveer, reageerde hij. En, zei hij nog: 'Ik denk dat voor jou alles wat je doet nut moet hebben.' Ik schrok van die constatering. Het klopte dat wat ik ook deed, zelfs in mijn vrije tijd, altijd in dienst moest staan van iets nuttigs. Maar als je geniet in je vrije tijd ben je gelukkiger. En als je gelukkiger bent, ben je creatiever, ook in je werk. Productiever zelfs. De conclusie hieruit is niet dat geluk voornamelijk moet komen van onnutte vrije tijd. Werk kan een geluksbron zijn. Maar wel onder voorwaarden. Een is dat je regelmatig helemaal in je werk moet kunnen opgaan. Er door in een flow komt, zoals dat heet. Een andere is dat je regelmatig je werk kamer uit- en je vrijetijdskamer ingaat om je te ontspannen. Op een actieve wijze zoals via sport, bewegen, kunst beoefenen, een goed gesprek voeren. Maar ook passief, door te lezen, muziek te luisteren, te mediteren. Daarmee vergroot je de kans in je vrijetijdskamer in een flow te komen. Voorwaarde is wel dat je maar één ding tegelijk doet, aandachtig en geconcentreerd. Multitas- king is volstrekt uit den boze. Dat geldt overi gens ook voor zoiets 'simpels' als van een kop koffie genieten. Een collega van Diekstra merkt op dat hij altijd nuttig bezig wil zijn en nooit eens lekker lummelt. dinsdag 27 november 2018 GO Mensen laten onge veer vijftien scheten per dag. Maar niemand komt er voor uit. ILLUSTRATIES KEES DE BOER Alles wat je moet weten over scheten van Sanne de Bakker en Kees de Boer, uitgeverij Kluitman, €15 Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21