<D O O Bedrijf mikt op expansie met beursnotering 16 Het Amerikaanse Beyond Meat, maker van 'namaakvlees dat niet van echt is te onderscheiden', maakt zich op voor een beursgang. Bill Gates en Leonardo di Caprio investeerden reeds in de start-up die een stormachtige ontwikkeling doormaakt. Kort Achmea ziet niets in collectieve compensatie Achmea gaat niet in op het ultimatum van de Consumentenbond en de Vereniging Woekerpolis. Die twee organisaties eisten onlangs dat de verzekeraar met nieuwe voorstellen zou komen voor een collectieve compensatie voor woekerpolissen. Nu dreigt een nieuwe rechtszaak rond de kwes tie. Achmea laat weten niets in een nieuwe collectieve compensatieregeling te zien. De verzekeraar sloot acht jaar geleden al een ak koord over compensatie voor de gewraakte beleggingsverzekeringen en wil overige klachten over woekerpolissen liever indivi dueel afhandelen. Grootste groei in het mkb Het aantal snelgroeiende mkb-bedrijven is het afgelopen jaar met bijna 20 procent toe genomen tot 2695. De aanwas van jonge snelle groeiers, de start-ups, is daarentegen bijna stilgevallen. Dat blijkt uit de ScaleUp Dashboard 2018 van de Erasmus Universi teit. De meeste snelgroeiende bedrijven zijn actief binnen de zakelijke dienstverlening, groothandel en detailhandel en de professi onele dienstverlening. De regio Amsterdam kent het hoogste aantal snelgroeiende be drijven. Opvallend is dat huidige snelle groei voortkomt uit de groep van gevestigde mkb'ers. Bankpresident Klaas Knot wordt vicevoorzitter FSB Klaas Knot, de president van De Nederland- sche Bank (DNB) krijgt een topfunctie bin nen de internationale toezichthouder Fi nancial Stability Board (FSB). Hij wordt op 2 december benoemd tot vicevoorzitter, ach ter de Amerikaan Randal Quarles. Over drie jaar neemt Knot de voorzittershamer over van Quarles. Knot blijft de hoogste baas van de Nederlandse centrale bank. Het FSB is een in 2009 opgericht samenwerkingsver band van de financiële autoriteiten van ruim twintig landen, met als doel om regels voor de financiële sector en het toezicht op de branche te coördineren. Flitsen KPN ■PC Altice Europe Aegon Unilever 2016 lag die nog op 8,8 miljoen dollar. Over de eerste negen maanden van dit jaar rapporteerde het bedrijf al een omzet van 56 miljoen dollar en er zijn nog drie maanden te gaan. Winst wordt er overigens nog niet gemaakt door Beyond Meat, dat voor de beurs gang is gewaardeerd op 550 miljoen dollar. Imitatiebiefstuk Het succes van Beyond Meat is ook de concurrentie niet ontgaan. Land- bouwreus Cargill pompte vorig jaar samen met Virgin-oprichter Richard Branson een bom geld in het kweek- vlees van de start-up Memphis Meats. Ons eigen Unilever maakt deel uit van een consortium dat imi tatiebiefstuk ont wikkelt. Tyson Foods, hét vleesbedrijf in de VS, stapte in Beyond Meat en voorspelt dat vleesloos vlees binnen 25 jaar een marktaan deel van 20 pro cent heeft. Het gebruik van vleesvervangers groeit hard. In Ne derland zijn onder meer de Vegetari sche Slager, Ojah en FrieslandCam- pina op deze markt actief. Beyond Meat heeft intussen een heel productengamma ontwikkeld, zo zijn er naast 'hambur gers', ook stukken nepvlees verkrijg baar die smaken als kip, worst of rund. En die zijn al te krijgen bij dui zenden restaurants in de VS, Amazon Fresh en Whole Foods. Het bedrijf is nu voornamelijk actiefin Amerika. Volgens de Financial Times wil Be yond Meat vanaf 2020 vaste voet aan wal krijgen in Europa, daarna moet Azië volgen. De oversteek naar Groot-Brittannië stond eigenlijk al voor dit jaar ge pland en zou via de Tesco-super- markten lopen. Maar de vraag in de VS is momenteel zo groot, dat daar voorlopig geen sprake van kan zijn. eyond Meat wil 100 miljoen dollar 'ophalen' op tech- beurs Nasdaq. Daar- 1 mee hoopt het be drijf verder te kun nen groeien. Om er zeker van te zijn dat de missie slaagt, zijn de financieel directeuren van Twitter en Coca-Cola aangesteld in de raad van bestuur van de 'nepvlees- fabrikant'. Beyond Meat maakt vleesvervan gers op basis van planten. En dan niet zomaar vleesvervangers, maar vleesvervangers die qua smaak, look enfeel in niets onderdoen voor échte ham burgers. Een Beyond Meat- hamburger smaakt volgens de kenners niet alleen naar rundvlees, hij ruikt ook als zo danig en is boven dien even sappig als rundvlees. De burger 'bloedt' zelfs, ook al kwam er geen (dode) koe aan te pas. De onderzoe kers van Beyond Meat kijken op molecuulniveau naar de smaak, textuur en kleur van vlees. Het 'nepvlees' is ver vaardigd van verse, plantaardige in grediënten. Bonen zorgen voor de proteïnen in de burger, biet voor de vleesrode kleur. De burger bevat zo'n 20 gram aan proteïnen en is soja-, gluten- én cholesterolvrij. Acteerden de makers van vegetarische en vega- nistische producten tot voor kort al leen 'in de kantlijn' van de economie, Beyond Meat gaat duidelijk voor het grote geld. Sensatie In Amerika zijn de hamburgers van Beyond Meat inmiddels uitgegroeid tot een kleine sensatie. In 2017 steeg de omzet naar 32 miljoen dollar. In CONSUMENTENBOND NAAR DE RECHTER PAS OP DE PLAATS VOOR START-UPS TOEZICHT OP FINANCIËLE SECTOR Vervoerder Jan de Wit Group neemt de activiteiten van het failliete touringcarbedrijf Bovo Tours over. Hoeveel personeel er pre cies mee kan verhuizen, is nog onduidelijk. Investeerder Sam van Doorn wil dat ING alsnog wordt vervolgd voor witwassen. Hij is een artikel 12-procedure begonnen. ING schikte in de witwaszaak voor 775 miljoen euro met justitie. Van Doorn bracht de mis standen bij ING al in 2005 aan het licht en deed in 2015 aangifte tegen de bank. O dinsdag 27 november 2018 Groen licht voor de fusie van Tele2 en T-Mobile was ook voor KPN- beleggers goed nieuws. m Na weken van te ruggang nu een fors herstel voor de Franse kabelaar. m Ook andere financials waren in de bovenste regionen van de AEX te vinden. De grootste daler in de AEX giste ren. O c Maker van 'nepvlees' wil naar de beurs «SM HOOLUn» Leo Roggeveen Rotterdam/Los Angeles De nepvleesburgers zijn waarschijnlijk pas in 2020 in Nederland verkrijgbaar. Beyond Meat hoopt 100 miljoen dollar binnen te halen bij de beursintroduc tie op de Nasdaq.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16