Man neemt gewonde mee na auto-ongeluk Samsung Galaxy S9 korting m\^ 12 Laatste kans extra 9 In 1968 begint de polarisatie die de Amerikaanse politiek tot op de dag van vandaag verlamt. Richard Nixon plukt er als eerste Republikein de vruchten van, Donald Trump is vooralsnog de laatste. In 1968 beginnen jaren van schisma en bekrompenheid in de politiek De buurtbewoner had de klap ge hoord en schoot het slachtoffer te hulp. Maar hij belde de hulpdien sten niet. In plaats daarvan nam hij de 22-jarige mee naar zijn woning. Daar werd de gewonde automobi list op de bank gelegd en belde de buurtbewoner de huisartsenpost. De telefoniste schakelde acuut een ambulance in. Ook de politie werd met spoed opgeroepen. Toen agenten bij de plek van het ongeval aankwamen, bleek er geen spoor van de auto meer te beken nen. „De buurtbewoner had de auto weggetakeld met een heftruck en op zijn erf gezet", vertelt politie woordvoerder Frank de Valk. In de woning van de Kootwijker- broeker constateerde ambulance personeel dat het slachtoffer een gebroken nek had. „De automobi list verklaarde te hebben gedron ken", aldus De Valk. „Wegens zijn letsel konden wij geen blaastest af nemen. Daarom is bloed geprikt. Daaruit moet nog blijken hoeveel de man gedronken heeft." De politie adviseert om de plek van het ongeval nooit te verlaten. „De betrokken personen hebben een groot risico genomen door het slachtoffer te verplaatsen. Hij had een dwarslaesie kunnen oplopen." Het slachtoffer verplaatsen is vol gens de politie alleen verstandig als het niet verplaatsen een groter ri sico met zich meebrengt. Bijvoor beeld als het voertuig in brand staat of het slachtoffer niet meer ademt. Sluit deze week een mobiel abonnement met onbeperkt bellen af en ontvang elke maand korting zolang ie abonnement loopt. Bijvoorbeeld met de het kanteljaar elfs Richard Nixon heeft er begin 1968 weinig vertrouwen in. Zijn rol in de politiek lijkt uitgespeeld. Eerst legt de Republikein het in 1960 afin de race om het presidentschap met de Demo craat John F. Kennedy. In 1962 gaat het gouverneurschap van zijn thuis- staat Californië aan zijn neus voorbij. Zijn reactie is veelzeggend: „Jullie hoeven niet langer tegen Nixon aan te schoppen, want, dames en heren, dit is mijn laatste persconferentie." Hij bevestigt daarmee wat veel Amerikanen al denken: hij is een 'loser'. De glans van weleer, in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat en als vicepresident onder Dwight D. Eisenhower, is verdwe nen. Nixon leeft in de coulissen. Maar in 1968 maakt hij een van de grootste comebacks in de Ameri kaanse geschiedenis. Als de wereld om hem heen gek wordt, lonkt een tweede politieke leven. 1968 is een jaar vol chaos en rebellie. In de poli tiek ontstaat een vacuüm in de strijd om het presidentschap. De Democra ten zijn in rep en roer. Zittend presi dent Lyndon B. Johnson vindt één ambtstermijn meer dan genoeg. Hij is murw gebeukt door de Vietnam- oorlog en het verzet daartegen, door de opstand van jong en zwart en de kritiek op zijn functioneren. In juni sterft de gedoodverfde De mocratische kandidaat Bobby Ken nedy, geveld door een kogel bij een aanslag tijdens zijn campagne in Los Angeles. Uiteindelijk hijsen de De mocraten in een chaotische conven tie in Chicago, omgeven door hevige rellen waarbij doden vallen, vicepre sident Hubert Humphrey op het schild. Hij is hun 'minst slechte kan didaat'. Nominatie Het tij voor Nixon (55) keert hele maal als in zijn eigen Republikeinse partij de ene na de andere kansheb ber het veld ruimt. George Romney, Nelson Rockefeller en Ronald Reagan worden of te licht of te jong bevon den, de oude rot Nixon blijft als enige over. „Niemand kon om hem heen", zegt historicus Evan Thomas, auteur van de biografie Being Nixon. In au gustus verovert hij de Republikeinse nominatie. Hij maakt van 'stem op mij, want ik zorg voor rust en orde' zijn belangrijkste verkiezingsslogan. Zijn campagne verloopt ordelijk. Dat kunnen de Democraten allerminst zeggen. Een van hen, George Wallace uit Alabama, doet mee als onafhan kelijke kandidaat. Zijn politiek van rassenscheiding pruimen de meeste partijgenoten niet. Nixon doet het goed, totdat Humphrey hem in de herfst verrast met een rede waarin hij afstand neemt van Johnsons oorlog in Viet nam. „Als president zou ik stoppen met de bombardementen op Noord- Vietnam, als een aanvaardbaar risico voor vrede", aldus de vicepresident. Vijf dagen voor de verkiezingsdag, op 31 oktober, komt Johnson hem te huJp. Hij zet de bombardementen stop. De president hoopt op onder handelingen, maar de Zuid-Vietna- mese regering weigert. Tot woede van Johnson speelt Nixon daarbij een belangrijke rol. Met hulp van een naaste medewerker overtuigt hij Zuid-Vietnam ervan door te vechten. Johnson spreekt van 'verraad', maar hangt hem niet publiekelijk aan de schandpaal, zo zal blijken als staats documenten tientallen jaren later worden vrijgegeven. Nixon zelf blijft tot aan zijn dood, in 1994, elke be moeienis ontkennen. Humphrey verkleint zijn achterstand op Nixon, maar komt tot diens op luchting uiteindelijk een half mil joen stemmen tekort. De uitslag in de staat Illinois geeft de doorslag. De 'lo ser' van weleer heeft nipt gewonnen. „Als de verkiezingen een dag eerder waren gehouden, hadden we verlo ren", zegt zijn speechschrijver Ray Price. Als Nixon na een lange, span nende verkiezingsnacht 's ochtends met zijn vrouw Pat en een paar ver trouwelingen terugkeert in zijn ap partement aan de Fifth Avenue in New York, gooit hij de ramen wijd open. Hij zet de plaat Victory at Sea op van Richard Rodgers. De volume knop gaat op standje tien. „Vijf ver diepingen lager konden ze het nog horen", aldus Nixon. dinsdag 27 november 2018 GO Een 22-jarige automobilist be leefde in de nacht van zaterdag op zondag een bizar avontuur. Hij was tegen een boom gere den, brak daarbij zijn nek, maar belandde in plaats van in het zie kenhuis bij een buurtbewoner op de bank. Jelle Veenstra Kootwijkerbroek Black Frjdjy eenmalig cashback Black Friday actie Elke maand tot opjeabonnement De Black Friday actie ge^^H van 23 t/m 29 november 2018. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden. Dit is een aflevering in onze serie verha len over bijzondere momenten in 1968. Van de executie van een Vietcongstrijder tot de Apollo 8. Vandaag: Richard Nixon 1968 Met Nixo Hans van Zon Rotterdam/Washington Michael Cohen, commentator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12